Baharı Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İle Karşılayın !

08.06.2023
555
Baharı Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İle Karşılayın !

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim abonesi Doç. Dr. Behice Kurtaran, soğuk algınlığına neden olan virüslerden korunmak için ellerin su ve sabunla en az 20 saniye ovuşturularak yıkanmasını önerdi.

Boğaz sızısı, burun akıntısı, gözde sulanma, baş sızısı, öksürme ve aksırma gibi bulgular gösteren soğuk algınlığına karşı uyanlarda bulunan Doç. Dr. Behice Kurtaran, \”Erişkinler senede vasati 2-3 kere, çocuklar da daha sık olarak soğuk algınlığı saldırıyı geçirir. Soğuk algınlığı, bağışıklık sistemi cılız, astım gibi solunum hastalıklarına sahip olanlarda, zatürree gibi ciddi gidişatlara neden olabilir\” dedi.

Soğuk algınlığının kış ve bahar aylarında çoğalış göstermesine rağmen senenin her yarıyılı görülebileceğini vurgulayan Doç. Dr. Behice Kurtaran, şunları kaydoldu: \”Soğuk algınlığına en çok \’rinovirüs\’ denilen virüsler neden olur. Bu virüs aynı zamanda astım saldırılarını tetikler, sinüs ve kulak enfeksiyonlarının da neden olabilir. Bu virüsler, insandan insana hava veya temas yoluyla bulaşır.

Soğuk algınlığı olan biriyle tokalaşmak ya da virüs taşıyan bir kapı kolunu yakalayıp ardından elleri ağız, burun ve gözlere değdirmek, insanları hasta oldurabilir. Bu sebeple elleri su ve sabunla, 20 saniye ovuşturarak yıkamak ve benzerini yapmaları için çocuklara dayanakçı olmak gerekir. Yıkanmamış ellerle ağız, burun ve gözlere değmemek, hasta bireylerle yakın temastan sakınmak da gerekir. Kapalı etrafların havalandırılması, kumpaslı ve balanslı beslenme, yeterli akışkan ve vitamin alımı da çok ehemmiyetli.\” 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.