Kadında Orgazm

22.03.2023
778
Kadında Orgazm

Boşalmayı Geciktiren Pozisyonlar Kullanmak ve Çin Tekniği bilmek tedavilerde çok önemli iki unsur.

Yüzyılımızın başında dünyanın en önde gelen cinsel bilimcisi olan Havelock ELLIS’in yaşamı boyunca erken boşalma sorunundan kurtulamadığını bilirsek, tedavinin ne denli anlamlı bir süreç olduğunu da görebiliriz.

Erkeklerin boşalmayı kontrol etmeleri tıpkı bisiklete binmek gibidir, öğrenene kadar sıkıntı çekerler ama bir kez öğrendiler mi bir daha unutmazlar

Sonu belirsiz ve zaman sınırlaması olmayan bir cinsel aktiviteye erkekler yönlendirilmelidir. Böylece çiftler arasındaki yakınlık en yüksek düzeye çıkar ve bu yakınlık süreklilik kazanır. Örneğin buz pateniyle dans ederken, buz pistini sınırlayan hiçbir başlangıç ve varılacak son nokta veya bir işaret yoktur. Çiftler özgürce dans ederler. Önemli olan o anı yaşamaktır. Cinsellikte de önemli olan son noktayı düşünmeden telaşsız bir şekilde şimdiye ve duygularımıza yoğunlaşmaktır. Ayrıca yoğunlaşırken bedenimizin serbestçe hareket etmesine olanak tanırsak, cinsellik doğal bir şekilde gerçekleşir. Aksi taktirde “nasıl cinsel birleşme olmalıdır” kavramını tanımlayan toplumun genelinde kabul görmüş cinsel mitlere uygun bir şekilde hareket edersek, ani bir boşalma kaçınılmaz olacaktır. Boşalma bir ateşleme mekanizmasıdır. Ateşleme başladığı zaman hiç kimse hiçbir onu durduramaz, bastıramaz, geciktiremez, denetim altında tutamaz. Yapılması gereken şey, ateşlenme noktasına gelmeden sistemi yavaşlatmak, durdurmak veya kontrol altına almaktır. Bu nedenle erken boşalmanın tedavisinde boşalma süresini uzatmak değil, kişiyi telaşsız bir birleşmenin getireceği sonsuz yakınlık duygusuna ulaştırmak, zamansız bir şekilde cinsel birleşme becerisini ve kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmek esas olmalıdır. Erkeğin ne kadar sürede boşaldığından çok, boşalmanın istendiği zamanda olması için; düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edilmeli, aşırı heyecanlanıldığında sakinleşene kadar beklenmeli ya da yavaşlamalı ve sakinleştikten sonra yeniden cinsel aktiviteye başlanmalıdır. Bu sayede cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durma öğrenilebilir. Ama bu süreç içinde boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken “sabırsız” olunmamalıdır. Çünkü önemli olan heyecan düzeyi arttığında geri çekilmek gerektiğini anımsamaktır. Erken geri çekilmek, geç kalmış olmaktan her zaman daha iyidir. Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. Bu durum üzerinde şelale bulunan bir ırmakta kayıkta kürek çeken bir kişiye benzetilebilir. Tecrübeli kayıkçı ırmağın durgun sularında kalır, şelaleye fazla yaklaşmaz. Tecrübesiz kayıkçı şelaleye fazla yaklaşırsa kayığın üzerindeki kontrolünü tamamıyla yitirebilir. Eğer kayıkçı şelaleyi aşmayı amaçlamıyorsa yani henüz boşalıp orgazm olmak istemiyorsa, deneyimleri ona, ırmağın durgun sularında kalmayı yani heyecan seviyesini kontrol etmeyi öğretecektir. Bu yöntemin, heyecan seviyesini kontrol etme yeteneğini ortaya çıkarıp geliştirebilmek için cinsel aktivitenin yeterince uzatılmasına olanak tanır.

Tedavide

sebebin açığa çıkarılması,endişelerin giderilmesi,sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması,cinsel birliktelikte birden fazla ilişki sayısı,ilişki öncesi mastürbasyon yapılması,erkeklerin boşalma olmaksızın en az bir saat süreyle sevişmeye motive edildiği carezza yöntemi,cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması,soluk almanın kontrol edilmesi esasına dayanan pranayama tekniği,lokal anestezikli kremlerin penis başına sürülmesi bazen işe yarayabilir.

