Evlilik için ideal sıcaklık 24-29

28.02.2023
865
Evlilik için ideal sıcaklık 24-29

Evli çiftler birbirini neden kandırıyor? Mutluluk hayalleriyle başlayan evlilikleri kâbusa dönüştüren kandırma aslını Amerikalı evlilik danışmanı Dr. William J. Hiebert ile masaya yatırdık… İşte birbirini …

Evli çiftler birbirini neden kandırıyor? Mutluluk hayalleriyle başlayan evlilikleri kâbusa dönüştüren kandırma aslını Amerikalı evlilik danışmanı Dr. William J. Hiebert ile masaya yatırdık… İşte birbirini kandırma tehlikeyi çok yüksek olan çiftler ve onların tavır şekilleri…

Evli çiftlerin yakınlığı konuttaki sıcaklık derecesine eş. İlişkinin sıcaklığı 24-29 derece arasındaysa her şey banaldir. 35 derece pek iyi değil, 12 derece ise çok soğuk. İlişkimizin ısısını ebeveynlerimizin evliliği tanımlar. Zira çoğunlukla anne babamızın evindeki sıcaklığını kendi konutumuza da taşırız. ABD’de yapılan araştırmalara bakınca anne ve babası birbirini kandıran bireylerin evliliklerinin tehlikeli olduğunu görüyoruz.

Vefattan sonra yaşanabilecek en büyük acılardan biri olarak belirlenen kandırmanın nedenlerini Amerika’da hizmet veren Evlilik ve Aile Danışmanlığı Hizmetleri isimli müessesenin idare heyeti başkanı William J. Hiebert’e sorduk…

Evlilikler gerçekten kaçıncı senede bitiyor?
Her ilişki başladığında romantik bir süreç yaşanıyor ama genel olarak evlilikler pek de romantik yürümüyor. Çiftler, “Aramıza hiçbir şey giremez” diye düşünüyor fakat yapılan araştırmalar evliliklerin 5 ya da 6’ncı senede bittiğini gösteriyor.

Neden?
En ehemmiyetli nedenlerden biri erke yaşta evlenmek. 2026 yaş arası evlenmek için çok erken mesela. O yaşlarda evlenen çiftlerin birbirini kandırma tehlikeyi çok yüksek.

Yüksek kandırma tehlikeyi kapsayan evlilikleri nasıl tespit ediyorsunuz?
Sosyal yaşamı hareketli çiftlerin birbirini kandırma tehlikeyi çok yüksek. Üstelik bazen arzulamadıkları bireylerle dahi eşlerini kandırıyorlar. Eşleriyle olan problemlerini dostlarına anlatan çiftlerin de kandırma tehlikeyi yüksek. Tüm zamanını işyerinde geçiren şahıslar, konuttaki problemlerini yakın bulduğu bir dostuna anlatıyor, onunla empati kuruyor. Netice olarak o dostu kedisinin sempatik kulağı oluyor. Ve yakınlaşma başlıyor.

Başka Bir Deyişle iş dostu eşini kandırdığı partner haline geliyor öyle mi?
“Kandırma” deyince ilk akla gelen seks oluyor. Oysa çiftler için gerçek güç olan, eşinin başkasıyla sevişmesi değil, yakın bir arkdaş edinmesi ve onunla duygusal bir bağ kurmasıdır. Bu çok daha hırpalayıcı olabilir, cinsel ilişkiden daha ağır gelebilir.

Neden böyle?
Sevişmek için karşınızdaki ile duygusal bir bağ kurmanız gerekmez. Ama tasanızı paylaştığınıız şahısla yakınlaşırsınız.

Başka neler kandırmaya neden oluyor?
İlişkiyi sevgili olarak değil anne ve baba sürdüren çiftler flört etmeyi unutuyor… Bu gidişatta hazin bir tablo ortaya çıkıyor.

Azami kandırma tehlikeyi taşıyanlar ne cins evlilikler peki?
Çiftlerde gördüğüm en büyük meselelerden biri, fazla yakınlaşma. Aynı biçimde düşünüyor, seziyor, davranıyor ve fert olduklarını unutuyorlar. Ben sen, sen de ben oluyor. Birinin şahsiyeti değişiğinin içinde kayboluyor. Ve burada biri öbürünü kandırarak kendi olma vaziyetini yine yaşamak istiyor.

Kandırma tehlikeyi taşımayan evlilik var mı?
Kandırma tehlikeyi yalnızca karşı türle yaşanmaz. İnsan bazen isteğiyle de eşini kandırabilir. Mesela spor araba isteği eşlerden birinin kendisini yalnız sezmesine neden olabilir. Netice olarak yalnız sezdiren her gidişatta tehlike vardır.

Siz evli misiniz?
Hayır hiç evlenmedim.

Neden?
Zira böyle çok mutluyum.

Kimlik kartı: William J. Hiebert, Amerika’da hizmet veren Evlilik ve Aile Danışmanlığı Hizmetleri Marriage and Family Counseling Service MFCS isimli müessesenin idare heyeti başkanı.

Her 100 evlilikten 40’ı kandırma suratından sona eriyor…

Evlilik kaçıncı senesinde çatırdar?
Evliliğin basamakları var. İlk riskli yarıyıl , çocuk doğduktan sonra yaşanır. Anne genelde bebeğe döner ve erkek yalnız kalır. Çift ayrışır sonra da birleşemez. Diğer bir yarıyıl da son çocuğun konutu terk etmeye yanaştığı zamana denk kazanç. Çiftler baş başa kalır ama artık aynı şarkıyı söylemiyorlardır.

