Balıkesir’ de Kuş Gribi Alarmı

07.06.2023
559
Balıkesir’ de Kuş Gribi Alarmı

Kene mevsiminin başlamasının ardından ilk vefat haberi Yozgat\’tan geldi.

Keneyi kendi çıkaran Cemal Aydın can verdi Yozgat\’ın Kadışehri ilçesine bağlı Kıyılı köyündeki bağda çalışan Cemal Aydın\’ın 60 bedenine kene yapıştı.

Keneyi kendi imkânlarıyla çıkaran Aydın, bir vakit sonra rahatsızlanması üzerine yakınları tarafından Kadışehri Devlet Hastanesi\’ne kaldırıldı. Buradan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi KKKA hastalığı teşhisiyle Yozgat Devlet Hastanesi\’ne, ardından da Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi\’ne sevk edilen Aydın, müdahalelere karşın kurtarılamadı.

Hastalığın kuluçka süresi ısırıktan sonra 1-3 gün. Virüsü kapsayan kan ve değişik doku ya da atıklar ile temastan sonra genel olarak bu vakit 5-6 gündür ve 14 güne kadar uzayabiliyor.

Keneye karşı korunmak için, bazı ihtiyatların alınması gerekiyor. Keneleri ayırt etmek için tabiata çıkarken elbiseleriniz sarih renk olsun. Paçalarınızı çorap içine sokun, keneler ayaklarımızdan girip yukarıya çıkabilir. Keneyi fark ettiğinizde kendiniz çıkarmayın, sağlık kuruluşlarına müracaat etin. Yapışan keneler ezilmeden, patlatılmadan ve kenenin ağız kısmı koparılmadan çıkarılmalı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.