Kansızlık Kalp Hastalıklarında Etkili

21.04.2023
706
Kansızlık Kalp Hastalıklarında Etkili

Hastalıklı damarları açmak için yapılan bir harekâttır. Hastalıklı damara balon uygulanması ile damarın açılması amaçlanmaktadır.

Daralmış veya kendisine kan gelmeyen atardamarlar kalp krizi, anjina veya öteki problemlerin alana gelmesine neden olurlar. Bazı yakalarda özel perhiz ve ilaçlar bu cins arteryel meselelerin önlenmesi için iyi bir rehabilitasyon yöntemi olabilirler. Değişik hadiselerde ise By-Pass operasyonu ve koroner anjiyoplasti operasyonu en iyi dermandır.

Koroner Atardamar anjiyoplastisinin bütün ismi Perkütan Transluminal Koroner Angioplasti PTCA’dır. Bu ten içine percutaneous ve kalp damarları içinde koroner transluminal operasyonun yapılması ve bu biçimde damarların genişletilmesi angioplasti anlamına kazanç. Bu yöntem adı kadar güç bir yöntem değildir ve yerel anestezi uyuşturma altında uygulanır. Bu yöntem “Koroner Anjiyografi denilen ve teşhis koymaya bereket yönteme benzer.

Uygulama Yöntemi

Omuz veya kasık bölgesine uyuşturucu verildikten sonra hekim rehber kateteri ince boru bacak ve kol damarına sokar. Hekim televizyonlu röntgen ekranından kateter boru ve kan damarlarının vaziyetini izlerken kateteri daralmış atardamarın içine sokar. Çok ufak bir Radyoopak boya bu kateterden o bölgeye vazgeçilir. Bu biçimde anjiyogramdaki tıkalı kalp damarları tanımlanır. Daha sonra daha ufak bir kateter boru, rehber kataterin içine yerleştirilir. Bu ufak kateterin ucu balon biçimindedir. Bu uç koroner atardamar içindeki tıkanık sahaya vardığında yarım dakika için atardamarın tıkanmış kısmında şişirilir. Bu genişleme şişme esnasında şahıs, göğüs ağrısı dinler. Şişlik indirildiğinde ağrı eksilir. Bu şişirme ve indirmenin birkaç kere yinelenmesi gerekir. Balon kateter hareket ettirildiğinde kan akışının nasıl süratlendiği anjiyo gramdan görülebilir. Bu yöntemin bitirilmesi 30-90 dakikada olur. Bu yöntem bacak da dahil olmak üzere bedenin tüm tıkanmış atardamarlarını rehabilitasyon etmek emeliyle kullanılır.

Sonuçlar

Kan akışında çoğalma, alakalı atardamardaki kan tazyikinde çoğalma, damardaki tıkanmanın ezilmesi veya ayrılınması, atardamar duvarının gerilerek genişlemesi bu yöntemin istenilen sonuçlarıdır.

Vakaların çok düşük bir yüzdesinde bu yöntem zafersiz olup By-Pass operasyonu gerekir. Genelde By-Pass operasyonunu yapan cerrahlar ekip halinde çalışırlar. Anjiyoplasti tek başına zaferli olduğunda daha büyük operasyonlara gerek kalmaz. Yukarıyada anlatılan operasyonun maliyeti oldukça düşüktür ve şahsın sağlık kurumunda kalış zamanını birkaç haftadan birkaç güne düşürür.

İyileşme ve Rehabilitasyon

Bu yöntemi takiben 24 saat vakitle kalp atışı ve ritmi ile değişik belirtiler ekrandan takip edilir. Bu yöntemin ten altından damarlara boru yerleştirme hadisesini içermesi dolayısıyla yara yeri çok miniktir ve çoğu insanlar bu yöntemden 1 hafta sonra işlerine tekerrür dönebilmektedirler.

Kimlere PTCA Yapılması Gerekir?

İlaçlarla geçmeyen anjina pektorisli şahıslar PTCA yapılacak olanlardır. PTCA bir hayli tıkanmış atardamarı iyileştirebilmesine karşın bunun için ideal şahıs yalnızca tek atardamarı tıkanmış olan şahıstır. By-Pass operasyonundan ziyade PTCA’nın yapılmasına karar verdiren etkenler, atardamarda tıkanmanın lokalizasyonu, tıkanan atardamar rakamı, tıkanma şiddeti ve kalbin tam fonksiyonlarıdır.

Bununla beraber PTCA yöntemi tıkanmayı yapan hastalıkları rehabilitasyon edemez. Ayrıca bu yöntemin aynı tıkanık atardamarı veya başka bir atardamarı tekerrür genişletmek için yinelenmesi gerekebilir. Gelecek senelerde hekimler damar içindeki birikmeleri lazer ışını veya mekanik aletler kullanarak yok edebileceklerdir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.