Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin Yolları

01.06.2023
553
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin Yolları

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Reşit Mistik Samsun\’da tertip edilen sempozyumda yaptığı konuşmada, \’Türkiye\’de 2 ile 4 milyon arası insan Hepatit B virüsünü neredeyse ömür boyu taşımakta ve bu olguların bir kısmı kronik karaciğer hastalığı ve siroza gidebilmektedir\’ dedi.

Türk Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları KLİMİK Derneği\’nin Viral Hepatit Çalışma Grubu VHÇG tarafından Samsun\’da 6\’incisi tertip edilen Viral Hepatit Sempozmu başladı.

 3 gün sürecek sempozyumda \’Kronik Hepatit B\’de Güç Olgular ve Güç Kararlar\’ mevzusu ele alındı. Katılımcılar Hepatit B hastalığıyla alakalı balaka verip araştırma çalışmalarını anlattı. Sempozyumun açılış bvefatında konuşan Prof.Dr. Reşit Mistik, Hepatit B\’nin, ufak ancak işlevi fazla olan bir genetiğe sahip olan bir virüs olduğunu belirterek, \’Artması sırasında birçok genetik farklılığa uğrayabiliyor. Farklılık testlerin değişik biçimde akmasına mukavemetine de sebep olabiliyor.

Testlerin değişik çıkması ayrıca tanıyı güçleştiriyor ve aşıya cevapta da mesele yaratıyor\’ dedi. Hepatit B\’nin Türkiye\’de doğudan batıya gitgide yaygınlığının eksildiğini ifade eden Prof.Dr. Mistik, \’En az batıda görülürken, yüksek yoğunlukla Doğu ve özellikle Güneydoğu bölgelerimizde tesadüfmekteyiz. Türkiye\’de 2 ile 4 milyon insan bu virüsü neredeyse ömür boyu taşımakta ve bu olguların bir kısmı kronik karaciğer hastalığı ve siroza gidebilmektedir.

Ancak erken fark edilip izlem veya rehabilitasyon programına alındığında bu vaziyetteki insan rakamı süratle eksilecek ve parasal ve manevi tasarruf sağlanacaktır\’ diye konuştu. Prof.Dr. Mistik, hastalığın tek kaynağının insan olduğunu söyleyerek, \’Başlıca berişme gönderil bütünlüğü bozulmuş ten ve mukozalardan, cinsel yolla, anneden bebeğe, yeterli dezenfekte-steril edilmeyen aletler, ortak kullanılan diş fırçası, tırnak makası, jilet, tıraş bıçağı olabilmekte ancak ülkemiz ve dünyada yapılan çalışmalarda da gösterildiği gibi olguların yansına nasıl beriştiği bilinmemektedir.

Virüsü taşıyan bir bireyin terinden berişme olmaz. En başta kan olmak üzere beriştiricidir. Beden dışındaki yer ve yüzeylerde virüs bir hafta canlılığı muhafaza eder, dolayısıyla bu zaman zarfında berişiciliği sürer\’ dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.