Menopozun değişik aşamaları nelerdir ?

03.07.2023
326
Menopozun değişik aşamaları nelerdir ?

Premenopoz Menopoz evveli Bu tanım genellikle doğurganlığın hâlâ olası, adet kanamalarının kumpaslı olduğu seneler için kullanılır.Yaşam farklılığından evvelki seneleri içerir. Perimenopoz Menopoz esnasında Genel olarak, kırk yaş etrafında …

Premenopoz Menopoz evveli
Bu tanım genellikle doğurganlığın hâlâ olası, adet kanamalarının kumpaslı olduğu seneler için kullanılır.Yaşam farklılığından evvelki seneleri içerir.

Perimenopoz Menopoz esnasında
Genel olarak, kırk yaş etrafında hâlâ kumpaslı olarak adet görülürken ortaya çıkan, menopozun ilk aşamasıdır. Bu yarıyıl, arasıra yoklayarak, iki ile on sene arası sürer. Ergenlikle eşlikler gösteren bu evrede bayanlar vücutlarıyla rahat ve barışık değildir. Garip şeyler olur. Adet kanaması bir ay çok şiddetli, bir sonraki ay çok az olabilir. Adet yarıyılı uzayıp, sonra kısalabilir. Ani surat kızarmaları ve sıcak basmaları olabilir. Cinsel istek eksilebilir, uykusuzluk veya, iştahsızlık görülebilir. Genel olarak beden natürel kumpasının dışına çıkar.
Zahmetli bir düzeydir. Bu yarıyıla girmişseniz menopoz, hormon yardımı rehabilitasyonu ve değişik mümkün alternatifler mevzusunda kendinizi eğitmenin zamanı gelmiş, demektir. Vücudun verdiği bu ihtarlar çok ehemmiyetli bir karar evresine geldiğimizi gösterir.

Menopoz
Son adet kanamasını gördükten bir sene sonra başlar. Bundan da ancak tam düzeyleri yaşadıktan sonra emin olabilirsiniz. Bu sebeple, “resmen” menopoza girip girmediğinize emin olabilmek için takvim yakalamanızı öneririm.

Postmenopoz Menopoz sonrası
Son adet kanaması görüldükten bir sene sonrasını “Menopoz” diye nitelendirdiğimize göre, bunu izleyen seneler de postmenopoz olarak adlandırılır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.