Baharda Estetik Operasyonlar Artıyor.

28.05.2023
495
Baharda Estetik Operasyonlar Artıyor.

Henüz birkaç yıl evveline kadar ülkemizde bebek sahibi olamayan çiftlerde problemin çoğunlukla kadında olduğunu düşünülürdü. Ancak son senelerde yapılan araştırmalara göre infertilite kısırlık hadiselerinin takribî üçte biri erkek etkenine bağlıdır. Erkek infertilitesi olayında en sık görülen sebeplerin başında Varikosel geliyor. Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt “Varikosel ve kısırlık ilişkisi” ile alakalı bilgi verdi.

Henüz birkaç yıl evveline kadar ülkemizde bebek sahibi olamayan çiftlerde problemin çoğunlukla kadında olduğunu düşünülürdü. Ancak son senelerde yapılan araştırmalara göre infertilite kısırlık hadiselerinin takribî üçte biri erkek etkenine bağlıdır. Erkek infertilitesi olayında en sık görülen sebeplerin başında Varikosel geliyor. Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt  “Varikosel ve kısırlık ilişkisi” ile alakalı bilgi verdi.

Varikosel, skrotum ismi verilen yumurtalık torbalarında ve yumurtalıkların çevresinde oluşan genişlemiş varisli damarlardır. Bu rahatsızlık her iki testiste de görülebilir. Ancak anatomik komşulukları dolayısı ile sol testiste görülme oranı % 85, sağ testiste görülme oranı ise % 15 etrafındadır. Bir taraftaki varikosel genellikle öbür testisi de etkilemektedir. Sıradan popülasyonda erkeklerin %10- 20’sinde, infertil erkeklerin ise % 60’ın da varikosel vardır.

Varikosel sol tarafta daha sık görülür. Her 6 erkekten 1’inde tespit etilen bu vaziyet çoğu zaman hiçbir bulgu vermez. Ancak bazen alttaki bulgular görülebilir:

Testislerde ağrıTestislerde küçülmeTestislerde dolgunluk hissiİnfertilite kısırlıkGözle görülebilen genişlemiş damarlarEle gelen genişlemiş damarlar

Varikosel testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların genişleyip varisleşmesidir. Varisleşmiş bu damarların içlerinde bulunan ve kan dolaşımının tek doğrultuya doğru olmasını sağlayan kapakçıklar işlevlerini kaybettikleri için lekeli kanın testislere doğru geri akmasına mani olamazlar. Bu vaziyet testislerde ısı ve toksik madde çoğalışına neticede de sperm imalinde aksaklıklara neden olabilmektedir.

Önce Kısırlığı Tespit İçin

Sperm ölçüyü, erkeklerde üretkenliğin en ehemmiyetli göstergelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Çocuk sahibi olmak isteyen ve bunda kasvet yaşayan erkeklere ilk spermiogram testi uygulanmaktadır. Bu test, spermlerle alakalı tüm ayrıntıların görülmesine olanak tanır.Test ancak sağlık kurumu ya da laboratuar civarında yapılabilir.Babystart FertilCount Erkek Kısırlık Testi, semendeki sperm rakamı ve konsantrasyonu vaziyeti için yapılan süratli bir testtir.Birçok erkek kısırlığı hala bir tabu olarak gördüğü için bu testi konutlarında kendileri rahatlıkla uygulayabilirler. Erkek Kısırlık Test Kiti, sperm rakamının Dünya Sağlık Teşkilatı nün tanımlamış olduğu 20 Milyon huduttan fazla ya da az olduğunu gösteren, konutta yapılan tek testtir. Pozitif netice, üretkenliği sağlama bağlamasa da, iyi bir haber olarak değerlendirilir. Olumsuz netice ise, tamam ile makûs bir haber olarak değerlendirilmez. Bu vaziyette erkeğin hekime gitmesi nasihat edilir. En azından çiftin çocuk sahibi olması için aylarca sürecek netice alamayacağı çalışmalar önlenmiş olur.

Varikosel Ne Zaman Rehabilitasyon Edilmeli

Varikosel operasyonlarının kısırlık rehabilitasyonundaki bereketi tartışmalıdır. Bu mevzuda nasihatleri dikkate alınan Avrupa ve Amerika’nın kısırlık ve bevliye derneklerinin kimileri infertilite rehabilitasyonunda varikosel işleminin yeri olmadığını belirtirken kimileri de belli vaziyetlerde sınanması gerektiğini korunurlar. Operasyon önermek için öncelikle sperm parametrelerinden birinde bozukluk olması gerektiği sarihtir. Spermi sıradan olduğu halde yalnızca çocuğu olmuyor diye varikosel operasyonu yapılmaz. Ancak sperm parametrelerinin çok bozuk olduğu vaziyetlerde de iyi netice vermesi pek beklenmez. Kadının ek bir problemi varsa veya yaşı 35’in üzerinde ise gene varikosel operasyonu ile zaman kaybetmemek gerekir.

Kısırlık Cemiyette Çok Sık Tesadüfülen Bir Vaziyet Mudur?

İnfertilite oranı cemiyette % 10-15 arasında görülmektedir. Çocuk sahibi olamayan ailelerin 1/3’ünde erkekte mesele varken, 1/3’ünde kadında mesele tespit etilmektedir. Geri kalan 1/3’te ise her ikisinde de problemler mevcuttur. Ancak hemen söylemek gerekir ki yapılan infertil çiftlerin takribî yüzde 15’inde kesin neden tespit etilememektedir ve bu hasta grubu açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılmaktadır.

Erkek Kısırlığının Operasyon İle Düzenlenebilen Başka Sebepleri Var Mıdır?

Evet vardır. Özellikle sperm kanalının prostat içerisinden geçtiği kısımda oluşan kist, taş-kireçlenme ve darlıklarda tıkalı bölgenin cerrahi olarak ortadan kaldırılması ile kısırlık rehabilitasyonu uygun hastalarda muhtemel olabilmektedir.

Öbür seviyelerdeki tıkanıklık bölgeleri ise mikroskop altında bulunup çıkartılır geri kalan sağlam bölgeler birbirine yine ucuca getirilip dikilerek meninin natürel yolla dışarı atılması sağlanır.

Kısırlık Şikayeti Olan Erkeklerin Ne Kadarında Varikosel Bulunmaktadır?

İnfertil kısır erkeklerin % 40-60’ında varikosel bulunur. Bu oran sağlıklı popülasyonda %10-20’dir.

Kısırlık Üzerinde Tesiri Olan Hastalık Dışı Nedenler Var Mıdır ?

Evet vardır.

Sigara: Sperm sayı ve hareketliliğini düşürür ve spermin sıradan yapısını bozar.İçki: Fazla içki alımı sperm rakamını düşürür ve anormal sperm imaline yol açar.Testis ısısı: Erkeklerde testis ısısı beden ısısından düşüktür.Testis ısısı çoğalırsa sperm yapımı eksilir. Yüksek ateş, sıcak etrafta; çalışma, sauna ve dar pantolon giyme testis ısısını artırabilir.Fazla kilo : Testis ısısının çoğalmasına ve sperm rakamının eksilmesine yol açar.Fazla egzersiz : Hormon imalini eksilterek infertiliteye neden olabilir.İlaçlar : Bazı tansiyon ve ülser ilaçları sperm rakamını düşürebilir ve cinsel tutkuyu eksiltebilir.Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.