Sık Cinsel İlişki Sperm Kalitesini Arttırıyor

24.05.2023
583
Sık Cinsel İlişki Sperm Kalitesini Arttırıyor

Bilinçdışında geçmişte yaşanmış yada dinlenmiş negatif bir olayın eşe istemeden yansıtıldığı vajinismus her zaman rehabilitasyon edilebilir. Sualin bilinçdışı istek ve koşullu refleks ile ortaya çıktığından bu sebebi ortadan kaldırmak için bilinçdışı süreçlerde akılsal manevralar yapıp yeni pozitif koşullu refleks arkları oluşturmak gerekir.

Bilinçdışında geçmişte yaşanmış yada dinlenmiş negatif bir olayın eşe istemeden yansıtıldığı vajinismus her zaman rehabilitasyon edilebilir. Sualin bilinçdışı istek ve koşullu refleks ile ortaya çıktığından bu sebebi ortadan kaldırmak için bilinçdışı süreçlerde akılsal manevralar yapıp yeni pozitif koşullu refleks arkları oluşturmak gerekir.

Evvel özel bir alaka ve uzmanlık alanı olan cinsel terapist tarafından çiftin cinsel hikayesi alınır ve cinsel terapistin zorunlu gördüğü gidişatlarda bütün bir jinekolojik muayene yapılır. Ama vajinismus meseleyi olan kadınların büyük çoğunluğu jinekolojik muayene olmak istemezler hatta muayene hakkında konuşulması dahi aynen ilişkide olduğu gibi panik ve fobiye neden olabilir. Daha sonra şuur altındaki afaki fobileri yenmek için danışanların gevşetilmesi, gevşemesi, coşku ve fobileri yatıştıracak ruhsal bir civar oluşturulması için cinsel terapiye geçilir. Çifte cesaretli olmaları, muvaffak olacaklarına inanmaları ve güvenerek sabırla beklemeleri mevzusunda telkinlerde bulunulur. Cinsel terapi sırasında çifte ayna yakalama egzersizleri, idrar yakalama egzersizleri, çatı adalelerini gevşetme ve kasma egzersizleri, kegel egzersizleri, parmak egzersizleri, çubuklarla genişletme egzersizleri, hudutlu penis girişi egzersizleri vb. “invivo duyarsızlaştırma”, “invitro duyarsızlaştırma” ve “pelvik taban rehabilitasyonu” öğretilir. Rehabilitasyonun birinci evresinde invivo duyarsızlaştırmada hastanın kendi bedenini tanıması için “değme ve okşama egzersizleri” ve parmak egzersizleri yaparak, bir anlamda ilişki sırasında ortaya çıkan panik saldırının minik çaplı bir eşini yaşaması amaçlanır. İnvitro duyarsızlaştırma da ise eş gidişat hastanın kendi parmağı ile değil bazı sırça tüpler, plastik kanüller veya eşinin parmağı ile sağlanır. Her ikisinde de emel; vajinanın genişleyebilir bir uzuv olduğunun şahsa gösterilmesi, ilişki sırasında yaşanan panik saldırının minik bir eşinin oluşturulması ve bununla başa çıkmayı bilmeyi sağlamaktır. Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcıların kullanılabilir. Bu duyarsızlaştırmayla paralel olarak hastanın pelvis adalelerini tanımasını ve onlara dominant olmasını sağlayan Kegel Egzersizleri de yapılır. Cinsel terapide eşten gelen ruhsal destek çok ehemmiyetlidir. Rehabilitasyonun ikinci evresinde ise ilişki evveli ön sevişmenin uzun yakalanması ve kadının iyice uyarılmasının üzerinde durulur. Cinsel terapistin uygun görmesi vaziyetinde ilaç rehabilitasyonu da uygulanabilir. Cinsel terapi süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir.

Son olarak uygun rehabilitasyon yöntemleri ve deneyimli bir cinsel terapist ile rehabilitasyon kısmeti % 95 -100 dür.

Vajinismus ve Gevşeme Egzersizleri

Bu egzersizde evvel duş alınır, eşle beraber yatakta yan yana sırt üstü uyunur. Derin soluklar alıp verilir. Ayak uçlarınızdan itibaren sırasıyla boynunuza kadar tüm adaleler kasıp gevşetilir. Günde en az 20 dakika yapılmalıdır.

Vajinismus ve Fantezi Modellemesi

Cinsel terapi yarıyılında her gece yatakta, yatmadan evvel, gözler kapalı bir biçimde eşle cinsel birliktelik hayal edilir, buna “fantezi modellemesi” denir. Hayalin asılmış gibi yaşanması ehemmiyetlidir.

Vajinismus Rehabilitasyonunda Parmak Egzersizleri

Cinsel terapide danışan çiftin ve terapistin beraber aşması gereken üç ehemmiyetli tabu vardır. Bunlar:

Vajene bir şey girmesi tabusu, Şahsın kendi parmağını vajene sokması Vajene bir başkasının bir şeyinin girmesi tabusu ve Eşin parmağının vajene sokulması Vajene penis girmesi tabusu.

Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan panik saldırının minik çaplı bir eşini yaşatmak ve bununla başa çıkmayı öğretmek için öncelikle hasta kendi parmaklarıyla egzersizlere başlar, daha sonra eşinin parmağı ile egzersize devam edilir. Parmak egzersizlerinde emel; vajinanın genişleyebilir bir uzuv olduğunun şahsa gösterilmesidir. Parmak egzersizleri sıcak yumurtayı elde tutmaya eş. Sıcak yumurta evvelleri elde tutulamaz ve elden ele alınarak soğutulmaya çalışılır. Zamanla yumurta soğur ve ellerde yumurtanın sıcaklığına alışır. Yumurta soğudukça şahıs rahatlar ve elini yanmaz. Sonunda yumurta soğur, kabuğu kırılır ve afiyetle yenir. Parmak egzersizleri de yumurtanın soğuması gibidir, şahıs zamanla panik haline alışır ve yüzleştiği negatif duygularla baş etmeyi bilir. Sonunda yumurtanın afiyetle yenmesi gibi cinsel ilişki de reelleşir.

Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcıların kullanılabilir. Parmak egzersizlerine geçmeden evvel vajinanın nasıl bir uzuv olduğunun görülmesi için bir ayna karşısında analizini kapsayan ayna yakalama egzersizleri yapılır. Daha sonra cinsel terapist tarafından çifte vajinanın çok minik olduğu mevzusundaki fobinin hayal mahsulü olup hakikatlere dayanmadığı, vajina duvarlarının son derece elastik olduğu, buradan doğum sırasında bir bebeğin kafasının çıkabildiğine göre penisinizin de kolayca geçebileceği açıklama edildikten sonra, “egzersiz sırasında rastgele bir evrede rahatsızlık sezerseniz bir sonraki aşamaya geçmeyin ve neyin rahatsızlık verdiğini anlamaya çalışın”, “vajinal adalelerin sıkıştığını sezdiğinde azıcık ara verin” tekliflerinden sonra alttaki “parmak egzersiz programı” uygulanır. Bu program kendi parmaklarıyla fertsel ve eşinin parmaklarıyla eşli egzersizi biçiminde iki evreden oluşur. Fertsel Parmak Egzersizi kadın için en güç olanıdır, fakat bunu bir kere muvaffak olursa, öbür aşmalar daha kolay gelişecektir.

Fertsel Parmak Egzersizleri

Parmak egzersizi evveli gevşeme egzersizi yapın. Egzersiz süresince de gevşek olmaya ve gevşekliği korumaya çalışın.Öncelikle bebek yağını elinize ve vajinanıza sürün. Bir elinizle klitorisinizi bulun, belirli bir ritimde ve tazyikte okşayın. Öbür elinizle göğüslerinizi veya güzelinize gidecek bir başka bölgenizi okşayın.Uyarıldığınızı düşündüğünüzde vajeninize deliğine dokunun. Parmaklarınızı vajen deliğinin çevresinde daire hareketleri yaparak ihtara devam edin.Sulanma olduğunda iyice kayganlaştırılmış serçe parmağınızın ucunu ilk boğuma kadar sulanmış vajeninize sokun. Kendinizi rahat ve gevşemiş sezene kadar orada tutun ve bekleyin. Daha sonra daire hareketi yapın.Rahatsanız ikinci boğuma kadar sokun. Yeniden bir müddet bekleyin ve daire hareketi yapın.Hala rahatsanız tamamını sokun, bekleyin ve daire hareketi yapın. Hiç rahatsızlık duymayana kadar egzersize devam edin.Aynı egzersizi daha kalın bir parmak olan orta parmakla tekrarlayın.Aynı egzersizi işaret ve orta parmaklarınızı birleştirerek iki parmakla tekrarlayın. Daha sonra eşli egzersize geçin.

Eşli Parmak Egzersizleri

Egzersiz evveli eşinizle beraber gevşeme egzersizi yapın.Eşinizle sevişin. Onun sulanmasını sağlayın.Bebek yağını elinize ve eşinizin vajinasına sürün. Bir elinizle klitorisini bulun, belirli bir ritimde ve tazyikte okşayın. Öbür elinizle eşinizin göğüslerini veya güzeline gidecek bir başka bölgesini okşayın.Uyarıldığını düşündüğünüzde vajen deliğine dokunun, parmaklarınızı vajen deliğinin çevresinde daire hareketleri yaparak ihtara devam edin.Sulanma çoğaldığında işaret parmağınızı ilk boğuma kadar eşinizin vajenine sokun. Eşiniz kendini rahat ve gevşemiş sezene kadar orada tutun ve bekleyin. Daha sonra daire hareketi yapın.Eşiniz rahatsa ikinci boğuma kadar sokun. Yeniden bir müddet bekleyin ve daire hareketi yapın.Hala rahatsa tamamını sokun, bekleyin ve daire hareketi yapın.Eşinizden gevşemesini ve vajinasını çevreleyen adaleleri sıkıp gevşetmesini isteyin. Parmağınızın bunaldığını sezin. Eşinizin de parmağınızı sıktığında içinde sezmesini isteyin.Sonra parmağınızı çok usulca ileri geri hareket ettirin ve süratinizi eşinizi rahatsız etmeyecek kadar arttırın.Daha sonra aynı egzersizi işaret ve orta parmaklarınızı birleştirerek iki parmakla tekrarlayın. Daha sonra penis egzersize geçin.

