‘Bu çocuk benim mi?’ kuşkusuna son

29.10.2023
243
‘Bu çocuk benim mi?’ kuşkusuna son

Cinsel hamle, babalık testi gibi alıngan mevzuların deşifre olması artık çok daha kolay Ülkemizde babalık testi, cinsel hamle, içki ve madde tahlili gibi alıngan mevzular, İstanbul …

Cinsel hamle, babalık testi gibi alıngan mevzuların deşifre olması artık çok daha kolay

Ülkemizde babalık testi, cinsel hamle, içki ve madde tahlili gibi alıngan mevzular, İstanbul Adli Tıp Müesseseyi’nda görülebilmesi için duruşma kararı gerekiyor. Alman Sağlık Kurumu tarafından İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Öğretim Abonesi Prof. Dr. Fatih Yavuz’un direktörlüğünde kurulan Alman Sağlık Kurumu Adli Tıp Merkezi yalnızca bir kimlik kartıyla bir hayli meseleye çözüm buluyor.

Yavuz, “Aileler, özellikle çocuk istismarı, cinsel hamle ve babalık testi gibi mevzuları dışarıya deşifre etmeden neticeye erişmek istiyorlar. Biz bu cins olayları büyük bir saklılık içerisinde çözüyoruz” dedi. Adli travmatoloji, adli belge incelemeleri, Deoksirübo Nükleik Asit tahlilleri, adli toksikoloji, içki ve madde tahlili, çocuk istismarı, aile içi şiddet, cinsel hamle, yaş tayını, yasal ehliyet, işte kazanma eforu, tıbbi malpraksi gibi testlerin yapıldığı merkezde Yavuz, en ileri teknolojiyi kullandıklarını belirtti.

PEDAGOG EŞLİĞİNDE
Özellikle çocuk istismarı mevzusunda müracaatların ağırlıklı olduğunu söyleyen Yavuz, “Çocuklara bir pedagog dahilinde tetkik ediyoruz. Bizim emelimiz tüm bu psikolojik tesirleri çocuk üzerinde oluşturmadan operasyonu yapmak” diye konuştu.

3 GÜNDE Deoksirübo Nükleik Asit NETİCEYİ
Yavuz, bir hayli testi aynı gün içinde ya da en geç 3 günde sonuçlandırdıklarını söyledi. Yavuz, “Babalık testini 3 günde, madde bağımlılığını aynı gün sonuçlandırıyoruz. Cinsel hücumlar 24 ve 48 saat arasında. Çocuk istismarı da yeniden birkaç günü geçmiyor” dedi.

DURUŞMADA GEÇER
Yavuz, Alman Sağlık Kurumu Adli Tıp Merkezi’nde yapılan tüm test ve tetkik raporlarının adli makamlara da geçerliliği olduğunu belirtti. Sağlık bakanlığı tarafından onaylı bir müessese olduklarını söyleyen Yavuz hizmetlerini şöyle sıraladı: “Adli makam ve şahsi müracaatlar için bilirkişi araştırma, tahlil, danışmanlık, tetkik, bilimsel uzman fikri sunma, eğitim ve raporlara hizmet veriyoruz.” Sağlık Kurumunda yapılan tüm bu araştırmaların, orta kazançlı bir ailenin karşılayabileceği ölçüde olduğunu söyleyen Yavuz, “Deoksirübo Nükleik Asit testleri 655YTL, tetkik 140YTL. Öbür testlerin maliyetleri ise değişkenlik gösteriyor” biçiminde konuştu.

Bugün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=51059&cat=220&dt=2008/01/12

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.