‘Gece terörü’ çocukları vuruyor

13.05.2023
677
‘Gece terörü’ çocukları vuruyor

Çocuklarda sık görülen bu rahatsızlığın sebepleri ve rehabilitasyon yöntemleri.. Gece terörü her yaş grubu çocukta görülebilirse de yaş çoğaldıkça sıklığı eksilir. Aniden haykırma ya da ağlamayla …

bebek
Çocuklarda sık görülen bu rahatsızlığın sebepleri ve rehabilitasyon yöntemleri..

Gece terörü her yaş grubu çocukta görülebilirse de yaş çoğaldıkça sıklığı eksilir. Aniden haykırma ya da ağlamayla başlayan bir nöbet biçimindedir. Nöbet bittiğinde çocuk susar ve yatmaya devam eder. Uyandığında olup bitenleri andıramaz. Rehabilitasyonu için bir uzmana müracaat etilmesi gerekir.

Uyku apne nasıl rehabilitasyon edilir ?
Uyku apnenin rehabilitasyonunda bir çok yöntem kullanılmaktadır. Rehabilitasyon yöntemine hastalığın ağırlığına göre karar verilir. Sarihçesi şikayetleri daha hafif olan hastalarda daha az asabi rehabilitasyon yöntemleri seçilir. Kilo vermek en ehemmiyetli etmendir ve fazla kiloların verilmesi ile uyku apne hastalığı tamamen rehabilitasyon edilebilir. Öteki yöntemler ise, kumpaslı egzersiz, sigaranın vazgeçilmesi, uyku evveli içki ve sedatif ilaçlarının alınmamasıdır. Uykuya dalma meseleyi olanlarda uyku evveli yatakta daha çok müddet geçirilmesidir.

Cerrahi rehabilitasyon: Bu yöntemle boğazın arka kısmı sarih yakalanmaya çalışılır. Cerrahi horlama için muhteşem bir yöntem olup semptomatik olgularda ise rehabilitasyon galibiyeti düşüktür. Bu surattan cerrahi, uyku apnenin rehabilitasyonunda ilk basamak rehabilitasyon olarak düşünülmemelidir. İki çeşit cerrahi yöntemi bulunmaktadır.

Aralıksız pozitif havayolu tazyiki: Bir maske aracılığıyla tazyikli hava verilir. Tazyikli hava ile havayolları sarih yakalanarak apneler yasaklanmış olur. Yöntem oldukça tesirli olmakla beraber bir parça sıkıcı olabilir. Yöntemi kullanma kararına hastalığın semptomlarının şiddeti ile rehabilitasyonun bereketi arasındaki balansa göre karar verilir. Rehabilitasyonun aktifliği göz önüne alındığında, semptomatik hastalarda en sık kullanılan yöntem.

Oral uygulamalar: Bu ağız koruma aygıtı olup alt çeneye yerleştirilerek boğazın arka kısmındaki alanın sarih kalmasını sağlar. Aygıt uyku esnasında kullanılırken uyandıktan sonra çıkarılır.

Gece terörü nedir ?
Gecenin genellikle birinci yarısında non REM yarıyılında görülür. Çocuklarda yaygındır. Çocuk yaş grubunda her yaşta görülebilirse de yaş çoğaldıkça sıklığı eksilir. Aniden haykırma ya da ağlamayla başlayan bir nöbet biçimindedir. Çarpıntı sık soluk alıp vermeler olabilir. Bu sıradaki uyandırılma ve gevşetme mücadeleleri boşunadır. Nöbet bittiğinde çocuk susar be tekerrür yatmaya devam eder. Uyandığında olup bitenleri andıramaz.

Uykuda konuşma
Çocuklarda oldukça yaygındır. Ancak her yaşta görülebilir. Erkeklerde daha yaygındır. Yatakta kalkıp oturmak ve bu sırada konuşmak biçiminde olabileceği gibi odadan çıkmak, gezmek hatta mutfakta yemek yemek gibi tavırlar olabilir. Tüm bunlar sırasında şahıs hakikatinde derin uykudadır. Bu sırada hastalar kendilerine ya da etraftakilere karşı şiddet tavrı gösterebilirler.

Bugün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=74693&cat=220&dt=2008/05/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.