Sağlıklı bir eğitim yılı için sağlıklı dişler önemli

13.07.2023
380
Sağlıklı bir eğitim yılı için sağlıklı dişler önemli

Günler kısalmaya havuzlar ve caddeler boşalmaya başladı. Bu senede çocukların mekteplere dönme zamanı geldi çattı. Önümüzdeki pazar milyonlarca çocuk için yaz tatilinin son günü olacak. …

Günler kısalmaya havuzlar ve caddeler boşalmaya başladı. Bu senede çocukların mekteplere dönme zamanı geldi çattı. Önümüzdeki pazar milyonlarca çocuk için yaz tatilinin son günü olacak. Mektep döneminin başlamasıyla birlikte hiç kuşku yok ki aileler çocuklarına yeni mektep elbiseleri ve mektep gereçleri alıyorlar ve genel bir check up için hekime götürüyorlar. Peki tüm bunların dışında çocuğunuzun ağız ve diş sıhhatinin yeterince iyi olduğuna emin misiniz ? Plusdent Diş Muayenehaneyi Diş Doktoru Onur Öztürk’ e göre diş çürükleri en sık görülen çocuk rahatsızlığıdır ve erkenden müdahale edilmezse daha büyük meselelere neden olabilir. Sıhhatli dişlerle meselesiz bir eğitim seneyi geçirebilmek için yapılması gerekenleri Diş Doktoru Onur Öztürk’deri bildik;

*Kumpaslı bir biçimde diş doktorunu ziyaret ettirin; Süt dişleri organik madde kapsadıkları için basmakalıp dişlere oranla daha tez çürürler. Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanını açıklayamazlar. Dişte oluşan çürüğü ancak katlanamayacak kadar ağrı sezdiklerinde fark ederler ki bu vaziyet hem geç kalınmaya hem de mektebe gidememelerine neden olur. Diş çürüğüyle yaşamak ise çocuğunuzun konuşma, yemek yeme, geçime, konsantre olma ve bilme kabiliyetlerini eksiltir.

*Dişler günde 2 kere fırçalanmalı; Çocuklar dişlerini kesinlikle günde iki kere iki dakika süresince fırçalamalılar diyen Diş Doktoru Onur Öztürk bunun için ailelerin çocuklarına destek olmaları gerektiğini muhtelif oyunlarla bu alışkanlığı onlara kazandırmaları gerektiğini belirtiyor.

*Beslenme çantasına özen gösterin; Çocuğunuzun beslenme çantasını kumpaslarken sıhhatli gıdalardan oluşmasına da özen gösterin. Unutmayı ki, sıhhatli beslenme genel sıhhatimiz kadar dişlerimiz içinde ehemmiyetlidir

*Cips çikolata gibi yiyecekleri hudutlandırın; Hem ağız sıhhati hem de genel sıhhatini tehdit eden cips, çikolata gibi gıdalar her çocuk için bırakılmazdır. Bu cins yiyecekleri yemesini yasaklayamasanız dahi en azından hudutlandırın.

*Günlük gıdalarının kalsiyum ölçüyü yüksek şeylerden oluşmasına dikkat edin; Daha sağlam dişler ve kemiklere sahip olabilmesi için süt, peynir gibi daha çok kalsiyum kapsayan gıdaları gün içinde almasına dikkat edin.

*Alışkanlıklar çocukken edinilmeli; İleride de sıhhatli dişlere sahip olabilmesi için diş fırçalama, sıhhatli beslenme gibi alışkanlıkları daha çocukken elde etmesinin önemini vurgulayan Diş Doktoru Onur Öztürk bu alışkanlığın tam bir yaşam süresince ehemmiyetli olduğunun altını çiziyor.

www.plusdent.com.tr

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.