İstanbul’da Denize Girmek Doğrumu

02.06.2023
515
İstanbul’da Denize Girmek Doğrumu

Bir vakit evvel Gine’den Berlin’e gelen kadın rahatsızlanınca Almanya’da Ebola paniği yaşandı.

Başta devlete ait ARD ve ZDF’nin yanı gizeme Deutsche Welle olmak üzere Alman kanallarının geniş yer verdiği habere göre, kısa vakit evvel Gine’den gelen 30 yaşlarındaki kadın yüksek ateş, baş sızısı ve karın sızısı gibi rahatsızlıkları bulunan kadında Ebola virüsü olabileceği göz önüne alınarak sağlık kurumuna kaldırıldı. Kadının çalıştığı Prenzlauer Berg mahallesindeki İş Bulma Merkezi, polis tarafından kordon altına alınarak kapatıldı. Sağlık Kurumundaki ilk testlerde kadında Ebola virüsü tespit edilmezken, ayrıntılı araştırmanın sürdüğü ifade edildi. 

Eboladan Can Verenlerin Rakamı 1145 Oldu

Dünya Sağlık Örgütü’nün WHO son açıkladığı sayılara göre Ebola’dan can verenlerin rakamı bin 145’i buldu. Liberya’da 413, Gine’de 380, Sierra Leone’de 348, Nijerya’da ise 4 şahıs can verdi. Nijerya’dan Avusturya’nın Tirol bölgesine gelen ve ölü bulunan 48 yaşındaki bir İngiliz yurttaşında yapılan testlerde Ebola virüsüne tesadüfülmediği açıklandı.

Öte yandan Liberya’nın başşehri Monrovia’da bir sağlık kurumundan kaçan 17 Ebola hastasının izine hâlâ tesadüfülemediği bildirildi. Sağlık Kurumu, Ebola hastalarının mahallelerinde yakalanmasına tepki gösteren bir grup etraf serinkanlıyı tarafından basılmış, başlayan yağma vakaları sırasında Ebola hastaları da kaçmıştı. Liberya Enformasyon Bakanı Lewis Brown, büyük olasılıkla yağmacıların da virüsü kaptıklarını söyledi.

Ebola’nın en fazla tesirli olduğu ülkelerden Liberya’da, hastalığın varlığını inkâr eden ve bunun siyasetçilerin lekeli bir oyunu olduğuna inananların rakamının çoğaldığı belirtildi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.