Boşalmayı Geciktiren Pozisyonlar Kullanma

Cinsel birleşme anında erkeğin pozisyonunun boşalma üzerine etkisi vardır. Bu yüzden bazı pozisyonlarda boşalma daha hızlı olmaktadır. Erkeğin üstte olduğu klasik cinsel birleşme pozisyonu (misyoner pozisyonu) boşalmanın geciktirilmesi için elverişli bir pozisyon değildir. Erkeğin daha rahat olduğu, kolay gevşeyebildiği ve efor harcamadığı kadını kucağına aldığı veya sırt üstü yerde yattığı pozisyonda erkek boşalmasını daha rahat kontrol edebilir. Ayrıca bu pozisyonlarda kadınlar daha hızlı ve rahat orgazma ulaşabilirler.

Çin Tekniği

Eski çağda Çinli erkekler tarafından bulunan bir yöntemdir. Erkek boşalacağını anladığı zaman sol elin baş ve orta parmaklarıyla, testis ve anüs arasında kalan bölgeye derince bastırır. Bu arada nefesini ona kadar sayarak tutar ve verir. Bir iki kez tekrarlandığında bu yöntemle boşalma ertelenebilmektedir.

Düşünceleri Kullanma 

Zamansız bir boşalmayı engellemek için o an başka şeyler düşünmeye çalışılmasıdır. Örneğin ona kadar sayın, o gün kahvaltıda ne yediğinizi düşünün ya da günlerden hangisi olduğunu hatırlamaya çalışın. Fakat şunu da eklemek doğru olur: Boşalmayı geciktirmek için düşünceleri başka konulara yöneltmek ve tamamıyla önemsiz şeylerle yormak, erkeğin cinsel gücü üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinden pek tavsiye edilmez. Çünkü cinsel ilişki sırasında başka şeyler düşünmek, gerektiği anda boşalmanın oluşmasını da engelleyebilir ve zamanla iktidarsızlık da ortaya çıkabilir.

Yukarıdaki yöntemler denenmesine rağmen erken boşalma eşlerin biri veya her ikisi için dayanılmaz bir cinsel sorun halini gelirse aşağıdaki tedavi seçeneklerine geçilmelidir:

Cinsel Terapi

Cinsel terapiler; bir cinsel terapistin kontrolünde eşlerin birlikte yerine getirebileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek ev ödevi şeklinde yapmaları istenir. En sık olarak “sıkma tekniği” ve “dur-başla tekniği” kullanılır. Bazı vakalarda erken boşalma derinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Bunların açığa çıkarılması, “psikoterapi” uygulanması veya depresyonun tedavisi erken boşalmayı ortadan kaldırabilir. Cinsel terapi ile tedavinin erken boşalmada başarı oranı çok ama çok yüksektir.

Cinsel terapide danışanlara, temel hedefi, erkeği heyecanını kontrol etmeyi öğrenmeye yönlendirmek olan 12 haftada toplam 24 saatlik “cinsel heyecan üzerinde istemli kontrol kazanma” eğitim programında aşağıdaki tavsiyelerde bulunulur:

