Soya fasulyesi

28.11.2022
1.147
Soya fasulyesi

Soya mayalı ya da değil, macun gibi tofu, miso, tempeh, akışkan halde tonyu, sos ya da kan tohum, çim, asya etrafından dünyaya binlere dağılmıştır. Azıcık …

Soya mayalı ya da değil, macun gibi tofu, miso, tempeh, akışkan halde tonyu, sos ya da kan tohum, çim, asya etrafından dünyaya binlere dağılmıştır. Azıcık bizdeki tavuk ve jambon gibidir, ama soya bir hayli besleyici özellik yüklenmiş bir seb­zedir. Sebzelerle ve hububatlarla birlik­te, Okinavva beslenmesinin kaynağı­nı oluşturur. Neden günlük olarak soya harcamak gerektiğini anla­mak ehemmiyetlidir, neler sunar, sıhhate bereketlerini öğrenmek gerekir. Yıl­da üç kere tofu yemekle bu anlaşılacak bir şey değildir!

Soya proteinleri etin proteinleriyle eşdeğerdir mayalanarak organizma tarafından tamamen özümlenebilir. Bu seyyaredeki milyonları besleyen soyanın başlıca faydalarındandır, ama özel­likleri yalnızca besleyici olmakla kalmaz aynı zamanda sıhhatlidir da. Nohutda benzeyen tohumları Okinawa’da bol bol harcanan iyi bir besindir.
İşte, sırasıyla soya mahsullerinin “kronolojik olarak ortaya çı­kışları”

Başlangıçta, soya tohumu vardı
Bu besin nohut ya da minik beyaz kuru fasulyeleri andırdırır. Pişirilerek ya da kavrularak yapılır soya tohumu bisküvi ve aperatif reyonlarında bulunur, çok lezzetlidir, azıcık yer fısbgına eş daha az yağlı ve daha az tuzludur.
Soya sütü soya suyu da denilebilir soya tohumlarının su vermesinden kaynaklanır. Böylece bunlar pişirildikten sonra sıkma aygıtından süt olarak çıkar bileşikleri inek sütünden çok değişiktir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.