Birkaç hafta yapılan parmak egzersizlerinden sonra hudutlu penis girişi egzersizine geçilir. Hudutlu penis girişi egzersizinde kadının tamamen uyarılmış olmasından ve ekstra kayganlaştırıcı kullanıldıktan sonra, onun istediği kadar yavaş ve nazik olarak hareket etmesine olanak veren kadının üstte olduğu pozisyon seçilir. Başlangıçta fazla sert girmeyip penisin vajinasında bulunmasından kaynaklanan duygulara alışması sağlanır. Bu emelle evvel penis başı vajenin içine yerleştirilir.

Hudutlu Penis Girişi Egzersizleri

Egzersiz evveli eşinizle beraber gevşeme egzersizi yapın.Eşinizle sevişin. Onun sulanmasını sağlayın.Bebek yağını elinize ve eşinizin vajinasına sürün. Bir elinizle klitorisini bulun, belirli bir ritimde ve tazyikte okşayın. Öbür elinizle eşinizin göğüslerini veya güzeline gidecek bir başka bölgesini okşayın.Uyarıldığını düşündüğünüzde vajen deliğine dokunun, parmaklarınızı vajen deliğinin çevresinde daire hareketleri yaparak ihtara devam edin.Sulanma çoğaldığında sırt üstü yatın. Eşiniz üste dizleri vücudunuzun her iki tarafında olmak üzere diz çökmesini sağlayın.Eşiniz rahatsa penis başını azıcık alt doğru indirerek vajenin girişine yerleştirin.Hala rahatsa tamamını penis başını vajene sokun, bekleyin.Her şey yolundaysa eşinizden kalçasını ileri doğru hareket ettirerek penisinizi tamamen içine almasını isteyin ve yeniden bekleyin.Eşinizden gevşemesini ve vajinasını çevreleyen adaleleri sıkıp gevşetmesini isteyin. Penisinizin bunaldığını sezin. Eşinizin de penisinizi sıktığında içinde sezmesini isteyin.Sonra eşinizden kalça hareketleri ile çok usulca ileri geri hareket etmesini isteyin ve eşinize süratini kendini rahatsız etmeyecek kadar artırması istikametinde telkinde bulunun.Daha sonra aynı egzersizi her gün tekerrür edin.

Vajinismus ve Hipnoz

Son senelerde vajinismus rehabilitasyonunda hipnoz başka bir deyişle hipnoterapi de galibiyetli neticeler vermektedir. Hipnoz bir uyku değildir, aksine bir cingözlük, farkındalık ve telkin alabilirliğin çoğaldığı derin bir gevşeme gidişattır. Şuur sarih olduğu için hipnoza girildiğinde istemediğiniz bir şey size yaptırılamaz. Vajinismusta hipnoz tek başına yeterli değildir. Ehemmiyetli olan hipnozu hipnoterapiye çevirmektir. Bunun için hipnoz altında verilen telkinler, akılsal ve imgesel uygulamalar ile kaygı, fobi ve kaygılar ortadan kaldırılır. Böylece cinsel ilişkinin ağrı ve acı olmadan olabileceğine dair inanç çoğalır. Bu bağlamda; hipnoterapi ile danışanların kendilerinin dahi farkında olmayıp şuur altına attıkları tüm negatif düşünceleri bir yerde su suratına çıkararak sanki bir “farkındalık gidişatı” yaratılmakta ve bu sayede fobi ve kaygıların eksiltilmesi sağlanmaktadır. Vasati 6 seans da hipnoz ile değiştirilmiş şuur hali oluşturulur, var olan zekanın mukavemetleri ortadan kaldırılır ve bilinçdışı süreçlerde akılsal manevralar yapıp yeni pozitif koşullu refleks arkları oluşturulan imgeleme teknikleri ile neticeye varılır. Bilinçdışı olaylar çözülür, koşullu refleks ile cinsel birleşme evvelinde anahtar işaretlerle rahatça kullanabilen gevşeme teknikleri öğretilir, kasılma gevşemeyle yer değiştirilir, cinsel birleşme ile alakalı imajinasyonlar yaşatılır, ruhsal istek ve orgazma erişme mevzusunda çift eğitilir.