Partnerinizle birbirinize önce cinsel olmayan beden masajı yapın. Daha sonra cinsel masaj yapın.Ön sevişme, cinsel birleşme yada kendi kendini uyarma gibi istediğiniz cinsel aktiviteyi yapmakla başlayın.Ön sevişmeyi uzun tutun.Cinselliğin bir başlangıcı, ortası veya sonu olduğu düşüncesinden uzak durun.Yavaşça soluk alıp verin.Ruhunuzu kemiren telaş duygusunu tamamıyla dağıtın.Öpüşme ve sevişme gibi cinsel aktivitelerin ve hareketlerinizin yavaş olmasına çok dikkat edin.Düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edin.Aşırı heyecanlandığında kontrolünü yitirmemek için gerektiğinde sakinleşene kadar bekleyin ya da yavaşlayın.Yavaşladığınızda veya durduğunuzda derin soluklar alın, gevşeyin, sakinleşene kadar bekleyin.Rahatlayıp gevşedikten ve sakinleştikten sonra, daha fazla yavaş olmaya özen göstererek yeniden cinsel aktiviteye başlayın.Sevişme pozisyonu, cinsel uyarım şekli, bedenlerin birbirine dokunuş şekli, sevişme deviniminin ritmi gibi uyguladığınız hareketleri değiştirin.Bedeninizi partnerinizle uyum içinde hareket ettirmeye çalışın.Şimdiye yoğunlaşın ve o anı duyumsayın.Duyumsadığınız cinsel heyecanın tamamıyla kontrolünüz altında olduğuna eminseniz, hızınızı kademeli olarak yavaşça arttırın.Eğer yeniden çok fazla heyecanlandığınızı hissederseniz, tereddüt etmeden durun. Gerektiğinde durup yeniden başlayın.Hiç durmanızı gerektirmeyecek bir hız yakalamaya çalışın. Ama dönüşü olmayan boşalma noktasına yaklaştığınızı hissettiğiniz anda durmaktan kaçınmayın.Cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durmayı öğrenin.Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken sabırsız olmayın. Çünkü zamanla sezgilerinizle bunu otomatik olarak yapmaya başlayacaksınız. Örneğin futbol maçında her atakta bir gol atılsa, bu durum, ne denli eğlenceli ve heyecan verici olurdu ki? Benzer bir şekilde cinsel deneyimlerimizi de kusursuz bir şekilde kontrol edebilseydik, cinsellik, var olan bütün doğallığını ve heyecanını yitirirdi. Kontrol hiçbir zaman kusursuz olmayacaktır. Unutmayın cinsel heyecanı kontrol etme becerisi bir sanattır.Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz.Uygulama becerisini ise; duygularınızı bastırarak, engelleyerek veya göz ardı ederek değil, tam tersine duygularınızın farkına vararak kazanacaksınız. Çünkü duygularınızı göz ardı etmek veya fethetmeye kalkışmak, insanın kendini kontrol etme yeteneğini ve özgürlüğünü yok edebilir. Aksine cinsel aktivitelerin ortaya çıkardığı güzel duyguları ve cinsel hazzı ne denli içimizde hissedersek, kendimizi o denli kontrol edebiliriz. Ne zaman yavaşlayıp ne zaman da hızlanacağımızı daha iyi anlarız.

Bununla birlikte, bir erkek, boşalmayı kontrol etmeyi yüksek bir uyarım düzeyinde öğrenmeye kalkışırsa, yaşadığı deneyimin boşalma ile yarıda kalması tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Çünkü her erkek boşalmanın olduğu kaçınılmazlık noktasında duygularını kontrol edemez.

Cinsel heyecan üzerinde istemli kontrol kazanma eğitim programıyla eşler; kendilerini kontrol etme becerilerini arttırabilir, birbirlerinin cinselliklerini keşfedebilir, cinsel tepkilerini öğrenebilir, eğlenebilir, gerginliklerini hafifletebilir, cinsel yaşamlarına ayrı bir tat katabilir, birbirlerini kızdırıp şaşırtabilir, güven kazanabilir ya da aralarındaki yakınlığı ve iletişimi arttırabilirler. Ayrıca erkeklerin fiziksel ve zihinsel duyumlara duyarlılığı azalır ve boşalma refleksinin gerçekleştiği eşik düzeyi yükselir. Böylece boşalmanın gerçekleşmesi için çok daha fazla cinsel uyarıma gereksinim olur.

İlaç Tedavisi

Bu konuda ayrıntılı bilgi için lütfen doktorunuz ile temasa geçiniz. Kullanılan ilaç gurupları aşağıda kısaca verilmiştir:

Dapoxietin ( Henüz çalışmaları devam ediyor, piyasada yok. )Boşalma süresini iyileştiren fluoxetine, sertaline, clomipramine vb. ilaçlar,Anksiyete giderici ilaçlar,Bitkisel karışımlı afrodizyaklar,Lokal uyuşturucu krem veya losyonlar vb.

