Büyük olması da küçük olması da sorun

12.05.2023
497
Büyük olması da küçük olması da sorun

İşte meme estetiğine dair merak ettiğiniz her şey. Bayanların en büyük meselelerinden biri bedenle orantılı olmayan memeler. Estetik cerrahi bu meseleyi de kısa zamanda çözüyor. Bayanlığın simgeyi …

İşte meme estetiğine dair merak ettiğiniz her şey.
Bayanların en büyük meselelerinden biri bedenle orantılı olmayan memeler. Estetik cerrahi bu meseleyi de kısa zamanda çözüyor.

Bayanlığın simgeyi olan memelerin büyük olması da ufak olması da mesele. Bu rahatsızlık, kadının giyimini, ikili ilişkilerini, tavırlarını, hatta cinsel hayatını dahi negatif etkiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Maral, meme estetiği sonrası bayanların hürleştiğini belirterek mevzunun ehemmiyetini vurguluyor. Meme operasyonları hem genel hem de yerel anesteziyle yapılıyor ve neticeler gülümsüyor.

Meme geliştirme kimlere yapılır ?
Yapısal, ergenlikte olan noksan meme gelişimi, gebelik, ihtiyarlama veya zayıflama neticeyi memenin hacminin küçülmesine bağlı olarak ameliyat yapılır.

Memeye silikon mu takılıyor yoksa başka malzemeler de var mı ?
Meme geliştirmede günümüzde kullanılan tek yöntem silikon meme takmalarıdır. Takmaların dış zarı katı lastiksi kıvamda silikondan oluşur. İçi ise silikon jel veya serum fizyolojik ile dolu olarak kazanç veya ameliyat sırasında serum fizyolojikle doldurulur.

Meme geliştirmede başka yöntem var mı ?
Henüz genel kabul görmüş bir yöntem yok. Küçük çaplı geliştirmeler için yağ enjeksiyonuyla geliştirme sağlamak yeni yeni sınanan bir yöntem.

Meme geliştirmenin hangi yaşlarda yapılması idealdir ?
Ergenlik yaşı ve psikolojik olgunluk da bütünse 18 yaşından itibaren yapılabilir.

Şayet komple meme, karın germe, liposuction bir estetik harekât geçirilecekse evvel neyden başlamalı ?
Hastanın yaşı, genel sağlık vaziyeti, yapılacak operasyonların süresi, cerrahın hüner ve deneyimi ehemmiyetlidir. Olağan kiloda, memesi geliştirilecek ve karında çatlaklar sebebiyle karın germe gerektiren sağlıklı bir hastaya, tek seansta meme geliştirme, karın germe ve az ölçüde bir liposuction güvenle yapılabilir. Ancak tek seansta major bir liposuction uygulanacak kilolu bir hastaya bir başka ameliyat daha yapılması tehlikeli olur.

Meme geliştirme operasyonu nasıl yapılır ?
Meme takmaları, meme başında, meme alt çizgisinde veya koltukaltında yapılan kesiden açılan boşluk içine yerleştirilir.

Kesilen yerlerde iz kalır mı ?
Belirttiğim yerlerde yapılan kesilerde üç-dört cm. uzunluğunda bir iz kalabiliyor.

Memede ideal miktar nasıl tanımlanıyor ? Hastalar size miktar verir mi yoksa beden miktar orantısına göre mi tanımlanır ?
İdeal miktar, hastanın kilo vaziyetine ve göğüs kafesinin büyüklüğüne göre tanımlanır. Ancak hastanın istemine göre azıcık daha büyük veya ufak da yapılabilir. Takma ebadında hastanın teninin gergin-gevşek oluşu, meme dokusunun hacmi tesirli olur.

Meme geliştirmede his kaybı olur mu ?
His kaybı beklenmez. Gergin bir tene çok büyük takmalar konursa vaya gereğinden büyük bir boşluk açılırsa meme başında farklı derecelerde his eksilmesi görüllebilir.

Meme sarkması takmayla mı düzenlenir ?
Memelerde küçülmenin yanı gizeme az ölçüde sarkma varsa kolayca takma konularak sarkma da düzenlenebilir. İleri derece sarkmalarda, meme takmayı konulurken memenin dikleştirilmesi ve fazla olan tenin uzaklaştırılması gerekir.