Vajinismus Rehabilitasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Rehabilitasyon kesinlikle eşle birlikte olmalıdır.Vajinismusun fiziksel bir sebebi olabilir ve bu sebeple kadının kesinlikle cinsel terapi evveli bir kadın doğum uzmanına görünmesi gerekir.Deneyip de galibiyetsizlikle sonuçlanan her rehabilitasyon teşebbüsü çifti dipsiz bir kuyuya doğru çeker, umutlarını kırar, rehabilitasyonu güçleştirir.Rehabilitasyonun sonlarına doğru eşlerin arası açılmaya başlar ve sık sık münakaşa etmeye başlarlar.Hasta çift takribî 10-12 seans sonrasında sağlıklı bir cinsel hayata kavuşabiliyor. Rehabilitasyon zamanının uzunluğu ise genellikle 3 hafta ile 3 ay arasında sürüyor.Vajinismusu mekanik olarak çözmek yetmez. Çifte sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat sunmak için rehabilitasyonda iki düzey izlenir. 1. evrede cinsel birleşmenin olmasına gayeleriz. 2. evrede ise cinsel ilişkiden zevk alma ve orgazm olma teknikleri öğretilir.Vajinismuslu hastaların yüzde 10 ile 15 i çok kolay rehabilitasyon edilir. Bu hastaların uyuşturucu krem veya pomat bunalmış su ile oturma banyosu, belirli pozisyonlar ve egzersizler ile bir veya iki seansta rehabilitasyon olabilirler.

Vajinismus Rehabilitasyonunu Yapacak Olan Hekimde Olması Gerekenler

Vajinismus mevzusunda bol olay deneyimi olmalı,Alakalı, şevkatli ve anlayışlı olmalı,Ukala olmamalı,Hekim çifti yanında rahat sezdirmeli vb.

Vajinismus ve PC Adaleleri

Vajina girişinin çevresindeki çok güçlü adalelere, aşk adaleleri, vajina adaleleri, pelvik taban adaleleri ya da PC adale grubu denir. Faize sistemi ve üriner sistem için kilit rol üstlenmişlerdir. Bu adaleler idrar tutmaya, cinsel birleşmeye, orgazma ve doğum sırasında bebeğin çıkmasına destekçi olurlar. Bu adaleler üriner sarihliği, vajinayı ve makatı bir çember gibi çevrelerler ve iskelet sistemine tutunarak, pelvic uzuvları destekleyip meblağlar. Bu adaleler genellikle gevşek değildir. Bu adalelerin bunalması cinsel birleşmeye mani olur. Cinsel terapide emel bu adaleler üzerindeki şuurlu hakimiyetin bilinmesi ve şartlanmış refleksi sistematik olarak değiştirmektir.

Vajinismusta Gözetici Rehabilitasyon

Vajinismus ülkemizde batılı cemiyetlere göre daha yaygın bir meseledir. Ama çiftlerin “evlilik evveli cinsel danışmanlık” hizmeti almaları gözetici rehabilitasyonda çok ehemmiyetlidir. Evlilik evveli cinsel danışmanlık için cinsel terapiste giden çiftlerde yukarıyadaki tüm faktörler olsa da vajinismus olmaz. Korunmanın tek devası da budur. Ayrıca ergenlik yarıyılına girmeden genç kızlarımızın “ergenlik evveli cinsel danışmanlık” hizmetlerinden faydalanmalarını da öneriyorum.

Vajinismusta Kusurlu ve Yanlış Rehabilitasyonlar

Yukarıda ayrıntılı olarak anlattığım, vajinadaki istem dışı kasılmaların evreli egzersizlerle ortadan kaldırılması ve rahatsızlığa yol açan psikolojik faktörlerin analiz etilmesi üzerine heyeti rehabilitasyon yaklaşımının yanında, rehabilitasyon ismine yapılan kusurlu uygulamalar da sıktır. Hatta absürdlük seviyesine vardığını düşündüğüm kimileri ise daha da makûs travmalara yol açabiliyor. İşte birkaç misal:

