Diyabet hastaları için ‘şeker otu’ üretiliyor!

28.02.2023
798
Diyabet hastaları için ‘şeker otu’ üretiliyor!

Tatlandırıcı olarak kullanılan bilimsel ismi ‘steviya’ olan şeker otu, Akdeniz Üniversitesi’nde üretilmeye başlandı. Kalori, yağ, sakarin ve toksik maddeler kapsamadığı için şeker hastalarının tatlandırıcı olarak rahatlıkla …

Tatlandırıcı olarak kullanılan bilimsel ismi ‘steviya’ olan şeker otu, Akdeniz Üniversitesi’nde üretilmeye başlandı.

Kalori, yağ, sakarin ve toksik maddeler kapsamadığı için şeker hastalarının tatlandırıcı olarak rahatlıkla kullanabileceği şeker otunun toz halinin ise sıradan şekerden 200-300 kat daha tatlı olduğu bildirildi. Özel bir şirket tarafından da Antalya’da 10 dekar alanda yapımına başlanan şeker otunun, kısa vakitte ekonomiye kazandırılması tasarlanıyor.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Nebatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan Turgut, Latince adı steviya olan şeker otunun, tropik kuşakta yetiştiğini belirtti.

Şeker otunun Paraguay’da 1500 yıldır tatlandırıcı olarak kullanıldığını, Brezilya, Japonya, Hindistan’da da kullanımının yaygın olduğunu ifade eden Turgut, Türkiye’de de nebatın yapımı ve kullanımına izin verildiğini vurguladı.

Türkiye’de kullanılıyor olmasına karşın, yapımı olmadığın ı ve ithal edildiğini kaydolan Prof. Dr. Kenan Turgut, şu bilgileri verdi:

“Bu nebatın en büyük özelliği, kapsadığı değişik tipteki tatlandırıcı. Sakorozdan çok değişik, steviyol glikozit ismi verilen bir tatlandırıcı. Kurutulmuş haldeki şeker otu yaprakları, sıradan şekerden 10-15 kat daha tatlıdır. İşlenerek toz haline getirilmiş şeker otu ise sıradan şekerden 200-300 kat daha tatlıdır. Stevia ekstresinin en büyük özelliği, natürel tatlandırıcı ve perhiz yiyeceği olarak hiç bir biçimde kalori, yağ, sakarin ve toksik maddeler kapsamamasıdır.”
Turgut, bir dekardan yaprak olarak 1.5 ton verim alınabildiğini belirterek, “Tatlandırıcı dediğimiz içerik olarak da yüzde 7-15 arasında verim alınabiliyor. Bu da çok yüksek bir sayı” dedi.

JAPONYA’DA ŞEKER HASTALARI KULLANIYOR
Japonya, Brezilya ve Paraguay’da şeker otunun diyabet hastaları tarafından yoğun kullanıldığını bildiren Kenan Turgut, “Zira negatif tesiri yok. Diyabetikler bunu şeker gayesine kullanabilirler. Yapılan araştırmalar şeker otunun, şeker hastaları tarafından kullanılabileceğini göstermektedir. Kalorisi olmayan şeker otunda öteki tatlandırıcılar gibi negatiflikler tespit edilmedi. Yüzde 100 natürel olan bu ürünü şeker hastaları rahatlıkla kullanabilir” diye konuştu.

Turgut, şeker otunun dişlere hasar vermediğini de bildirdi.
Şeker otunun, suni tatlandırıcıların yoğun olarak kullanıld ığı gazlı meşrubatlar, meyve suları, reçel, marmelat hatta pasta imalinde rahatlıkla kullanabileceğini vurgulayan Turgut, özellikle perhiz ürünlerde kullanılabileceğine işaret etti.

KANDAKİ ŞEKER ORANINI DÜŞÜRÜYOR
Brezilya, Hindistan gibi ülkelerin şeker otunun yapımına yatırım yaptığına dikkati sürükleyen Prof. Dr. Kenan Turgut, şeker otunun suni tatlandırıcıların önüne geçecek bir ürün olduğunu kaydoldu. “Yüzde surat natürel bir ürün, kalorisi yok” diyen Prof. Dr. Turgut, hatta bazı yerlerde rehabilitasyon edici özelliğinin olduğu, kandaki şeker oranını düşürdüğü, kalp damar hastalıklarına iyi geldiği biçiminde belirtiler de olduğunu belirtti.

KISA VAKİTTE PİYASAYA SÜRÜLMEYE BAŞLANACAK
Zirai potansiyeli olmasına karşın şeker otunun Türkiye’de üretilmediğini vurgulayan Prof. Dr. Kenan Turgut, şunları söyledi:

“Bunu ilk kez Akdeniz Üniversitesi üretiyor. Akdeniz Üniversitesi’nde 1.5 sene evvel başladığımız araştırmalar pozitif neticeler verdi. Ş u anda ilk tasarılı sınama alanını kurduk. Yaptığımız çalışmalarla çimlenme oranını yüzde 5′deri yüzde 50′nin üzerine çıkardık. Tropik orijinli bir nebat olmasından dolayı Türkiye’nin her yerinde yetişmez. ODTÜ teknokentte bulunan yapım alanı bulunan özel bir işletme de bu işe sahip çıktı. Şimdi Antalya’da 10 dekar alanda yapımına başladı. Senede üç kez hasat edilebilen şeker otu kısa vakitte piyasaya sürülmeye başlanacak.”

Turgut, şeker otunun üniversitede hekime tezi olduğunu da bildirdi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/619097-diyabet-hastalari-icin-seker-otu-uretiliyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.