Ereksiyon Sorunu Ve Kalp Hastalıkları

26.04.2023
682
Ereksiyon Sorunu Ve Kalp Hastalıkları

Miyokard enfarktüsü MI olarak da öğrenilen kalp krizi, koroner atardamarlardan biri kanı kalp adalesine taşıyan kan damarları tıkandığında alana kazanç. Bu, kalp adalesine kan akışı olmadığı için kalp adalesinin bir kısmını zayıflatabilir.

Kalp Krizinin Yaygın Belirtileri

Aşağıdakiler kalp krizinin bulgularıdır. Bu semptomlardan bir veya daha aşırısına sahip olmanız, ciddi anlamda hakimiyet edilmenizi gerektirir.

Göğüste ağrı, tazyik veya rahatsızlık.Ellerde, sırtta, boyunda, çenede veya midede ağrı, karıncalanma veya rahatsızlık.Birkaç blok yürümek veya birkaç merdiven çıkmak gibi tutumların ardından ya da hafif efor sarf ettikten sonra soluk almada güçlük.Hırıltılı solunum soluk alırken hırıltı.Terlemek.Hızlı veya kumpassız kalp atışı.Baş dönmesi.Sindirim bozukluğu üst karın bölgesinde göbek yanma veya rahatsızlık.Kusma ile beraber veya kusma olmaksızın bulantı yanaşan kusma hissi. Bu, bayanlarda kalp krizinin yaygın bir bulgusudur.

Kalp Krizi Teşhisi

Bir kalp krizini teşhis etmek için bir hayli farklı test vardır. Acil servise geldiğinizde, altta listelenen testlerden bir veya daha aşırısını yaptırabilirsiniz.

Elektrokardiyogram EKG

Bir elektrokardiyogram, kalbinizin elektriksel etkinliğini ölçer. Bu, kalp atışlarınızın ne sıklıkla asıllaştığı ve değişik bir hayli parametrenin ölçüldüğü anlamına kazanç. Bu test sırasında sağlık uzmanınız göğsünüze, kollarınıza ve bacaklarınıza veya her üç kısma da sensörler elektrotlar yerleştirecektir. Bu sensörler size kalbinizin nasıl çalıştığını gösterecektir.

Kan Tahlili

Bu test, kalp adaleyi zarar görürse kan dolaşımına giren troponin gibi kandaki bir proteinin varlığını tespit eder.

Ekokardiyogram

Ekokardiyogram, kalbinizin resimlerini sürüklemek için ultrason ses dalgaları kullanan bir görüntüleme testidir. Kalbinizin nasıl attığını, kanı nasıl pompaladığını görmenizi sağlar ayrıca kalp adaleyi ve kalp kapakçıklarının çalışmasında anormallikler olup olmadığını gösterir.

Ekokardı̇yografı̇

Ekokardı̇yografı̇, hekimlerin egzersiz yaptığınızda veya kalbinizin daha çok çalışmasını sağlayacak bir şey yaptığınızda, kalbinizin yeterince kan alıp almadığını görmelerini sağlar. Bu test için, egzersiz yapıyormuşsunuz gibi kalp atış süratinizi ve kan tazyikinizi artırmak için intravenöz IV bir hat ilaç vermek için damarınıza yerleştirilen bir iğne yoluyla ilaç verilebilir veya sizden fiziksel egzersiz yapmanız istenebilir. 

Kardiyak Kateterizasyon Kalp Kateterizasyonu

Bu operasyon, koroner atardamarlarınızın tıkalı olup olmadığını görebileceğiniz bir prosedürdür.

Bu harekâttan evvel gevşemenize dayanakçı olmak için size ilaç verilecektir. Operasyon sırasında, hekiminiz kolunuzdaki veya bacağınızdaki bir kan damarına ince bir kateter uzun, elastik bir tüp yerleştirecek ve bunu kalbinize doğru ilerletecektir. Bu operasyona kalp kateterizasyonu denir.

Koroner Anjiyografi

Kateterin ucu kalbinizde olduğunda, hekiminiz kateter aracılığıyla kalbinize özel bir boya enjekte edecektir. Hekim, bir röntgen makineyi kullanarak boyanın kalpderi nasıl böldüğünü ve koroner atardamarlardan nasıl geçtiğini gözlemleyecektir. Buna koroner anjiyografi denir.

Kalp Krizinden Sonra Yaşam Stili Farklılıkları

Altta, kalp krizi geçirdikten sonra kendinize bakmak için atabileceğiniz adımlar bulunmaktadır. Kimileri yaşam stili farklılıkları ile alakalıdır ve gelecekteki kalp krizlerinin alana gelmesini önleyebilir.

Sigara içiyorsanız bu alışkanlıktan kurtulmaya çalışın. Şayet bu mevzuda zorlanıyorsanız devletin de bu mevzuda dayanakçı olabilmek için üniteleri olduğunu unutmayın.Fazla kiloluysanız, kilo vermeye çalışın. Kilo vermenin tehlikesiz yolları hakkında hekiminizle konuşun.Diyetinizde bol ölçüde meyve ve sebze bulunan sağlıklı bir perhiz uygulayın.Varsa, değişik sağlık meselelerinin yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi nasıl idareneceği mevzusunda sağlık uzmanınız veya kardiyoloğunuzla kalp hastalığını rehabilitasyon eden hekim konuşun.Bir kalp hastalığı rehabilitasyon programına kalp meseleleri olan bireylerin sıhhatini ve esenliğini iyileştirmeyi kasteden bir program katılın. Bu programlar şunları kapsar:Kalbinizi kuvvetlendirmek için tehlikesiz egzersiz;Değişik kalp problemleri tehlikesini nasıl eksiltebileceğiniz mevzusunda bilgilendirme;Stres kalp hastalığı tehlikesini artırabileceğinden, stresi eksiltmenin yolları hakkında danışmanlık.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.