Kekemelik meseleyi çözümsüz değil

31.12.2022
966
Kekemelik meseleyi çözümsüz değil

Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr.

Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, “Kekemelik olan çocuğa konuşması mevzusunda baskı yapılmamalı, kelime ya da tümceleri düzenlenmemeli, konuşurken sabırla, gözünün içine bakarak dinlenmelidir” dedi.
Liv Hospital Samsun Çocuk Psikiyatri Muayenehaneyi’nden Uzm. Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, “Dünya Kekemelik Günü” dolayısıyla çocuklarda kekemelik hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi. Dr. Yıldırım, “Kekemelik konuşmanın natürel akışının istemsiz biçimde kesintiye uğraması olarak belirlenebilir. İlk ortaya çıkışı sıklıkla dil gelişiminin ilk senelerinde başka bir deyişle 2-7 yaş arası yarıyılda olur. Bu meseleyi yaşayan çocukların yüzde 80’i, müdahaleye lüzum dinlemeksizin, 5 yaşına kadar bu sualin üstesinden gelebilirler. Bu noktada aile davranışları da oldukça ehemmiyetli rol oynamaktadır. Çocuğa konuşması mevzusunda baskı yapılmamalı, kelime ya da tümceleri düzenlenmemeli, konuşurken sabırla, gözünün içine bakarak dinlenmelidir” diye konuştu.
“Ailelere büyük misyon düşüyor”
Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, çocuğun kekemelik meselesini ailesinin dayanağı ile çözebileceğini belirtti. Dr. Yıldırım şu nasihatlerde bulundu: “Anne- babanın çocuğa rahat ve telaşsız bir civar sunması, kendi konuşma süratlerini de yavaşlatmaları önerilir. Özellikle çocuğun alay etme, utandırma, zorlama gibi davranışlardan korunması çok ehemmiyetlidir. Ancak kekemelik meseleyi 6 ay veya daha uzun müddettir devam ediyorsa; kekemeliğe ek olarak bakışları kaçırmak, dudakları büzmek, başı öne doğru eğmek gibi ikincil tavırlar ilave ediliyorsa; takıldığı sözcükleri söylemekten sakınma, kısa tümceler kurma, sessizlik gibi konuşmaktan sakınma tavırları varsa; konuşması gereken gidişatlardan kaçmaya çalışıyorsa bir uzman dayanağı alınması uygun olacaktır.”PARTNERŞevval saunada!Bağırsağından yeni bir mesane yapıldıGün içinde uykunuz varsa, sabahları başınız ağrıyorsa dikkat

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.