Geliştirme operasyonlarının tümünde aynı tekniğin kullanımı uygun mu ?
Her cerrah, kendi tekniğinin en iyi olduğu fikridedir. Bu bir açıdan doğru olsa da hastanın özelliklerine göre değişik teknikler kullanılabilir. Bu, daha fazla hasta memnuniyeti yaratır. Cerrah, hastanın isteğine kulak vermelidir. Hasta harekâtın kısıtlamaları mevzusunda hakikatçi olarak bilgilendirilmeyi hak eder.

Hangi tip anestezi kullanılıyor ?
Genel veya yerel anestezi uygun olur. Tercih cerrahın ustalık derecesi, bilgi ve maharetine bağlı olduğu kadar, burada hastanın istek ve temennileri de göz arkasını edilmemeli.

Meme geliştirme emzirmeye mani mi ?
Hayır. Takma, meme altı veya koltukaltından konulursa negatif tesiri yoktur.

Meme takmasının patlama tehlikeyi var mı ?
Takmayla alakalı görünürde hiçbir mesele yoksa bir takma hayat boyu kalabilir. Patlama, hakikatinde dış zarın fiziksel olarak kesintisizliğinin bozulması, içteki akışkanın akarak memede deformasyon oluşturmasıdır. Bu gidişat bir sağlık meseleyi yaratmaz, fakat takmanın metamorfozu veya çıkarılmasını gerektirir.

Takma, kanser tehlikesini çoğaldırır mı ?
Hayır… Böyle bir tesiri yok.

Meme takmalı hastalarda mamografi yapılması olası mı ?
Meme takmayı olan hastalarda deneyimli bir radyolog, özel teknik kullanarak uygun mamografik muayene yapabilir ve meme takmayı mümkün bir kanserin tanısını yasaklamaz.
***
AMELİYAT ZAFERİ İÇİN UYGUN TEKNİK

Memeler neden sarkar ? Bu, önlenebilir mi ?
Memelerin ergenlikle birlikte basmakalıptan daha fazla gelişmesinin nedeni yapısaldır ve rastgele bir hastalığa bağlı değildir. Fazla büyüklüğe sarkma eşlik edebilir. Büyük memelere bir ölçü sarkma eşlik etse de, saf meme sarkması, memelerde hacim kaybı ve tendeki cılızlıkla alakalıdır. İhtiyarlamaya bağlı ten rahatlaması ve emzirmeler sonrası meme dokusunda küçülme, sarkma oluşabilir. Sarkmayı önleyici bir yöntem mevcut değil.

Meme ne kadar sarkarsa sarksın harekâttan muhteşem netice almak her zaman olası mı ?
Meme küçültmede ve dikleştirmede beklenen ideal netice, çekici görüntü, duyunun korunması, minimal uzunlukta iz, süt verebilme özelliğinin korunması, uzun süreli olarak biçimini muhafaza edebilmesidir. Bunların ehemmiyet sırası hastanın seçimine bağlı.
Farklı teknikler bu seçimlerdeki sıralamayı tesirler. Sarkma ve büyüklüğün daha az olduğu hastalarda neticelerin daha ideal ve muhteşem, ileri derecede sarkmaya büyüklüğün de eşlik ettiği hastalarda neticelerin daha az ideal olduğu söylenebilir.

Bu operasyonun zaferi neye bağlı ?
Meme küçültme operasyonlarında galibiyet kriterleri çekici bir görünüm, nitelikli ve az uzunlukta bir yara izi, süt vermenin korunması, meme başı duyusunun korunması, biçimin uzun zamanda muhafaza edilebilmesidir. Ameliyat zaferi uygun tekniğin tercihine, uygulayan bireyin hüner ve deneyimine, memelerdeki büyüklük ve sarkmanın derecesine, meme cildi tonusunun derecesine, evvelinde bariz bir asimetri olup olmamasına bağlı olarak değişebilir.

Küçültme ameliyat nasıl yapılıyor ? İz kalması söz mevzusu mu ?
Küçültme operasyonunda alta sarkmış olan meme ucu ve etrafındaki renkli ten areola çevresinden kesilerek, duyusu ve kanlanması korunacak biçimde yukarıya ideal yerine taşınır. Meme dokusundan uygun ölçü ve fazla ten kesilerek çıkarılır. Memeye dikişlerle biçim verilir. Uygulanan tekniğe göre değişen lokalizasyon ve uzunlukta iz kalır, bu iz sutyen veya bikininin içindedir, görülmez.

