Oruç meblağken nelere dikkat etkeniz gerektiğini öğreniyor musunuz?

15.01.2023
978
Oruç meblağken nelere dikkat etkeniz gerektiğini öğreniyor musunuz?

Ramazan ayında, beslenme alışkanlıklarımız tümüyle değişir. Bedenimizin bu farklılıklara geçim sağlaması içinse daha özenli olmak gerekiyor. Sağlıklı bir Ramazan ayı geçirebilmek için dikkat edilmesi gerekenleri belirten Medline Acil Sağlık Genel Direktörü Dr. Barış Mutluer, mevzuyla alakalı bilgilendiriyor.

Uzmanların ihtarlarını dikkate almadan oruç yakalamak bir ekip sağlık meselelerine neden olabilir. Özellikle de kalp, şeker ve tansiyon gibi kronik rahatsızlığı bulunan bireyler, oruç meblağken daha dikkatli olmalıdır. Sıcakların tesiriyle mevcut rahatsızlıkların tetiklenmemesi için bireyler, sahur ve iftarlarda balanslı, yeterli ve sağlıklı beslendiklerinden emin olmalıdırlar.

 

Oruç meblağken kesinlikle sahura kalkılmalı ve bol akışkan harcanmalı…

Sahura kalkmadan oruç yakalamak aç kalma zamanını uzatarak metabolizmanın süratini düşürür. Bu gidişat; başta halsizlik ve baş sızısı gibi rahatsızlıkları birliktesi getirir. Bu sebeple oruç yakalayacak olan bireyler kesinlikle sahura kalkmalıdır. Sahurda yemekler, yavaş yavaş ve hazmedilerek yenmelidir. İftar ve sahurlarda yağlı, baharatlı ve acı yemek çeşitlerinden uzak durulmalıdır.  Ramazanda muhtemel olduğunca hafif yenmeli, yemeğe öncelikle hafif bir kahvaltı veya çorbayla başlanmalıdır. Sonrasında bol sulu, sebze kapsayan, az yağlı bir öğünle devam edilmelidir. Sahurda çok ve ağır yiyecekler harcamanın bireyi gün boyu tok yakaladığına inanılır.  Ancak bu, oldukça yanlış bir düşüncedir. Aksine kan şekerini süratli yükselten ve karbonhidrat kapsayan besinler erken acıkmaya neden olur. Akışkan besinlerin yanında miktarlı yenen yumurta, peynir, sebze ve lifli besinler kan şekerini balanslı meblağ ve acıkmayı geciktirir. Bunların yanında Ramazan ayı süresince hem protein hem kalsiyum açısından zengin olan yoğurt veya ayran harcamak oldukça ehemmiyetlidir.

 

Su içmeyi ilgisizlik etmeyin!

Yaz aylarına yaşadığımız Ramazan ayında terlemenin çok olması akışkan kaybını da artırır. Bu sebeple özellikle bu yarıyıllarda su tüketimine ağırlık verilmelidir. İftardan sahura kadar en az 8-10 kadeh su harcanmalıdır.

 

İftar ve sahur arasına 2 öğün ilave edin

Sağlıklı bir beslenme banal koşullarda 5 veya 6 öğünden oluşur. Ramazan ayında ise beslenme alışkanlığı sahur ve iftardan oluşan 2 ana öğüne düşer. İftardan uykuya gidene kadarki zaman dilimine ek öğünler ilave etmek, yaşanabilecek negatiflikleri ve metabolizma süratinin düşmesini maniler.

 

Ramazan ayı süresince de hareket etmeye devam edin…

Sağlık için spor yapmakta sağlıklı beslenmek kadar ehemmiyetlidir. Bu sebeple Ramazan ayı süresince de bireyler kendilerini çok yormayacak biçimde hareket etmeyi ilgisizlik etmemelidirler. Bunun için iftardan takribî 2 saat sonra bedeni çok yormadan yürüyüş yapılabilir.  

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.