Menopozda idrar kaçırma

06.07.2023
478
Menopozda idrar kaçırma

ilerleyen yaşla birlikte adalelerin eforunu yitirmesi neticeyi, mesanenin ve sidik torbasının hakimiyeti kaybedilebilir. Bu hakimiyet dışı altını nemlendirme vaziyeti idrar kaçırma olarak adlandırılır. Menopozdaki kadınlar …

ilerleyen yaşla birlikte adalelerin eforunu yitirmesi neticeyi, mesanenin ve sidik torbasının hakimiyeti kaybedilebilir. Bu hakimiyet dışı altını nemlendirme vaziyeti idrar kaçırma olarak adlandırılır. Menopozdaki kadınlar geceleri daha öncekisinden daha sık idrar yapma lüzumuyla uyanırlar.

İdrar kaçırma sık görülen menopoz şikayetlerinden bkocamandır, ancak bütün kadınlarda görülmez. Ne var ki, tüm idrar yolları meselelerinin menopozdan kaynaklanmadığı da bilinmelidir. Başka tıbbi meseleler de söz mevzusu olabilir. Tabii, sebebi ne olursa olsun, idrar yakalayamamak rahatsız edici bir vaziyettir. Çok şiddetli hadiseler pek yaygın değildir ve olanlar da çoğu defa menopozdan kaynaklanmaz. Bu meseleyi yaşayan genç kadınlar da vardır. Bazı kadınlar çok yoğun aerobik egzersizlerinden sonra idrar yakalayamamaktan şikayet ederler.

Stres de idrar yakalayamama sebeplerinden bkocamandır ve çok yaygındır. Yalnızca gülerken, aksırırken, öksürürken, egzersiz yaparken veya, duygusal bir mesele yaşadığınızda idrar kaçırıyorsanız mesele, “hafif stres” sebebiyle idrar yakalaya-mamaktır. Stres kaynaklı idrar kaçırmasının en yaygın biçimi, doğum sırasında olur, zira bu stres vajinayla onu destekleyen doku arasında eforsuzluğa yol açar.

Aniden bastıran ve hakimiyet edilemeyen sık idrara çıkma lüzumu seziliyorsa, bu gidişat idrar yolları enfeksiyonundan kaynaklanabilir ve her yaşta kadının başına gelebilir. Basmakalıp ihtiyarlama süreci natürel olarak mesane adalelerinin hakimiyetini eksiltecektir. Seksen yaşına gelen kadın veya, erkekler adale hakimiyeti eksildiği için arada bir idrar kaçırabilirler.

Sebebi ne olursa olsun, hangi yaşta olursak olalım, idrar kaçırma meselesini kabullenmek güç kazanç. İlk yaşlarımızda nihayet tuvaletimizin geldiğini söylediğimizde nasıl methiyelerle mükâfatlandırılırdık. Annelerimiz artık sabahları altımız kuru kalktığımızı arkadaşlarına anlatırdılar. Kendimize olan hürmetimiz tuvalet eğitimiyle eş anlamlıdır. İhtiyarlayıp idrarımızı yakalayamaz hale geldiğimizde kendimizi makûs sezmemiz natüreldir. Hiç kimse alt bezi bağlamaktan sevmez.

İdrar kaçırma cinsel birleşme sırasında olursa çok daha karışık bir gidişat ortaya çıkar. Utanç sebebiyle cinsel ilişkiden bırakmadan evvel, hekime gidin. Bir ürologa müracaat etin. İdrar kaçırma meselesinin operasyonlu veya operasyonsuz birçok rehabilitasyon usulü vardır. Rehabilitasyon biçimi hadisenin ciddiyeti ve hastanın yaşıyla ilintilidir. Hafif idrar kaçırma vaziyetlerinde adaleleri güçlendiren egzersizlerin faydayı büyüktür. Bu egzersizler Dr. Arnold Kegel tarafından 1950′lerde geliştirildiği için, Kegel egzersizleri olarak anılır.

Kegel egzersizleri böbreği destekleyen alt karın adalelerini güçlendirmek emeliyle yapılan özel idmanlardır. Tüm egzersizlerde olduğu gibi, bundan da netice almak için kumpaslı yapmak gerekir. Kegel egzersizleri idrar kaçırmayı önler, cinsel zevki artırır ve doğumu basitleştirir. İdrar yakalayamama meseleyi olan her yaştaki kadın tarafından uygulanabilir. Kegel’e her an başlayabilirsiniz; geç kalmış sayılmazsınız. Ancak bir noktayı unutmayın. Bunun bereketini görmek için kendinizi zorlamanız gerekmez; yavaş yavaş yapın ve egzersiz sırasında kumpaslı soluk alın.

İdrar Hakimiyeti Egzersizleri
A.İdrar yaparken idrarınızı yakalamaya çalışın. Kullandığınız bu adaleler kuvvetlendirmeniz gereken adalelerdir.
B.Ne kadar sık çalışırsanız netice o kadar harikulade olur. Bir defa idrarınızı durdurduktan sonra, üç saniye kadar tutun. Sonra bırakın, sonra birkaç defa daha yakalayıp bırakın.
C.Mesane adalesini süratli süratli kasıp bırakın. 30 kereyle başlayıp 200′e kadar çıkın.
Zamanla bu işte o kadar akılda olacaksınız ki, istediğiniz her yerde, kimseye fark ettirmeden egzersiz yapabileceksiniz. Ancak fazla hengameli soluk almayın, yoksa, etrafınızdakiler size eksantrik eksantrik bakmaya başlarlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.