Domuz gribi insanlığı tehdit ediyor

04.06.2023
484
Domuz gribi insanlığı tehdit ediyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ulus Sıhhati Anabilim Dalı Azası Prof. Dr. Recep Akdur, domuz gribi gibi, kuş gribi gibi özel cinsler bir yana vazgeçildiği takdirde, her yıl üç milyon insanın mevsimsel grip geçirdiğini, 300 bin şahsınsa grip sebebiyle yaşamını kaybettiğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ulus Sıhhati Anabilim Dalı Azası Prof. Dr. Recep Akdur, domuz gribi gibi, kuş gribi gibi özel cinsler bir yana vazgeçildiği takdirde, her yıl üç milyon insanın mevsimsel grip geçirdiğini, 300 bin şahsınsa grip sebebiyle yaşamını kaybettiğini söyledi. Türkiye’de her yıl on bine yakın çocuğun, griplerin de dahil olduğu hastalık grubu olan akut solunum yolu hastalığı sebebiyle can verdiğini belirten Prof. Dr. Akdur, “Tam bunları bir yana vazgeçip kamuoyunu devamlı “domuz gribi’ ile meşgul etmek, bir ekip tesirsiz tüketmelerde bulunmak kasıtlı değil ise dahi yanlıştır. Ortaya çıkan salgın ihtimali, sanki salgın varmış gibi idrak ettirilerek bir rant elde etme mevzusu haline getirildi” dedi. 

Bu Gidişatı Salgın Olarak Nitelendiremeyiz

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ulus Sıhhati Anabilim Dalı Azası Prof. Dr. Recep Akdur, ANKA’ya yaptığı açıklamada Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; ilk tanı konduğu 24 Nisan’dan itibaren domuz ya da H1N1 virüsü ile bin 516 bireyin hasta olduğunu, bunlardan 30 bireyin ise yaşamını kaybettiğini anımsattı. Bu hadiselerin tamamına yakınının Amerika Kıtası’ndaki dört ülkede görüldüğünü belirten Prof. Dr. Akdur, “Bu gidişat netlikle bir pandemi değildir. Pandemi bir yana bu gidişatı salgın olarak nitelemek dahi doğru değildir” dedi. Sanki bir pandemi varmış gibi afaki tüketme ve teşebbüslerde bulunmanın kasıtlı olmasa bile yanlış olduğunu kaydolan Prof. Dr. Akdur, “Bazı odaklar, sahte salgın haberlerinden çıkar sağlamaktadır” diye konuştu. 

Tüm Grip Cinsleri İçin Alınacak Temkinler Aynı

Prof. Dr. Akdur, hakikatinde grip virüsleri ve oluşturduğu hastalıkların birbirinden çok farkı olmadığını ifade ederek, “Bu sebeple de ister özel cinslerle alana gelmiş olsun isterse mevsimsel ve ortalıkta gezen virüslerle oluşmuş gripler olsun; hepsinde de alınacak temkinler aynıdır. Bunlar da hasta olunca başkalarına bulaştırmama, el devireme ve maske kullanma gibi daha çok fertsel paklik ihtiyatlarına katlanmaktadır” dedi. Prof. Dr. Akdur, şunları söyledi: “Kuş gribi, domuz gribi misalinde olduğu gibi bazı virüslerle, özellikle de yeni oluşan virüslerle alana gelen gripler hem daha ağır bir muayenehane tablo vererek vefatlara neden olmakta, hem daha süratli dağılmaktadır. Bunların mevsimsel griplere göre farkı da buradan kaynaklanmaktadır. Domuz gribi gibi, kuş gribi gibi özel cinsler bir yana vazgeçilir ise; her yıl üç milyon insan mevsimsel grip geçirmekte ve bu sebeple de her yıl 300 bin birey can vermektedir. Aynı biçimde, her yıl griplerinde dahil olduğu hastalık grubu olan akut solunum yolu hastalığı sebebiyle bir milyon sekiz yüz bin çocuk can vermektedir. Türkiye’de de her yıl on bine yakın çocuk akut solunum yolu hastalığı sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Tam bunları bir yana vazgeçip kamuoyunu devamlı “domuz gribi’ ile meşgul etmek, bir ekip tesirsiz tüketmelerde bulunmak kasıtlı değil ise dahi yanlıştır.”.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.