Hymenektomi başka bir deyişle kızlık çeperinin operasyonla alınması: Vajinismusun kızlık çeperiyle bir ilişkisi yoktur. Kızlık çeperinin alınması var olan meseleyi çözmez. Fakat iş hayatım süresince bir kere karşılaştığım ve çok ender görülen bir gidişat olan kızlık çeperinin kalın olması gibi çeper anormalliğine bağlı ağrı, acı veya kanama sebebiyle vajinismus gelişmiş ise, cerrahi bir yöntemle bu çeperin kesilmesi yapılabilir.Genel anestezi altında cinsel birleşme: Aşinayı üzere genel anestezi sırasında vajinal adaleler gevşediğinden cinsel birleşmeye imkân vermeyen vajinal kasılmalar olmaz ve ilişki hakikatleştirilebilir. Ancak bu gidişat çözüm olmaz ve sonraki cinsel birleşmelerde aynı mesele yaşanır. Ayrıca çiftlerden birinin uyuşturulması, kendini öğrenmeden ilişkiye zorlanması, tıp etiğine, ahlaki yapımıza ve hatta modern insana yakışmayan bir gidişattır. Zira sevişmede ve cinsel ilişkide karşılıklı haz temelken bu gidişat bir nevi tecavüzdür.Vajinaya botoks uygulanması: Vajina ve çevresine hakimiyetli botoks enjeksiyonu yapılarak kasılmanın önüne geçilebildiğinin iddia edildiği bu rehabilitasyon yöntemi henüz gelişim evresindedir. Botoks vajina adalelerini geçici olarak felç eder ve böylece cinsel birleşme sağlanabilir. Ama kadının ağrıyacak, acıyacak, kanayacak vb. fobileri, cinsel birleşmeye karşı bilinçdışı mukavemeti, geçmiş travmalarının tesirleri olduğu gibi kalır. Bu gidişatta botoksun felç edici tesirine karşın vajinismus devam edebilir veya botoks geçici olarak işe yarasa dahi tesiri geçtiğinde vajinismus tekerrür ortaya çıkabilir.Yerel uyuşturucu kremler ve pomadların ilişki evveli vajinaya sürülerek kullanılması: Kadınların bilinçdışı fobilerini ortadan kaldırmadığı için verimsizdir.Kadının cinsel ilişki evveli içki içmesi: İçkinin hafif alınması vajinismusa yol açan etkenleri ortadan kaldırmadığından ve fazla alınması ise ayyaşlık yaparak şahsın şuurunu kaybetmesine yol açtığından verimsizdir.Cinsel ilişki evveli sakinleştirici ve adale gevşetici ilaçların beraber kullanılması: Bu cins ilaçlar verimsizdir ve üstelik kimileri cinsel isteği eksilttiği için cinsel ilişiki sıradanda da öneri edilmez.İlişki evveli vajinaya buğu yakalanması, sıcak su banyosu, yerel uyuşturucu krem veya pomat, ağrı kesici, sakinleştirici ve kasvet giderici ilaçların beraber kullanımı: Yalnızca cinsel birleşme fobisi yaşayan ve vajinal kasılmaları olmayan bireylerde bazen işe yarayan veya geçici çözüm olabilen bu yöntem vajinismusta verimsizdir.Muayenehanede Gerdek: Vajinusmusun Türkiye’de pek çok evliliğin sona ermesine neden oldu ve ne yazık ki bu mevzu çok istismar edildi. Hastalara iyileşeceksiniz denilerek olmadık şeyler tekliflemez. Cinsel eğitim,cinsel danışmanlık ve cinsel meselelerin rehabilitasyonu alanında çalışan değişik disiplinlerden gelen profesyonelleri bir arada tutmayı ilke edinmiş Cinsel Tıp Enstitüsü olarak emellerimizden biri de cinsel rehabilitasyonların etik prensiplerinin oluşturulması ve istismarın önlenmesidir. Cinsel sağlık bilimi ile ilgilenenlerin yaptıkları mesleksel uygulamaları için standartlar öneriyoruz, cinsel terapistin ve hastanın haklarını korumayı hedefliyoruz. Zira etik kaideler, cinsel eğitim, danışmanlık, cinsel terapi ve cinsellik araştırma şartları için zorunludur. Tüm azalarımızdan ve cinsel sağlık bilimi ile ilgilenenlerden etik kaidelere her zaman uymalarını istiyor ve bekliyoruz. Bu sebeple tek seansta, kadına sakinleştirici, adale gevşetici ve ağrı giderici ilaçlar, kayganlaştırıcı ve yerel uyuşturucu kremler ve pomadlar verdikten sonra, hekimin telkinlerle çifti kendi muayenesinde, hatta himayeyi altında cinsel ilişkiye zorlaması başkanlığını yaptığım CİNSEL Tıp Enstitüsü tarafından Türk örf ve adetlerine uygun bulunmadığı ve tıbbi etik ihlal edildiği için ayıplanmış bir rehabilitasyondur. Avrupa Birliği’nin bazı ülkelerinde ve ABD’de hekimin gözü önünde cinsel ilişkiye girme ve meseleleri yerinde tespit ederek çözmeyi kapsayan rehabilitasyonları uygulayan özel merkezler var, ama batı ile bir kültür ve anlayış farkımız var. Burası Türkiye. Türk hekimleri olarak kendi cemiyetsel yapımıza, örf ve adetlerimize uygun rehabilitasyon yöntemlerini seçim etmeliyiz. Aksi gidişatlarda rehabilitasyona yoksul insanlarımız, cinsel sağlık bilimi ve bu rehabilitasyonları uygulayan profesyoneller hasar göreöğrenir. Zira Cinsel Haklar Bildirgesi’ne göre; cinsellik her insanın karakterinin ayrılmaz bir parçası olan mahremiyet, duygusal ifade gibi temel insan gereksinimlerinin doyumuna bağlıdır. Cinsel haklar hürlüğe, şerefe ve her bir insanoğlunun denkliğine dayalı evrensel insan haklarıdır. Cinsel haklar tanınmalı, teşvik edilmeli, saygı gösterilmeli ve cemiyetler tarafından korunulmalıdır. Cinsel sağlık bilimi bu cinsel hakların tanındığı, saygı dinlendiği ve uygulandığı civarlarda olasıdır. Her çeşit cinsel zorlama ve istismar cinsel serbestliğin dışındadır. Cinsel mahremiyet hakkı, başkalarının cinsel haklarına müdahale edilmediği sürece cinsel yakınlaşma mevzusunda fertsel karar verme ve davranma hakkını kapsar. Son olarak cinsel bilginin bilimsel açıdan etik araştırmalar neticeyi elde edilmiş olması ve tam sosyal seviyelerdeki şahıslara uygun biçimde yayılması gerektiğini ifade eden bilimsel araştırmaya dayalı cinsel bilgi edinme hakkı asla muayenehanede cinsel ilişkiye teşvik olarak değerlendirilmemelidir.Tek Seanslık Rehabilitasyonlar: Vajinismusta çiftler bu meseleyi çözmeye bütün olarak hazırsa, erken bir müracaat varsa ve derinlerde uyuyan ciddi bir patoloji yoksa, mesele “cinsel bilgilendirme ve danışma” ile kolaylıkla çözülebilir. Ama tek seanslık bir rehabilitasyonda meseleyi çözmek ismine kadınlara adale gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar, yerel uyuşturucu kremler verme, sıcak suda oturtma, vajene buğu yakalama kadının var olan fobilerini daha da çoğaldırır. Zira kadının “çok ağrıyacak, canım yanacak, çok kanayacak, çeper patlayacak, çeper yırtılacak” vb. fobilerine, “evet ağrıyacak ama biz ağrımaması için zorunlu ilaçları size verdik” cinsinden telkin edici yaklaşımlar çok doğru değildir, hastayı üzmek ve korkutmaktan başka bir şeye haylaz. Bu sebeple tek seanslık rehabilitasyonları öneri etmiyorum.