Meme ucu hasar görüyor mu ?
Ameliyat tekniği doğru uygulanırsa göğüs ucu hasar görmez. Meme ucunun kanlanmasının bozulması neticeyi hasar görmesi istenmeyen bir karmaşıklıktır. Çok kocaman memelere yapılan küçültmelerde bu tehlike daha fazladır.

His kaybı söz mevzusu mu ?
Çok büyük ve sarkık memelerin küçültülmesinde meme başının çok fazla yukarıya taşınması gerektiğinde, değişen derecelerde meme başında his eksilmesi tehlikeyi mevcuttur. Bunun dışında his kaybı olması beklenmez.
***

ELBİSE ALIRKEN SERBESTLEŞİN

Estetik olarak hoş memenin tanımı nedir ?
İdeal meme tanımı değişik cemiyet, kültür ve zamanlarda değişiklik gösterebilir. Memenin estetik açıdan hoş sayılabilmesi için ehemmiyetli değişkenler, pozisyon, biçim, büyüklük, simetri, meme kubbesinin ve meme başının oranları, yumuşaklıktır.

Hangi gidişatlarda meme küçültme, dikleştirme operasyonu yapılabilir ?
Meme küçültme, memelerin büyüklük ve sarkması sebebiyle oluşan fiziksel ve psikolojik şikâyetleri düzenlemek için yapılır. Fiziksel yakınmalar omuzlarda sütyenin baskısına bağlı oluklanma, boyun, sırt ve omuz ağrıları, memede ağrı, meme altı çizgisinde hijyen meseleleri, boyun meselelerine bağlı elde asap sıkışmalarıdır. Psikolojik meseleler uygun ve güzel elbise bulmada eforluk, utanç duygusu, fiziksel sürükleyiciliğin kaybı, egsersizden kaçma, kendisiyle fazla ilgilenme, cinsel sürükleyiciliğin kaybı biçiminde sıralanabilir.

Meme küçültme operasyonu ne kadar sürer ?
Memelerin büyüklüğüne göre iki-beş saat arasında sürer. Genel anestezi altında yapılırsa bir-iki gün sağlık kurumunda uyumayı gerektirir. Memelerin küçültülmesi ve dikleştirilmesi yerel anestezi ve sedasyon ile yapılabilir. Bu gidişatta sağlık kurumunda uyumaya gerek yok.

Kilo alınca tekerrür meme gelişebilir mi ?
Meme teni altında da yağ dokusu olduğundan bireyin kilo almasıyla orantılı olarak göğüslerde sihrime olabilir. Bu gidişat tekerrür meme küçültme operasyonu yaptırmayı gerektirmez.

Ameliyat sonrası ağır kaldırmak mahzurlu mu ?
Hayır. Böyle bir tehlike söz mevzusu değil.

Bu operasyonun ardından emzirebilir mi ?
Meme küçültmede uygulanan tekniğe bağlı olarak, evet. Meme başının altındaki meme dokusunu daha fazla gözeten teknikleri uygulamak, süt verme becerisini koruma açısından daha iyi olur. Bunlar süt verme becerisini yüzde 100 gözetse de bayanların bir kısmı muhtelif nedenlerle süt vermekten sakınabilir.

Meme küçültme genç kızlarda kaç yaşında yapılabilir ? Üst yaş hududu var mı ?
İdeal olarak bütün meme olgunlaşmasını beklemek gerekir. Bu gidişat ergenlik yarıyılından birkaç sene sonrası, başka bir deyişle 18-20 yaşlarıdır. Bireyin genel sağlık vaziyeti iyi oldukça bu operasyonları yapmak için rastgele bir üst yaş hududu yok.

Ameliyat edilen hastalar meme küçültme neticelerinden genel olarak memnun mu ?
Bu operasyon, geride kalan izlere karşın muhteşem uzun yarıyıl hasta tatmini sağlar. Hastalar elbise alırken serbestleşmenin yanı gizeme özgüvenlerinin de çoğaldığını belirtmişlerdir. Fiziksel rahatsızlıklar çok büyük oranda eksilir.

Hastada meme kanseri olma tehlikeyi, meme küçültme operasyonundan etkilenir mi ?
Belki… Büyük memeli bayanlar meme kanseri açısından çoğalmış tehlikeye sahiptirler ve meme küçültmeyle bu tehlike düşebilir. Tehlikenin eksilmesi potansiyel meme kanseri odaklarının eksiltilmesine bağlıdır.

Hatice Yaşar/Radikal

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=76159&cat=220&dt=2008/05/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.