Şimdi ayva zamanı

27.02.2023
824
Şimdi ayva zamanı

Grip ve nezle dahil bir hayli hastalığa şifa olan ayvanın verimleri, saymakla bitmiyor.. Bir Hayli hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının …

Grip ve nezle dahil bir hayli hastalığa şifa olan ayvanın verimleri, saymakla bitmiyor..

Bir Hayli hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının rehabilitasyonunda yararlı oluyor.

Trakya Üniversitesi’nde vazife yapan Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, “Romalılar parfümden, bala kadar her şey için ayvanın meyve ve çiçeklerini kullanmışlar” dedi.

Yorulmaz, dünyada en fazla ayva imali yapan ülkeler içinde Türkiye’nin de bulunduğunu belirtti:

“Bu mevsimde her yerde oldukça ucuz maliyete ve bol ölçüde ayva bulmak olası. Ayvanın meyvesi gibi çekirdeği ve yaprakları da işe yaramakta boya ve kozmetik sanayinde, tıpta da ilaç imalinde kullanılmaktadır.

Ayva, protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi minerallerden zengin, tohumları ise yağ ve protein kapsamaktadır. ”

Prof. Dr. Yorulmaz, ayvanın bir hayli rahatsızlığın giderilmesi ve korunmasında faal olduğunu vurguladı:

“Ayva, çocuklarda sıhhati korur, sihrime ve büyümeyi hızlandırır. Bir Hayli hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının rehabilitasyonunda yararlıdır. Her yaşta asap sistemini kuvvetlendirir, mide ve bağırsakları hasarlı mikroplardan gözeterek hazımsızlık gibi meseleleri önler. Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sıhhatli hale getirir.

Grip ve nezle de iyileşmeyi hızlandırır. Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de çok yararlıdır. Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi gelmektedir. Bedenin eforunu artırarak, zinde yakalamaya destekçi olarak bitkinlik ve yorgunluktan korur. Ağız kokusunu önler. Kapsadığı vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından gözettiği, varisi önlediği ve varis rehabilitasyonuna destekçi olduğu, cinsel eforu artırdığı bildirilmektedir.

Kandaki makûs kolesterolü düşürerek damar sertliğinden korur. Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini süratlendirir. Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelmektedir.”

Yorulmaz, ayva çiçeği ve kabuklarının da çok yararlı olduğunu belirtti:
“Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrıdene iyi kazanç. Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu cerahatlerinde iyileşmeyi hızlandırır” dedi.

Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılabileceğini belirten Prof. Dr. Yorulmaz, dudak çatlamalarını önlemek ya da iyileştirmek içinde ayva çekirdeklerinin kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Yorulmaz, ayva yapraklarının çay gibi demlenip içildiğinde serinkanlılaştırdığını ve uykusuzluğa iyi geldiğini belirterek, şeker içeriğinin düşük olması sebebiyle şeker hastaları tarafından da yenilebilen bir meyve olan ayvanın hem meyvesi, hem yaprağı, çiçek hatta tohumları ile son derece yararlı bir meyve olduğunu kaydoldu.

CNN Türk

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=45294&cat=220&dt=2007/11/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.