Dağınık Ev Çocuğun Zekasını Etkiliyor

18.05.2023
587
Dağınık Ev Çocuğun Zekasını Etkiliyor

Dağınık evin, çocukların zihin gelişimini negatif etkilediği belirtildi. New Scientist mecmuasında yayımlanan habere göre, İngiliz ve Amerikalı bilim adamları, 3 ve 4 yaşlarındaki 8000 çocuk üzerinde …

Dağınık evin, çocukların zihin gelişimini negatif etkilediği belirtildi.

New Scientist mecmuasında yayımlanan habere göre, İngiliz ve Amerikalı bilim adamları, 3 ve 4 yaşlarındaki 8000 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmada, evdeki şartların çocuklara yapılan zihin testlerinin neticelerine ne miktarda tesir ettiğini araştırdılar.

Bilim adamları, dağınık bir evin, çocuğun zihin gelişimi üzerinde az da olsa ölçülebilir negatif tesir yaptığını tespit ettiler. Bundan evvel yapılan araştırmalarda da ufak ve dağınık evlerle hengameli çevrenin çocuklardaki düşük zihin seviyesiyle irtibatlı olduğu ortaya çıkmış, ancak bu araştırmalarda sosyal ya da ekonomik
statüyle genetik ve çevresel etkenlerin ayrımı bütün olarak yapılamamıştı.

Yeni araştırmada, bu etmenleri ayrı ayrı araştırabilmek için kobay olarak tek yumurtalı ve çift yumurtalı ikizler kullanıldı.

Penn-State Üniversitesi’nde görevli araştırma başkanı Stephen Petrill, çocukların zihin seviyesini kelime bilgisi ve gramer testlerinin de bulunduğu muhtelif testlerle ölçtüklerini, test neticelerini çocukların yaşadıkları evlerdeki şartlarla karşılaştırdıklarını belirtti.

Yapılan istatistiki değerlendirme neticesinde, evdeki kumpasın çocukların zihin gelişimi üzerinde tesir yaptığı ortaya çıktı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.