Mers\’in Bulaşıcılığı Ebola\’dan Daha Yüksek

31.05.2023
570
Mers\’in Bulaşıcılığı Ebola\’dan Daha Yüksek

Dünya Sağlık Teşkilatı, 2012 senesinde Suudi Arabistan’dan dağılmaya başlayan, riskli ve ölümcül neticelere yol açabilen MERS virüsü enfeksiyonlarına karşı aza ülkelerini uyarıyor!

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Anabilim Dalı hekimi Prof. Dr. Nedim Çakır da, MERS virüsü riskine dikkat çekti.

 

Ekim ayı içerisinde MERS virüsü enfeksiyonunun yol açtığı karmaşıklıklar sebebiyle 2 bireyin yaşamını kaybettiği Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’de; MERS virüsü kuşkusu ile sağlık kurumularda yoğun saatler yaşanıyor. YDÜ Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Anabilim Dalı hekimi Prof. Dr. Nedim Çakır ise, özellikle Orta Doğu’da görülen ve gitgide dağılan MERS virüsü enfeksiyonuyla alakalı ehemmiyetli ayrıntılara değindi.

 

25 Eylül 2014 tarihinde Suudi Arabistan’ın Cide kentinde çalışan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı Hataylı bir kadın hasta, akut büyüyen solunum sistemi enfeksiyonu belirtileriyle sağlık kurumunda rehabilitasyon altına alındı. Vaziyetinin makûslaşması üzerine 6 Ekim’de kendi isteğiyle uçakla Hatay’a gelen kadın, burada yerel bir sağlık kurumuna yatırıldı fakat 11 Ekim 2014 tarihinde hayatını yitirdi. Yapılan muayenelerde hastanın, MERS virüsü enfeksiyonunun yol açtığı karmaşıklıklar sebebiyle yaşamını kaybettiği netleşti. Yerel sağlık yetkilileri, hastanın kaybından sonra ihtiyat olarak sağlık kurumu personeli, uçak kabin ekibi ve yakın temasta olan bireyleri gözlem altına aldı. Yakın zamanda büyüyen bir öteki hadisede ise, Kıbrıs adasında, Hac’dan dönen bir grup hastada benzer belirtilerin ortaya çıkması ve ileri yaşlarda olan hastalardan bkocamanın hayatını yitirmesi oldu.

 

MERS virüsü, 2012 senesinde Ortadoğu’da evcil hayvanlar üzerinde başkalaşıma uğrayarak salgın olarak görülmeye başlandı. Bilim insanlarının domuz gribi ve kuş gribi salgınlarında yaşadıklarıyla benzer bir senaryo olan bu salgında, özellikle develerde görülen metamorfoz, yeniden insanları tehdit etmeye başladı.

 

Hastalık, 2 haftaya kadar uzayabilen bir kuluçka yarıyılı sonunda, üç temel belirti ile kendini gösteriyor; ateş, öksürük ve soluk darlığı. Hastalığa tutulanlarda karın sızısı, ishal, bulantı ve kusma da görülüyor. Sağlıklı ve genç yetişkinlerde daha hafif izleyen hastalık; şeker hastaları, kronik bronşit hastaları, kalp yetmezliği ve/veya böbrek yetmezliği olanlar ile bağışıklık sistemi sağlıklı olmayan şahıslarda daha ağır ve ölümcül neticelere yol açıyor.

 

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ, 24 Ekim 2014 tarihine kadar laboratuar bilgileriyle ispatlanmış toplam 883 hastanın MERS enfeksiyonuna tutulduğunu, bunlardan 319’unun hayatını MERS virüsü ve karmaşıklıkları neticeyi kaybettiğini belirtiyor. Salgın yaygınlaşmadan tanısı konulabilmesi için laboratuar testlerine kesinlikle lüzum dinlendiğinden DSÖ, şüpheli hastalar ile grip benzeri belirtiler gösteren öteki hastalardan alınan misallerin kesin tanısı için laboratuar analizini koşul koşuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.