Sirozu tetikliyor

17.01.2023
847
Sirozu tetikliyor

Uzmanlar obezitenin karaciğer hastalıklarında tesirli olduğunun altını çizdi. Türkiye’de obezite sebebiyle karaciğer yağlanması görülen birey rakamında son yarıyılda çoğalış kollandığı, karaciğer yağlanmasının da sirozu ve karaciğer …

Uzmanlar obezitenin karaciğer hastalıklarında tesirli olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de obezite sebebiyle karaciğer yağlanması görülen birey rakamında son yarıyılda çoğalış kollandığı, karaciğer yağlanmasının da sirozu ve karaciğer kanserini tetiklediği belirtildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci, dünyada en sık görülen kanser cinsi arasında 6′ıncı ve ölümcül kanser cinsleri arasında da 3′şöhretçi sırada bulunan karaciğer kanserinin Türkiye’de sık görüldüğünü ve cemiyet sıhhatini tehdit ettiğini söyledi.

Türkiye’de siroz ve karaciğer kanserinin en sık görülen sebeplerinin sırasıyla, ”Hepatit B, Hepatit C , içki ve karaciğer yağlanması” olduğuna işaret eden Dökmeci, Hepatit B ve C virüslerin karaciğer kanser gelişiminin üçte ikisini oluşturduğunu kaydoldu.

İçkiye bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının en ehemmiyetli sebepleri arasında da obezite, insulin mukavemeti, şeker hastalığı, kolesterol ve trigliserid yüksekliği, kalıtsal etkenlerin yer aldığını belirten Dökmeci, şunları kaydoldu:

”Obezite birçok sağlık meselesine neden oluyor. Karaciğer yağlanması ve buna bağlı siroz ve kanserde daha öncekinden obezitenin tesiri çok bilinmiyordu. Cemiyette obezite sebebiyle karaciğer yağlanması görülen birey rakamında çoğalış kollanmaya başlandı. Artık her 6-7 bireyden bcerahatte karaciğer yağlanması görülüyor. Karaciğer yağlanması da karaciğer sirozu ve daha ileri safhada karaciğer kanserine neden oluyor. Karaciğer kanserinin görülme sıklığı da Türkiye’de obeziteyle birlikte giderek çoğalıyor. Bu sebeple karaciğer sıhhati için içkiden uzak durmanın yanı gizeme sağlıklı beslenmek de ehemmiyet kazanıyor. ”

HEPATİT C GELECEKTE TEHLİLKE OLMAYACAK
Karaciğer kanserine neden olan Hepatit B virüsünün de cemiyetin yüzde 4,5′inde, Hepatit C’nin ise yüzde 1′inde görüldüğüne işaret eden Dökmeci, Hepatit B’yi önlemek için aşı programının 1998′de ülkenin aşı takvimine girdiğini anımsattı.

Hepatit C mevzusunda henüz aşı bulunmamasına karşın son 5 senede çok faal, yüzde 95′e yakın hastalığı yok eden ilaçların piyasaya çıktığını bildiren Dökmeci, ”Geliştirilen yeni ilaçlarla Hepatit C yakın gelecekte risk olmaktan çıkacak” dedi.

KARACİĞER OLİMPİYATLARI İÇİN GÜN SAYILIYOR
Öte yandan Dökmeci, başkanı olduğu, dünyanın en ehemmiyetli 3 karaciğer derneğinden bkocaman olan Asya Pasifik Karaciğer Araştırma Derneği’nin APASL senelik kurultayının, 12-15 Mart’ta İstanbul Harbiye Kurultay Merkezi’nde yapılacağını bildirdi.

”Karaciğer olimpiyatları” olarak nitelendirdikleri kurultaya, dünyadan takribî 5 bin bilim adamının katılımını bilave ettiklerini belirten Dökmeci, bunun Türkiye’de gastroenteroloji ve hepatoloji alanında beynelmilel seviyede yapılan en büyük bilimsel faallik olacağını ifade etti.

Türkiye’den çok rakamda bilim adamının da konuşmacı olarak yer alacağı kurultaya özellikle Uzak Doğu, Avrupa, Amerika ve değişik ülkelerden de bilim adamlarının katılacağına işaret eden Dökmeci, kurultayda, ”karaciğer kanseri, siroz, karaciğer yağlanması, karaciğer nakli, Hepatit B, C, aşı ve koruma usulleri yanı gizeme yeni ilaçların aktifliği” gibi mevzuların ele alınacağını söyledi.

Dökmeci, kurultayda 1200′e yakın bilimsel çalışma ve yeni araştırmaların katılımcılara sunulacağına sözlerine ilave etti.

Anadolu Ajansı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.