Menozpoda ciddi bir mesele olduğunun ilk bulguları

24.11.2022
1.217
Menozpoda ciddi bir mesele olduğunun ilk bulguları

Menopozdaki bayanlar için ciddi bir sualin ilk bulgusu anjina olabilir. Anjina çoğu kere damar sertliğine bağlı olarak kalp adalelerine yeterli ölçüde kan gitmemesi neticeyi oluşan …

Menopozdaki bayanlar için ciddi bir sualin ilk bulgusu anjina olabilir. Anjina çoğu kere damar sertliğine bağlı olarak kalp adalelerine yeterli ölçüde kan gitmemesi neticeyi oluşan vaziyettir. Anjina veya anjinaya eş sızıların menopozdaki bayanlarda daha sık görüldüğü tanımlanmıştır. Görülen hadiselerin yüzde elli altısında ilk ihtar işareti budur. Sıradan bir vücutsal hareket yaparken, ya da, daha öncekinden hiç mesele olmayan bir hareket sırasında olabilir. Rahatsızlık ani soluk darlığı ve/veya göğüs sızısıyla başlayabilir. Anjina kalp krizi değildir ve çoğu zaman bir dakika içinde geçer. Ama ehemmiyetsiz bir bulgu da değildir. Unutmayın ki, kalp krizinin habercisi olabilir. Şayet rahatsızlık uzun sürerse göğüs ortasına veya omuzlara, oradan da kola veya, çeneye dağılabilir. Kimi zaman da büyük bir moral bozukluğu veya, şiddetli soğuk neticeyi, çoğunlukla da ağır bir yemekten sonra ortaya çıkar. Bulgular ne olursa olsun, bu ihtar işaretlerini dikkate alıp hekime gitmelisiniz.

Hekiminiz bulguları değerlendirdikten sonra EKG diye adlandırılan elektrokardiogram sürükletmenizi önerebilir. Bazen klasik EKG neticesinde kalpteki zarar bütün olarak tanımlanamasa da, bu görünüş mesele olmadığı anlamına gelmez. Hekiminiz önermese de, ona bir de eforlu ECG ekokardiogram testi veya talyum egzersiz taraması eforlu yaptırmak istediğinizi söyleyin.

Bu testte ECG monitörüne bağlanıp evvel yavaş, sonra giderek artan bir tempoda koşu bandında yürümeye başlıyorsunuz. Ehemmiyetli bir rahatsızlık veya, soluk darlığı söz mevzusu olunca test durduruluyor. Sonra test neticeleri mümkün kalp meseleleri göz önünde bulundurularak değerlendiriliyor.

Hekiminizin önerdiği her testin neden istendiğini netlikle bilin. Her testin avantajları ve dezjavantajları hakkında bilgi edinmeniz iyi olur. Hekiminiz test yaptırmanızı istemezse, sebebini bilin. Suallerinize doğru ve emin yanıtlar almak en natürel hakkınızdır. Unutmayın, burada söz mevzusu olan sizin hayatınız.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.