Cinsel Terapist Helen Singer Kağlan’ın “Fotoğraflı Cinsel Rehabilitasyon Rehberi” isimli kitabının ikinci baskısında vajinismusun rehabilitasyonu altta anlatılmıştır: “Rehabilitasyon temel olarak şartlandırılmış vajinal tepkinin ortadan kaldırılmasından oluşur. Bu operasyon, gevşemiş ve sakin şartlar altında, vajinal girişe kademeli olarak ebadı gelişen nesnelerin yerleştirilmesi ile hakikatleştirilir. Hasta, fallus ebadında bir nesneyi tolere edebildiğinde rehabilitasyon olmuş demektir. Bu mucizevi derecede kolay rehabilitasyon tasarıyı bir hayli vajinismik kadının vajinalarını kapatan kolay şartlandırılmış bir refleks göstermemesidir. Bu kadınlar genellikle aynı zamanda cinsel ilişki ve penetrasyon mevzusunda fobiktir. Rehabilitasyonun şartlandırmanın giderilmesi kısmı başlamadan evvel fobik sakınmanın ortadan kaldırılması gerekir. Fobik olarak cinsel ilişkiden sakınma halinin idarenmesi için muhtelif teknikler vardır. Bunlar, anlamsız fobinin altında uyuyan şuursuz unsurların analitik bir biçimde açıklanması, destek ve güven tazelemesi ve “fobi duyguları ile baş başa kalmak mevzusunda” cesaretlendirme ve bu duygulara rağmen penetrasyon teşebbüsünde bulunma; ve sistematik olarak hassasiyetin giderilmesi ve hipnoz gibi tutumsal tekniklerdir. Genellikle analitik ve destekleyici yöntemlerin bir bileşimini uygularım. Vajinismusun oluşmasına neden olan orijinal kaynağı veya travmayı araştırmaya çalışır ve buna verilen duygusal tepkiyi ele alırım. Süratli bir biçimde bu yaradılışın ötesine geçerim ve sualin burada ve şimdi görülen devirici tesirlerini incelerim ve hastanın bunun üstesinden gelmek emelli yapıcı ve rasyonel mücadelelerini desteklerim. Bununla beraber, başkaları daha bariz tutumsal yaklaşımlar kullanmışlardır ve bunlar iyi neticeler vermiştir.

