Teknoloji ergenliği erkene kaydırdı! Teknolojinin hasarları

29.01.2023
882
Teknoloji ergenliği erkene kaydırdı! Teknolojinin hasarları

Uzmanlar, elektronik makinelerin çocukların yataklarından uzak yakalanmasını öneriyor. Türk bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, evde bulunan elektromanyetik aletler çocuklarda ergenlik yaşını alta çekti. Uzmanlar, …

Uzmanlar, elektronik makinelerin çocukların yataklarından uzak yakalanmasını öneriyor.

Türk bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, evde bulunan elektromanyetik aletler çocuklarda ergenlik yaşını alta çekti. Uzmanlar, elektronik makinelerin çocukların yataklarından uzak yakalanmasını öneriyor.

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Çocuk Endokrinoloji Muayenehaneyi Eğitim Görevlisi ve Diyabet Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Bumin Dündar, elektromanyetik alan mevzusunda yaptıkları çalışmanın neticelerini açıkladı. Teknolojinin insan yaşamının bir parçası haline gelmesiyle beraber evlerdeki elektronik makine kullanımının çoğaldığını söyleyen Dündar, elektromanyetik dalgaların çocuk sıhhati üzerindeki tesirine müteveccih fareler üzerinde bir araştırma yaptıklarını belirtti. Anne karnından itibaren fareleri kablosuz internet frekansına maruz vazgeçtiklerini, bir grup farenin doğumundan sonra da elektromanyetik alanda kaldığını aktaran Dündar, “Özellikle anne karnından itibaren elektromanyetik alana maruz kalanlarda çok ciddi sihrime geriliği tespit ettik. IGF-1 dediğimiz sihrime hormonlarıyla alakalı bazı peptitleri daha düşük bulduk, bozukluk tespit ettik” dedi.

‘3-5 YAŞINDA ERGENLİĞE GİREN VAR’
Bumin Dündar, elektromanyetik alanın beyin, kan ve trioit olmak üzere tüm bedeni etkilediğini hatta sihrime bozuklukları ve ergenlikle alakalı meseleleri artırdığını kaydoldu. Geçmiş asırlarla mukayese etildiğinde erken ergenlikte çoğalış olduğunu söyleyen Dündar, “Kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından evvel yaşanan ergenliği erken kabul ediyoruz” dedi. Erken ergenlik mevzusunda 3-4-5 yaşlarında tuttukları olaylar bulunduğunu vurgulayan Dündar, “Araştırmamıza göre, elektromanyetik alanın beyindeki tesirleri incelendiğinde birtakım peptitlerde çoğalma, eksilme olduğu tespit edildi. Elektromanyetik alanın erken ergenlik ve gecikmiş ergenlikte rol alabileceğini düşünmek yanlış olmaz” diye konuştu.

CEP, MİKRODALGA SAÇ KURUTMA AYGITI
Elektromanyetik alana yalnızca kablosuz internet irtibatının değil, cep telefonu, mikrodalga fırın, saç kurutma aygıtı, televizyonun da neden olduğunu anlatan Bumin Dündar, modemin gece kapatılması ve çocukların cep telefonuna 1 metreden fazla yanaşmamasını öneriyor. Çocukların televizyon bulunan bir odada yatmaması gerektiğine de dikkat toplayan Dündar, gebelerin de modeme 1 metreden fazla yanaşmamasını istedi. Mikrodalga fırının çok ciddi elektromanyetik alan oluşturduğunu kaydolan Bumin Dündar, şunları söyledi: “Çocukların mikrodalga fırın yanında olmaması gerekir. Yatakları elektronik makinelere uzak olmalı. Makbuzdaki bir televizyon stand-by konumunda olsa dahi elektriksel alan yaratır. Uyurken elektrikli ev aletleri makbuza takılı olmamalı. İnsan sıhhatine negatif tesirleri olabilir.”

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/939137-ergenligi-erkene-kaydirdi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.