Öneriler

Bu egzersizler veya tedaviler sonucunda boşalmada yeteri kadar geciktirme sağlanınca, “ben iyileştim ön yargısı” ile hareket etmek doğru değildir. Israrla vurguladığımız gibi erken boşalma bir hastalık olmadığına göre, boşalmanın geciktirilmesi, bir hastalıktan kurtuluş değildir. Böyle bir yargı, ardından gelen cinsel ilişkilerde öğrenilenlerin ihmal edilmesiyle heyecanın artmasına ve sorunun tekrarlamasına yol açabilir. Aslında en doğru olanı, erkeklerin boşalma kontrolü sağlamayı öğrenmesi ve bu tecrübelerini her cinsel ilişkide kullanmaya çalışmasıdır. Ayrıca erken boşalmayı önlemek için aşağıdaki önerilere de kulak asılmasında fayda vardır:

Açık havada dolaşın,Heyecanlardan ve önyargılardan uzaklaşın,Sık banyo yapın,Sinir sistemini dinlendirici ortamlarda bulunun,Hafif alkol alın,Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmayın, bu normaldir,Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın partnerinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün,Eşinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin,Cinsel birleşim öncesi aşk oyunlarını ciddiye alın,Çift olarak birlikte orgazm olmayı arzulayın, bunun için daha önce bir işaret kararlaştırın ve zamanı gelince bu işaretten yararlanın,Psikoterapik yardım almaktan çekinmeyin,Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin,Aşk kaslarınızı kasıp gevşeterek boşalmanızı geciktirebilirsiniz,Herkesin cinsel sorunlar yaşayabileceğini unutmayın,Sık sık çiş yapın ve çiş yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz,Erkeklerin penisin baş kısmı ve çevresinin uyarılmasıyla büyük heyecan duyduğunu unutmayın,Kendinizi yetersiz veya suçlu hissetmekte aceleci olmayınYavaşça giriş yapın, penisi olanaklı olduğu kadar derine yerleştirin, hafif hareketlerle devam edin, fazla uyarıldığınızı duyumsadığınızda gidip gelme hareketlerini hemen durdurun, penisinizin başı içeride kalacak şekilde hızla geri çekin, sakinleşene kadar derin derin nefes alıp bekleyin,Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin, heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin ve dinlenirken duyguları alevlenen ve sabırsız duruma gelen partnerinizi okşayarak ve klitorisiyle oynayarak uyarmayı ihmal etmeyin,Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun. Yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır,Erkeklerin ilk birleşmede boşalma süresi daha kısadır ikincisinde daha geç boşalırlar. Bu nedenle ilk birleşmede ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. İkincisin de ise partneriniz sizi daha çok uyarsın,Eşinizle sorunlarınızı konuşun ve kesinlikle iletişim eksikliği gelişmesine izin vermeyin.

Erken veya geç olmasın, vaktinde olsun vuslat diyelim ve Cinsel Terapist Dr.Helen Singer Kaplan’ın Resimli Cinsel Tedavi Kılavuzu adlı kitabının ikinci baskısında erken boşalmanın tedavi stratejileri konusundaki düşüncelerine bakalım:

“Başarılı tedavi hastanın orgazm öncesindeki hisleri açık bir şekilde algılamasında artış sağlanmasından meydana gelir. Bu işlem, sakin koşullar altında, erkeğin karısının yanında ve katılımı ile yapılmalıdır. Erken boşalmanın tedavisinde başarılı olduğu kanıtlanan iki yöntem vardır ve bunların her ikisinin de aynı eylem mekanizması ile, yani heteroseksüel durumda boşalma öncesi bilincin güçlendirilmesi ile yönetildiği görülmektedir. Bunlardan ilki Masters ve Johnson’ın ”sıkıştırma” yöntemidir ve ikincisi de durma başlama tekniğidir. Bu teknik James Semans tarafından bulunmuştur ve Cornell Clinic tarafından cinsel tedavi içerisinde kullanım için adapte edilmiştir.

