Sigara Erkeklerde Böbrekleri Etkiliyor

04.04.2023
793
Sigara Erkeklerde Böbrekleri Etkiliyor

Ortadoğu ülkelerinde nargile içmeye alakada ehemmiyetli çoğalış kollanırken, çok az insan nargilenin sigaradan daha hasarlı olduğunun farkında.

Ortadoğu ülkelerinde nargile içmeye alakada ehemmiyetli çoğalış kollanırken, çok az insan nargilenin sigaradan daha hasarlı olduğunun farkında.

İRNA tarafından yayınlanan habere göre, Sigarayla Gayret Derneği Başkanı Dr. Muhammed Rıza Mescidi, nargilede kanser yapıcı maddeler ve karbondioksitin sigaraya göre 2.5 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Sigarayla Gayret Derneği Başkanı Dr. Muhammed Rıza Mescidi, nargilenin otel, kahvehane ve bazı kültür konutlarında içilmesine izin verilmesinin doğru olmadığını ve Sağlık Bakanlığının bu cins yerlerde nargile içilmesinin önüne geçmesi için adım atması gerektiğini belirtti.

İran’da çok yaygın olan meyve aromalı tütünlerin, en makûs tütünlere meyve aroması ilave edilerek yapıldığını ve bunun da insanlara satıldığını söyleyen Mescidi, sigaranın yol açtığı hastalıkların rehabilitasyonu için senede 100 milyonlarca dolar tüketildiğini kaydetti.

Mescidi, Sanayi Bakanlığının Marlboro sigarasının yapımına izin vermesini tenkit eterek, bunun yerli ve yabancı sektör arasındaki rekabeti artırdığını ve maliyet rekabeti sebebiyle arzı yükselttiğini söyledi. İranlıların senede 54 milyar sigara harcadığını söyleyen Mescidi, Sigara yapımı için kullanılan senede takribî 5.4 milyar metrekare kağıt ders kitabı basımı için kullanılabilir dedi.

Uzmanlara göre, sigaranın hasarlarına ait kamuoyunun bilgilendirilmesine müteveccih geniş çaplı çalışmalara bağlı olarak Avrupa ve Amerikalı sigara içicilerin oranı yüzde 85den yüzde 20lere düşerken, geçen senelerde büyümekte olan ülkelerde bütün tersine bu oran yüzde 25ten yüzde 80e tırmandı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.