Bir çağın vebasını yüzde 99 yok etti

03.06.2023
567
Bir çağın vebasını yüzde 99 yok etti

Kist Hidatik Hastalığı Cerrahi Rehabilitasyon Gerektirir Mi ?

Kist Hidatik hastalığı, Ekinococcus Granülozis denilen asalağın kedi köpek gibi hayvanların barsağında olgunlaştıktan sonra bu asalağın yumurtaları hayvanların dışkısı ile dışarı atılır. Bu hayvanların tüylerine veya çimenlere berişen yumurtaların insanlara ağız yoluyla berişmesi neticeyi hastalık husule kazanç. Barsağı geçerek karaciğere gelen larvalar karaciğere yerleşir. Şayet karaciğeri geçebilirse sistemik yolla vucudun heryerine gidip oralarda yerleşerek büyümeye başlar. Senede 1-2 cm büyüyerek seneler içerisinde büyük çaplara ulaşabilirler.

Asalak yerleştiği uzuvda büyüdükçe etraf dokulara ve hayati uzuvlarda bası yaparak yaşamı tehdit eden belirti ve bulgulara yol açabilir. Kist akışkanı oldukça allerjik olup kana karışması vaziyetinde ani vefatlara yol açabileceği gibi, karın boşluğu, göğüs boşluğu, safra yolları gibi yerlere açıldığında 1 cc de 350 adet yeni kist üretecek kadar üretkenliğe sahiptir. Sağ üst kadran sızıları , sarılık, kaşıntı ve döküntü ile kendini

gösteren cilt lezyonlarına yol açabilir. Akciğerlerde yerleştiğinde öksürük yapabilir.

Kist hidatik hastalığının cerrahi yolla rehabilitasyonu % 8 e varan vefat tehlikeyi, % 25 kistin yine üremesi , enfeksiyon oranları ve sağlık kurumunda kalım vakitlerinin uzun olması sebebiyle terk edilmeye başlamıştır. Cerrahi rehabilitasyonlar sadece karmaşık olmuş kist hastalarında uygulanmaktadır. Buna karşılık, perkütan usuller PAIR veya ÖRMECİ usulü kist hidatik rehabilitasyonunda gayet başarılı olarak kullanılmaktadır. Kist Hidatik bugün için operasyonsuz,ayaktan , ultrason eşliğinde , sadece beş dakikalık müddet içerisinde, kist içerisine kistin vefatına yol açan ilaçların zerkedilmesiyle acısız ve sızısız olarak rehabilitasyon edilebilir.

Prof. Dr. Necati Örmeci

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Azası.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.