Durma-Başlama

Başlangıçta hasta karısı tarafından elle uyarılırken kontrol uygular. Çifte, erkek iyi bir ereksiyona sahip oluncaya dek her zaman olduğu gibi sevişmeleri söylenir. Daha sonra erkek sırt üstü yatar, gözlerini kapatır ve karısı ona mastürbasyon yapar. Dikkatini erotik hisleri üzerinde keskin bir şekilde tutması söylenir. Orgazmın yaklaştığını hissettiğinde karısından durmasını ister. Birkaç saniye içerisinde, boşalma isteği yok olacaktır, bu durumda karısından kendisini yeniden uyarmasını ister. Yine boşalmadan kısa bir süre önce durur. Bu işlem dört kez tekrarlanır. Dördüncü denemede hasta boşalır. Hastanın herhangi bir şeyin dikkatini dağıtmasına izin vermesi yasaklanır. Fantezi ile takıntının uzaklaştırılmasının vurgulandığı iktidarsızlık ve geç boşalmanın aksine, hasta yöneldiği şey üzerindeki dikkatini dağıtmaktan kaçınmalıdır. Tedavinin amacı heyecanın yükselmesi deneyimine yakın kalması ve yaklaşan orgazmın işaretlerini öğrenmesidir. İki başarılı deneme sonrasında, çift aynı prosedürü, bu kez kayganlaştırıcı olarak vazelin kullanmak suretiyle gerçekleştirir. Bu son derece tahrik edicidir ve vajinal çevreyi yakından simule eder. Kayganlaştırıcı ile yapılan üç veya dört başarılı deneme sonrasında çift cinsel birleşme için hazırdır. Bu da durma – başlama formatında yapılır. Kadın, kadının üstte olduğu pozisyona geçer. Penis vajina içine yerleştirilir ve erkek ellerini kadının kalçalarına koyar ve orgazma yaklaşıncaya kadar kadının yukarı aşağı hareket etmesine kılavuzluk eder. Daha sonra onu durdurur. Birkaç saniye sonra, boşalma isteği kaybolduğunda, devam ederler. Başlangıçta erkek ileri geri hareket etmez. Dördüncü seferde ileri geri hareket eder ve boşalır. Yine egzersiz sırasında dikkatini hislerine odaklanmış olarak tutması son derece önemlidir. Üç veya dört kez kadının üstte olduğu durma başlama egzersizlerinin, erkeğin gittikçe daha fazla ileri geri hareket etmesini sağlayacak şekilde yapılması sonunda çift aynı işlemi yan yana pozisyonda yapmaya hazır hale gelir. Erkeğin üstte olduğu pozisyon boşalma kontrolü açısından en zor pozisyondur ve en son yapılır. Genellikle bir erkek 2 ila 10 hafta içerisinde iyi bir boşalma kontrolü sağlar. Bununla birlikte mükemmel kontrol genellikle tedavinin başlamasından aylar sonra elde edilir. Bu süre içerisinde çifte haftada bir kez durma başlama egzersizini yapmaları tavsiye edilir.

Sıkıştırma

Masters ve Johnson tarafından savunulan sıkıştırma yöntemi, burada açıklanan durma başlama yöntemi ile aynı içeriğe sahiptir. Tek fark, durmak yerine, kadın kocasının penisini sıkıştırır. Özellikle erekte olmuş penisi ucunun hemen altından işaret parmağı ile başparmak arasında kavrar ve ereksiyonun bir bölümü kayboluncaya dek sıkıca bastırır. Daha sonra uyarıya devam eder. Kadının üstte olduğu cinsel birleşme egzersizleri sırasında, sıkıştırma tekniği de kullanılır. Burada, kadın penisi vajinasından çıkartır ve ereksiyon kaybedilinceye dek sıkıştırır. Daha sonra erkeği uyarır ve ereksiyon geri döndüğünde, yeniden vajinası içerisine alır ve ileri geri harekete devam eder.

Reaksiyonlar

Sıkılma. Eğitim süresi birkaç haftadan fazla sürerse, rutin çift için sıkıcı olacaktır. Bu nedenle, benim uygulamam, 3 hafta kadar sonra, bir serbest, yani spontan, durma başlama olmayan sevişmenin hafta içerisinde gerçekleşmesine izin vermektir.

Kadının hayal kırıklığı. Eğitim süresi içerisinde, kadın tahrik olabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu nedenle, kadının istemesi halinde, çiftin kadına klitoral uyarı ile orgazm yaşatan cinsel oyunlar oynaması teşvik edilir. Bu asla erkeğin durma başlama egzersizleri üzerinde odaklanmasına engel olacak şekilde olmamalıdır. Uyarılırken karısıyla ilgili tüm düşünceleri aklından uzaklaştırmalıdır, aksi halde egzersiz başarısız olacaktır. Bu nedenlerle, kadın için klitoral uyarı, erkek boşaldıktan sonra gerçekleştirilir. Bu tedavinin hem ekstravajinal hem de durma başlama cinsel birleşme safhaları için geçerlidir.