İn – vivo hassasiyet giderme veya penetrasyon sadece kadının vajinal penetrasyon mevzusundaki fobik sakınması ortadan kaldırıldıktan ve cinsel ilişki ile alakalı karışıklıkları, prosedür hakkında oranla çatışmasız hale gelmesini sağlayacak kadar çözüldükten sonra başlatılmalıdır. Klinisyenler şartlandırmanın giderilmesi emeliyle vajinaya sokulacak muhtelif nesneler kullanırlar. Kimileri kademeli sırça kateterlerin kullanımını önerirken öbürleri kauçuk, başkaları da tampon kullanmaktadır. Nesnenin tabiatının ne olduğu şartlandırma emeli açısından ehemmiyetli değildir. Ben, hastalar için duygusal olarak en kabul edilebilir yöntem olduğunu gördüğümden ve yapay nesnelere göre terapatik mukavemetleri mobilize etmesi daha az muhtemel olduğundan, hastanın ve kocasının parmağını kullanırım.

Prosedür

Hastaya yalnız başınayken bir ayna kullanarak vajinal girişini gözlemlemesi söylenir. İşaret parmağını vajinal girişe koyması ve parmak ucunun vajinal girişe sokulmasının ne sezdirdiğini görmesi istenir. Bu duygular ve bunların anlamları daha sonraki terapi seansında güven tazeleyici bir şekilde incelenir. Buna ek olarak, hastanın bu müddet içerisinde sahip olduğu rastgele bir hayal ve fantezi sıklıkla şuursuz eforların ortaya çıkartılmasında ve çözülmesinde destekçi olur, bunlar bazı gidişatlarda şartlandırılmış refleksin ortadan kaldırılmasına hizmet eder. Hasta parmak ucunu sokabildiğinde, bir sonraki sefere tüm parmağını sokması söylenir. Daha sonra iki parmağını. Bazı gidişatlarda daha sonra kaplamasını çıkarmadan bir tamponu vajinal girişine sokması ve saatler süresince tamamen rahatsız sezinceye dek onu orada vazgeçmesi söylenir. Terapist şartlandırmanın giderilmesi operasyonunu hastayı, vajinasına bir nesne soktuğunda rahatsız edici bir anksiyete ve sıkılık sezebileceği ancak acı sezmeyeceği yolunda uyararak kolaylaştırabilir. Ancak ne anksiyete ne de gerginlik çoğalacaktır. Aksine, bu duygulara bir müddet hoşgörü gösterebilmesi halinde, bu duygular kaybolacak ve kısa zamanda penetrasyon sırasında muhteşem biçimde rahat olacaktır. Kadın parmaklarının ve / veya tamponun girişine rahat bir biçimde hoşgörü gösterebildikten sonra, koca prosedüre dahil edilir. Kocadan karısının vajinal sarihliğini bütün ışıkta analizi istenir. Daha sonra kadının kendi üzerinde daha evvel hakikatleştirmiş olduğu prosedürü koca reelleştirir. Evvel parmak ucunu vajinal girişine sokar. Daha sonra, kadın elini hakimiyet eder ve yol gösterirken, koca tüm parmağını vajinaya sokar. Başlangıçta parmağı vajina içerisinde hareketsiz meblağ. Daha sonra nazikçe içeri dışarı hareket ettirir. Bunu iki parmakla yapar. Tüm bu müddet içerisinde kadına penisle penetrasyon için bir teşebbüste bulunulmayacağının garantisi verilir. Kocanın vajinal reyin sırasında uyarılması halinde, çifte, erkeğin ekstravajinal olarak orgazm olmasını sağlayacak cinsel faaliyetlerde bulunmaları söylenir.

İlk penis penetrasyonu ehemmiyetlidir. Çift bu mevzuda evvelden uyuşur. Koca erekte olmuş penisini kayganlaştırır ve kadın kendisine rehberlik ederken penetrasyon reelleşir. Koca penisini vajina içerisinde birkaç dakika süresince hareketsiz meblağ, daha sonra geri sürükler. Çift bu zamanda ekstravajinal cinsel oyunları seçim edebilir veya etmeyebilir.

İlk penetrasyon sonrasında, nazik ileri geri hareket ve daha sonra erkeğe doğru ileri geri hareket hakikatleştirilir ve genellikle bunun ardından süratli bir biçimde orgazm kazanç.

