Vajinal Trikomoniazis

15.02.2023
812
Vajinal Trikomoniazis

Bayanlardaki patolojik vajinal akıntıların en ehemmiyetli nedenlerinden birisi de trikomoniazis ismi verilen hastalıktır. Bu hastalığın etmeni olan “Trikomonas vajinalis” mikroskopik bir canlı olup bakteri ya …

Bayanlardaki patolojik vajinal akıntıların en ehemmiyetli nedenlerinden birisi de trikomoniazis ismi verilen hastalıktır. Bu hastalığın etmeni olan “Trikomonas vajinalis” mikroskopik bir canlı olup bakteri ya da virüs değildir. İlk defa 1836 senesinde belirlenen organizma ovoid biçimde bir protozoon’dur.

Tirkomoniazis dolayısı ile paraziter bir enfeksiyon olarak nitelendirilir. Bu sebeple genel kanının aksine antibiyotiklerin rehabilitasyonda yeri yoktur.

Trikomonas cinsel ilişki ile bulaşabilen hastalıklar grubuna girmektedir. Rastgele bir yakınması olmayan asemptomatik hastalarda %5-15 oranında vajinada T.vajinalis bulunur. Enfekte hastaların %37′sinde trikomonas ile beraber gonore’de bulunur. Hasta bayanların ise takribî yarısının eşinde hastalık etmeni izole edilebilir. Bayanların %25′i yaşamlarının rastgele bir yarıyılında bu enfeksiyona tutulurlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.