Yararı değil, zararı var!

28.04.2023
675
Yararı değil, zararı var!

Yazın güneşlenirken bırakamadığımız güneş gözeticileri gerçeğinde risk saçıyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi AKÜMÜLATÖR Tıp Fakültesi Cildiye Anabilim Dalı öğretim abonesi Doç. Dr. Şemsettin Karaca, güneşin hasarlı ışınlarından …

Yazın güneşlenirken bırakamadığımız güneş gözeticileri gerçeğinde risk saçıyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi AKÜMÜLATÖR Tıp Fakültesi Cildiye Anabilim Dalı öğretim abonesi Doç. Dr. Şemsettin Karaca, güneşin hasarlı ışınlarından korunmak için sürülen gözeticilerin, kamuoyunda aşinasının aksine bütün bir koruma sağlamadığını bildirdi.

Karaca, yaptığı açıklamada, güneş gözeticilerinin salt tehlikesiz olduğunu söylemenin muhtemel olmadığını ifade ederek, bu gözeticilerde en az 10′un üzerinde kimyevi bileşik bulunduğunu kaydoldu.

ABD’de yapılan bazı araştırmaların güneş gözeticilerin tesirleri ile alakalı öğrenilen bazı bilgilerin bütün tersi doğrultusunda neticeler verdiğini açıklayan Karaca, ”Son yarıyıl çalışmalar, güneş gözeticinin koruma özelliğine inanarak güneşte daha uzun vakit kalınmasına bağlı hastalıkların ortaya çıkmasının çoğaldığı doğrultusundadır” diye konuştu.

“KUMSALDA GÜNEŞLENENLER DERMATOLOGLARIN DAİMİ HASTASI OLUYOR”

Kumsalda güneşlenmenin usçu olmadığı görüşünü ifade eden Karaca, şu bilgileri verdi:

”Kumsalda güneşlenmek, neticeleri hesap edildiğinde hiçbir biçimde usluca bir tutum değildir. Bu insanlar orta yaşlardan itibaren dermatologların daimi hastası oluyorlar. Sarih derili biri, ne kadar gözetici kullanırsa kullansın asla yeterince güneşderi korunur gidişata gelemez. Netice olarak güneş ışınlarından korunmak için kullanılan mahsuller bir hayli bileşiği bünyesinde bulundurmaktadır. Bu mahsullerin salt tehlikesiz mahsuller olmadığı sarihtir. Bu mahsullere bağlı bazen alerjik tepkinler ortaya çıkabiliyor. Bu açıdan da kullanıcıların şuurlu olması ve emin markaları seçim etmesi gerekiyor.”

Hem mevsimsel hem de coğrafik açıdan ülkemizde değişik bölgelerde güneş ışınlarının değişiklik talep ettiğini belirten Doç. Dr. Karaca, sahil kesimindeki mesken yerlerinde güneş ışınlarının hasarlı tesirlerinin yalnızca yaz aylarında söz mevzusu olmadığını kış aylarında da şiddetli olarak devam ettiğini söyledi.

Anadolu Ajansı

http://www.haberturk.com/saglik/haber/521990-yarari-degil-zarari-var

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.