Reaksiyonlar

Bazı kadınlar için hassasiyetin giderilmesi oranla kolay bir prosedürken öbürleri son derece kaygılı olurlar. Anksiyete genellikle beklenir, genelde penis penetrasyonundan hemen evvel görülür. Penetrasyon reelleştikten sonra, genelde anksiyetede ehemmiyetli bir eksilme olur. Spastik vajinal tepki şartlandırmasının giderilmesi yoluyla reelleştirilen rehabilitasyonun pozitif neticeyi evrenseldir, ancak çiftin rehabilitasyon sürecini bitirmesi gerekir. Bununla beraber, çiftin penetrasyonun muhtemel hale gelmesi sonrasındaki cinsel işlevleri açısından, neticeler büyük farklılıklar göstermektedir. Bir Hayli vajinismik kadının genellikle oldukça tepkisel ve aynı zamanda klitoral ihtar ile kolayca orgazma erişebilir olması bir sürpriz olarak ortaya çıkmaktadır. Bir Hayli kadın bu iyi tepkiye ilişkiye girebildikten sonra da devam eder. Hatta kimileri süratli bir biçimde cinsel birleşme ile orgazm olabilmektedir. Bunlar için rehabilitasyon sona erdirilebilir. Öbür gidişatlarda, vajinismusun galibiyetli rehabilitasyonu kadında başka cinsel meselelerin ve/veya kocada ereksiyon ve/veya boşalma bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olur. Gidişat buysa, çift iyi bir cinsel işlev yaşamadan evvel başka rehabilitasyonlara gereksinim dinlenir.”

Vaginismus Hakkında Bilinmeyenler

Vajinismus bir hastalık değil ailesel başka bir deyişle evli çifte ait bir problemdir. Kadının ve erkeğin ortak bir meseleyidir. Bu sebeple cinsel terapide bir tarafın ötekisini yargılamaması veya anlayışlı olması öğütlenir.Şahsın istediği bireyle evlenememesi vajinismusa neden olmaz. “Başkasıyla evlenseydim yeniden de olur muydu?” suali hep akla kazanç. Ama bu sualin eşlerle bir alakası yoktur. Hatta evlenmeden evvel uzun seneler flört eden çiftlerde evlenince bu meseleyi yaşayabilir.Cinsel terapide galibiyet uğrunu çoğaldıran en ehemmiyetli etmen eşlerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir biçimde uygulaması ve sonuna kadar rehabilitasyona inançlarını yitirmemeleridirGenel anestezi altında ilişkiye girilmesi, içki içip ayyaş olup cinsel ilişkiye girmesi, sakinleştirici, adale gevşetici ve antidepresan ilaçlar da rehabilitasyon edici değildir. Aksine bu tip ilaçlar cinsel isteği azaltabilir.Kızlık çeperlerinin çok kalın olması, öğrenilenin aksine, vajinismusa yol açmaz.Bu rahatsızlık ilk cinsel ilişki de ortaya çıkabileceği gibi uzun seneler sıradan bir işlevsellikten sonra da ortaya çıkabilir.Vajinismus sosyokültürel ve ekonomik seviyeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çitlerde daha sık olarak görülmektedir.10-15 yıldır evli olup halen ilişkiye giremedikleri için boşanan veya evliliklerini bu biçimde kabullenip “aseksüel” olarak yaşayan çiftlerin sayısı az değildir.Bir partnerle yaşanan mesele başka bir partnerle ortaya çıkmayabilir.Eğitim, kültür ve sosyal seviye ile alakalı değildir. Yalnızca cehalet insanlarda olmaz, üniversite mezunu çiftlerde görülebilir.Ülkemizde cinsel meseleyle müracaat eten kadınların en büyük grubunu oluşturmaktadır.Vajinismus problemi yaşayan kadınların yüzde 80’i ve eşlerinin yüzde 90’ı evliliklerinden yeterince doyum aldıklarını ifade etmektedirler.Vajinismuslu kadınların yüzde 57’si kocalarını bu mevzuda dalgın ve kendilerine destekçi, yüzde 15’i hiddetli ve saldırgan, yüzde 28’i tepkisiz olarak değerlendirmektedir.Vajinismuslu kadınlar genellikle giriş dışındaki cinsel etkinliklerden oldukça zevk alırlar ve ön sevişmeyle orgazm olabilirler.Vajinismuslu çiftleri bu problemin sadece kendilerinde var olan ilginç bir mesele olduğunu düşünüp hekime müracaat etmezler. Öncelikle çözümü sihir yapılmasıyla bağlandıklarını düşünerek tıp dışı alanlarda ararlar, netice başarısızdır.Vajinismus yalnızca cinsel ilişkiye değil, muayene ve tampon gibi bazı vaziyetlere de izin etmez.Hemen tam yaş grubundaki kadınları etkileyebilir.Görülme sıklığı her 100 kadından ikisinde bu vaziyete rastlanıldığıdır.Vajinismusda yeterli istek veya ıslaklığın sağlanamaması söz mevzusu değildir.Vajinismuslu hastalar ailelerden gelen “neden hala çocuk yapmıyorsunuz?” biçimindeki tenkitler ile boğuşmaktan bunaldıkları için bir cinsel terapiste baş vururlar.Bazen vajinismus bir koruma tavrı olarak ortaya çıkabilir. Eskiki tecrübelerinde incitilmiş kadınlarda, cinsel ilişkiden kaçmak emeli ile vajina adalelerinin kasılması ortaya çıkabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.