Kandıran çiftler tekerrür âşık olabilir
Bu natürel ki, çiftten çifte değişir . Doğru olan bu noktaya gelen tarafın “Bak ben uzakla şıyorum” demesi. Birbirlerini kandıran çiftler terapiye devam ederek ilişkilerini kurtarabiliyor. Terapiye katılanlara; haftada bir buluşmalarını ve eşlerden birinin değişiğinin yaptığı programa katılmasını, bu programda daha evvel hiç sınamadıkları şeyleri uygulamalarını ve uzun uzun konuşmalarını öneriyoruz. Meseleler yerine birbirlerinin değişik doğrultularını tanımaya başlayan çiftler tekerrür âşık olabiliyorlar.

Kandırıldığımızı nasıl anlarız?
Bu mevzuda kadınların erkeklerden çok daha iyi bir radar sistemine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çoğunlukla kandırılacaklarını bunu öngörmezler ama sezerler. Zira evlilik dışı bir ilişki kışın konutta sırça açmaya eş. Bir anda bir şeyi kaybettiğinizi sezersiniz. Bir şeylerin elinizden gittiğini anlarsınız. Çiftlerden kandırılmış olan tarafa şunu soruyorum: “Bunu ne zaman hissettin?” Genelde sezdikleri zaman kandırılmış oluyorlar.

Kimler kandırır?
1- Bakıcı evlilği yapanlar. Bu tipler evliliğinde bakıcı rolünü üstleniyor ve bir vakit sonra da bu vaziyetten bunalıyor.
2- Duygusal iniş çıkışları yüksek olan bireylerin yaptığı evlilikler. Bu insanlar kandırma anlamında yüksek tehlike taşırlar.
3- Çok devingen, dışa dönük bireylerin evlilikleri. Kıpır kıpır oldukları için başkaları ile tanışma fırsatları çok yüksektir. Mesela Clinton bu anlamda enerjisi çok yüksek biri. Konutunuzda oturup kitap okuyorsanız biriyle tanışamazsınız.

Uzak durulması gereken kadın ve erkek modelleri
Psikolog Emre Davetli Tavır Bilimleri Enstitüsü Başkanı

1. Daha evvel kandırmışsa
2. Sık sık sizi çok sevdiğini, sonra da hiç sevmediğini söylüyorsa
3. Sık sık ufalayıp tekerrür toplanıyorsa
4. Kıskançsa
5. Bağımlıysa
6. Sevdiğiniz, değer verdiğiniz en az birkaç özelliği yoksa ;
7. Eğitim/kültür farkı bir rahatsızlık olarak yaşanıyorsa
8. İlişkinin ana motoru seks ise
9. “Evlenince düzelir” diye düşünüyorsanız
10. Beraberliğinizi sıkıcı buluyorsanız
11. Durmadan hakikatinde ne demek istediğinizi anlatmak zorunda kalıyorsanız
12. Taraflardan biri hami, gözetici rolünde ise
13. Kaidelerin pekala çiğnenebilir olduğunu düşünüyorsa
14. Coşku olsun diye riskli işlere bulaşıyorsa
15. Başkalarından daha fazla yatak dostu olmuşsa
16. İşinden makul bir sebebi olmadan aniden ufalıyorsa
17. Devamlı söz verip çoğunu yakalamıyorsa
18. Mesullüklerine sahip çıkması istenince kendisini baskı altında seziyorsa
19. Arzları yerine gelmeyince, geçerli açıklamalar olsa dahi öfkeleniyorsa
20. İnsanlar onu ya beğeniyor ya da nefret ediyorsa

51 defa evlendiler
Dünyanın en çok nikâhlanan çiftleri Ralph Patsy Martin ve Richard Carole Roble. Her iki çift de birbiriyle 51 defa evlendi ve her merasimi başka bir kentte ya da ülkede yaptı.

En genç gelin ve damat
Bangladeş’te 11 aylık bir erkek çocuk ile 3 aylık bir kız çocuğu, 20 yıldır iki aile arasında devam eden kan davasına son verebilmek emeliyle evlendirildi.

En uzun evlilik
Dünyanın en uzun evliliği 86 seneyle Hintli bir çifte ait. Sir Temulji Bhicaji Nariman ve Lady Nariman, kardeş çocukları olmalarına karşın, her ikisi de 5 yaşındayken evlendi ve seneler süresince süren evlilikle bir rekora imzalaydı.

En uzun nişan
Meksikalı Octavio Guillen ve Adriana Martinez, çifti en uzun vakit nişanlı kalma rekorunu kırdı. Çift, 67 sene süresince nişanlı kaldı. Evlendiklerinde her ikisi de 87 yaşındaydı.

Türkiye boşanıyor
Türkiye İstatistik Müesseseyi’nun bilgilerine göre, 2010’un ilk yarısında 30 bin 773 çift boşandı. Bir evvelki senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 4.8’lik çoğalış kaydolundu.

GAZETE HABERTÜRK / FÜSUN SAKA

http://www.haberturk.com/saglik/haber/569084-evlilik-icin-ideal-sicaklik-24-29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.