Dirençler. Tedavinin iki safhası, yani ekstravajinal ve cinsel birleşme ile uyarı, çiftlerden farklı duygusal tepkiler alma eğilimindedir. Yine her ikisi de tedavi ile ilgili zorluklara neden olur çünkü tedavinin önüne engeller çıkartır. Bunlar aynı zamanda çiftin ve her bir partnerin daha derindeki çatışmalarına önemli bir terapatik müdahalede bulunulması için eşsiz bir fırsat sağlar.

Kadın, kocasına karşı düşmanca bir tavır içerisindeyse, kocasının penisini uyarırken tedavinin ilk safhasında bir geyşa gibi kullanılmak konusunda kızgınlıkla reaksiyon gösterebilir. Bunun aksine, çift bir sevgi ilişkisi içerisindeyse, kadın yardımcı aracı rolünü son derece tatmin edici bulur ve kocasının ilerlemesinden keyif alır.

Elle yapılan durma – başlama egzersizleri aynı zamanda yoğun duygular ve bu duygulara karşı savunmaların erkekte uyanması potansiyeline sahiptir. Temel olarak değeri ve sevilebilirliği konusunda güvensiz olan erkek genellikle partnerinin aşırı ilgisine karşı savunmalar oluşturur ve onun ihtiyaçlarına karşı kompülsif bir dikkat ortaya çıkar. Durma – başlama egzersizi bu savunmayı aktif durumdan çıkartır. Partnerinden uyarı alma ve kabul etme şeklindeki daha önce kaçınılan konuma zorlanır. Bu değişiklik bazı hastalarda önemi bir anksiyetenin oluşmasına neden olabilir. Bazen anksiyete eş tarafından reddedilme korkularının ortaya çıkmasına neden olabilir. Daha ciddi sorunları olan erkekler arada sırada bu duruma paranoid savunmalarla tepki verir. Bazılarının egzersizlere devam etmesi, psikoterapi ile temel güvensizlikleri çözülmediği sürece, duygusal olarak mümkün değildir.

Aynı zamanda durma – başlama konusunda bazı pozitif duygusal reaksiyonlar söz konusudur. Genellikle bu erkeklerin ilk kez cinsel ilişkilerde pasif bir rol almasına olanak verir. Vermek kadar almanın da zevk verdiğini öğrenirler. Erkek karısının kendisini sevdiğini ve ona vereceği memnuniyeti geciktiriyor olsa da kendisini reddetmeyeceğini ve karısının erkeğe bir şeyler verdiğini, kendisinin karısına hizmet etmediğini öğrenir.

Tedavinin ekstragenital safhası kocanın pasif – alıcı rolü ve verme ve alma ile ilgili duygusal tepkilerin oluşmasına uygunken, cinsel birleşme ile durma – başlama egzersizleri tipik olarak erkeğin hızlı gelişiminin neden olduğu duygusal tepkiler ortaya çıkartır. Tedavi, kadının üstte olduğu durma – başlama bölümüne kadar geldiğinde erkek boşalma kontrolü konusunda oldukça fazla mesafe kaydetmiştir. Komplike olmayan durumlarda bu eşlerin her ikisinde de neşe ve rahatlamayı artırır. Bununla birlikte, gelişmeler her ikisi için de tehdit edici olabilir. Özellikle kadın, bu zamanda baskı altında veya kaygılı olmaya açıktır. Bu duygularla ve onların kaynaklarıyla temas halinde olabilir veya bunların bilincinde olmayabilir ve tedaviyi sabote edebilir. Bu, işbirliği yapmayı reddetme, egzersizlerden sıkıldığını söyleme veya daha kötüsü bunlardan iğrenme biçiminde açığa çıkabilir. Bazı kadınlar bu noktada kocalarını vurmaktadır. Onları eleştirmekte ve cesaretlerini kırmakta, boşalmalarını kontrol edebilseler bile diğer alanlarda yetersiz ve itici kalacaklarını bilmelerini sağlamaktadırlar.

