Şarbon Anthrax

29.11.2022
1.188
Şarbon Anthrax

Genellikle geçirilen bir üst solunum yolu enfeksiyonu neticeyi oluşan bir hastalık olan Periyonsiler Çıban ayrıca diş ve diş neticesinde de alana gelmektedir. Peki bulguları ve rehabilitasyon usulleri nelerdir?

Anjin de sınan bu hastalıkta bademciklerden biri iltihaplanır ve bu bademcikle etrafındaki yumuşak dokular arasında çıban olur. Çıbandan evvel yumuşak dokuda dağılan enfeksiyon çıbanın da çok geniş bölgelere dağılmasına neden olur. Enfeksiyon boyuna ve hatta göğse iner. Peritonsiler çıban gençlerde görülür.

Belirtiler

Boğaz ve yumuşak damak ağrısıYutkunmada büyük acıAteşBaşı acının ters doğrultusunda bir tarafa yatırmak ihtiyacı

Teşhis

Boğaz sızısı ve tedirginlik vardır. Hekiminiz şişmiş bir bademcik ve bunu örtecek kadar şişmiş damak art yumuşak dokusu görürse buna anjin diyebilir.

Doğru rehabilitasyon edilmezse çıban boyuna, göğse, kalbe, akciğer arasındaki çepere kadar inebilir. Bazen çok şiddetli bir şişmeyle ağzın damak tarafında dile yanaşır ve soluk borusunun tıkanmasına neden olur.

Rehabilitasyon

Bu enfeksiyon antibiyotikle rehabilitasyon edilebilir. İrin varsa ve kendiliğinden akmazsa, hekiminiz çıbanı operasyonla akıtabilir. Bu antibiyotik rehabilitasyonu başladıktan hemen sonra veya enfeksiyonun bitmesinden 6 hafta geçtikten sonra olabilir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.