Ihlamur deyip geçmeyin

05.09.2023
302
Ihlamur deyip geçmeyin

Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak meşrubat olarak harcanan ıhlamurun insan sıhhatine bir hayli veriminin bulunduğu bildirildi. Yurdumuzda Marmara ve Doğu Karadeniz Bölgeleri’nde bol ölçüde yetişen ıhlamurun çiçek, …

Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak meşrubat olarak harcanan ıhlamurun insan sıhhatine bir hayli veriminin bulunduğu bildirildi.
Yurdumuzda Marmara ve Doğu Karadeniz Bölgeleri’nde bol ölçüde yetişen ıhlamurun çiçek, yaprak, kabuk ve ağacından yararlanılıyor. Güzel kokulu bir nebat olan ıhlamurun aynı zamanda iyi bir ev ilacı olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Kurutulmuş ıhlamur yaprakları, çiçekleriyle beraber kaynatılarak güzel kokulu bir meşrubat elde edilir. Bu meşrubat asapları yatıştırır, bağırsak kurdunu düşürür, bağırsak sancısını giderir, öksürüğü keser, damar tıkanıklığını açar, gribi iyileştirir, hazımsızlığa karşı kullanılır, mide üşütmesini ve uykusuzluğu giderir. Ihlamur ayrıca idrar söktürücü, terletici, yatıştırıcı, göğüs yumuşatıcı özelliğe de sahiptir. Ihlamur çiçeği balla karıştırılıp içilirse mide ülserine bereketlidir. Kan dolaşımını kumpaslar” dedi.

Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler bulunduğunu açıklayan uzmanlar, ıhlamurla alakalı şu bilgileri verdi:
“Mide şikayeti olanlar ıhlamuru tek başına kaynatıp kapsasa hazmı basitleştirir. Bunun yanısıra ıhlamurun içine azıcık kekik, nane ve rezene katıp kaynatıp kapsasanız hem mide yanmalarına, hem de kusma cinsi rahatsızlıklara iyi kazanç. Cildinizde kir mi var? Hemen ıhlamuru suda kaynatıp akışkan sümüksü bir hal alıncaya kadar bekletin. Sonra bu akışkanı kirlere sürün yararını göreceksiniz. Yeniden aynı biçimde elde edeceğiniz ıhlamurla buruşukluklara masaj yaparsanız iyi netice alacaksınız. Strese karşı ıhlamur çayı iyi kazanç. İçine çok az karanfil atarsanız hem hoş bir tat elde etmiş olursunuz, hem de sizi soğukkanlılaştıran etkisini çoğaldırırsınız. Grip ve nezle olunca ıhlamuru hiç beceriksiz etmeyin. Öğrenilmelidir ki, bu cins hastalıklarda ıhlamur yalnızca terlemeyi sağlayarak değil, aynı mukavemetini de artırarak rehabilitasyona takviyeci olur.

Göz çapaklanmalarında ıhlamuru kaynatın ve süzün. Pamuk desteği ile gözlerinize kompres yapın. Hem çapaklanmaları önleyecektir, hem de gözünüzü dinlendirecektir. Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayı unutmayın. Ihlamuru kaynatıp elde ettiğiniz su ile ara gizeme saçlarınızı yıkayarak saçlarınızın beslenip güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu harekâttan sonra saçınızı durulamayı bakımsızlık etmeyin. Bunların yanında ıhlamur kan dolaşımını kumpaslar. Kabızlıkta da ıhlamurdan faydalanabilirsiniz. Kramplar için de ıhlamurun iyi bir ilaç olduğunu unutmamalısınız. Sabah aç karnına içilmeye devam edilen ıhlamur zayıflamak isteyenlere bu hususta takviyeci olacaktır. Ihlamurun migren için de birebir olduğu öğrenilir. Ancak ıhlamuru uzun vakit ve fazla ölçüde kullandığınızda kalbinize hasar verebileceğini unutmamalısınız.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.