Kocanın gelişimine verilen bu tür olumsuz duygusal tepkiler genellikle kadının derindeki güvensizliklerine dayanmaktadır. Kadın, yetersiz ve güvensiz hissetmektedir ve erkeğini elinde tutamayacaktır. Erkeğin özrü ve kadının bu konudaki toleransı erkeği kadına bağlı hale getirmiştir. Artık fonksiyonel hale gelmek üzeredir, bir başkasını, daha çekici bir kadını arayacak mıdır? Açık bir şekilde, kadına değer verildiği ve kadının sevildiği yolunda güvenin tazelenmesi kadın için bu zamanda terapatik olarak endikedir.

Bir başka anksiyete kaynağı olan artık kocanın fonksiyon gösterebileceği kaygısı kadının kendi cinsel yeterliliği ile ilgilidir. Erken boşalan erkeklerin eşlerinin bir çoğu bir derece orgastik fonksiyon bozukluğu sorunu yaşamaktadır. Kendilerinin ve eşlerinin bu durumu kocanın erken boşalma sorununa bağlaması şaşırtıcı değildir. Her şeyin ötesinde, erkek çok hızlı boşaldığında kadının orgazmla yanıt vermesi nasıl beklenebilir. Bununla birlikte, vakaların büyük bir bölümünde bu varsayım yanlıştır ve kadın kendisine ait bağımsız cinsel fonksiyon bozukluklarına sahiptir. Kocasının boşalma sorunu uzun süre kendi sorununun gizli kalmasını sağlamıştır ve artık uzun süre ilişki yaşayabilecek olduğu gerçeği ve kadının orgazm olamaması çifti kadının sorunu ile yüz yüze bırakır. Bu oldukça tehdit edici olabilir, özellikle de ailedeki yerleşmiş bakış açısı erkeğin sorun kadınınsa kurban olduğu yolundaysa.

Bu tür reaksiyonların önüne geçmek için, başlangıç seansında erken boşalmada iyi bir prognoz olduğunu açık bir şekilde ifade ederim. Öncelikle kocanın erken boşalma sorununu tedavi edeceğiz. Ancak onun başarılı bir şekilde boşalma kontrolü sağlaması, karısının iyi fonksiyon göstereceği anlamına gelmez. Kadının cinsel fonksiyonu yalnızca erkek kontrol kazandıktan sonra değerlendirilebilir. Bir sorun ortaya çıkarsa, bu sorun ilgili zamanda tedavi edilecektir.

Daha önce erken boşalma sorunu olan bir erkeğin eşinde bir orgazm sorununun keşfedilmesi bazı ters reaksiyonlara sahipken, nihai sonuç iyidir çünkü kadının da tedaviden faydalanmasını sağlar. Bununla birlikte, kadının kocasının gelişmesine karşı bu tür olumsuz reaksiyonlarının terapatik hassasiyetle ele alınması gerekir, aksi halde bunlar tedavinin, boşalma üzerinde kontrol kazanabilmesi öncesinde tedaviye son verilmesini motive edebilir.

Nadiren, semptomatik erkek de kendi gelişimine bağlı olarak tehdit altında hissedebilir. Eğer, örneğin baskın bir anne – figürlü eşe karşı tutunduğu tek nokta olması halinde, semptom bilinçsiz bir ihtiyaca hizmet edebilir. Bu durumda tedavi cinsel birleşme noktasında bir geçişe ulaşabilir veya erkek iktidarsız hale gelebilir. Bu tür durumlarda, bilinçsiz çatışmanın, semptomun gelişebilmesi için çözülmesi gerekir. Benim deneyimimde tedavi prosedürünün yardımcı olmadığı erken boşalan erkekte bu türden bir bilinçsiz direnç olması mümkündür. Belki de boşalma hislerinin hissel geri beslemesinin sağlanması amacıyla tasarlanmış olan bir eğitim prosedürü ile tedavi edilemeyen küçük bir erken boşalan erkekler alt grubu vardır. Bununla birlikte, mevcut kanıtlar boşalma konusunda kontrolsüzlüğün davranışsal araçlarla bypass edilemeyecek olan derin bir psikolojik ihtiyaca hizmet etmesi hali dışında tüm erken boşalan erkeklerin bu tedbirlere tepki verebileceğini göstermektedir.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.