Tuzlu yemeyin

04.11.2023
296
Tuzlu yemeyin

Mide kanserine davetiye çıkartmanın birinci yolu yiyecekler… Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Uğur Emre, ”Ne yazık ki …

yemek
Mide kanserine davetiye çıkartmanın birinci yolu yiyecekler…
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Uğur Emre, ”Ne yazık ki mide kanserinin belirtileri, birçoğumuzun önemsemediği, üzerinde durmadığı basit şikayetler şeklindedir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Emre, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mide kanserinin görülme sıklığı ve ölüme sebebiyet verme açısından tüm kanserler içinde ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Mide kanserinin, düşük sosyoekonomik düzeyli, aşırı tuzlu, doğrudan ateşe maruz bırakılmış yiyeceklerle beslenen, maden, kimyasal işinde çalışan ve sigara içen kişilerde daha çok görüldüğünü bildiren Yrd. Doç. Dr. Emre, bu hastalığın tedavisi ve hastalıksız hayatta kalım süresini etkileyen en önemli noktanın erken teşhis olduğunu belirtti.

-”MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ ÖNEMSENMİYOR”-
Mide kanserinin belirtilerinin çok fazla önemsenmediğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Emre, şunları kaydetti:

”Kanserin geç evrede tespiti, tedavinin başarısını azaltmaktadır. Ne yazık ki mide kanserinin belirtileri, birçoğumuzun önemsemediği, üzerinde durmadığı basit şikayetler şeklindedir. Tespit edilecek mide kanseri, vakit kaybı döneminde ilerlediğinden tedavisi zor aşamalara gelmektedir. Mide kanserinin ileri dönemlerinde en sık görülen bulguları kilo kaybı, erken doyma ve kusmadır.”

-”MUTLAKA ENDOSKOPİK KONTROL YAPILMALI”-
Tedaviye rağmen düzelmeyen mide rahatsızlıklarında sık sık ilaç değiştirmek yerine mutlaka endoskopik kontrol yapılması gerektiğine dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Emre, şöyle devam etti:

”Ama ne yazık ki birçok hastaya şiddetle önerilmesine rağmen tetkikin zor olduğu düşüncesi veya işin önemini tam anlayamadığından endoskopik incelemeden kaçmaktadır.

Halbuki bugünkü imkanlarla hastalar hiç hissetmeden inceleme yapılabilmekte ve oldukça kısa sürede tamamlanabilmektedir. Mide kanserinde cerrahi kaçınılmazdır. Erken teşhis edilmiş, henüz midenin iç yüzeyinde sınırlı kanserlerde endoskopik olarak tümör çıkarılabilmekte, diğer durumlarda da laparoskopik ve açık yöntemlerle ameliyat yapılabilmektedir.”

Yrd. Doç. Dr. Emre, mide kanseri nedeniyle ameliyat edilen, kısmen ya da tamamen mideleri alınan hastaların operasyon sonrasında belli bir adaptasyon döneminin ardından yeme içme işlevlerini sorunsuz yerine getirdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=59384&cat=220&dt=2008/03/05

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.