Antibiyotikler Öldürüyor!

08.03.2023
693
Antibiyotikler Öldürüyor!

İngiliz sağlık ve beslenme uzmanları, ham tavuğu pişirmeden evvel yıkamanın besin zehirlenmesi tehlikesini çoğaldırdığı ihtarında bulundu.

İngiltere Besin Standartları Dairesi FSA, 4 bin 500 İngiliz yurttaşın katılımıyla yaptığı ankette katılımcıların yüzde 44’şöhretin tavuğu pişirmeden evvel yıkadığını ortaya koydu.

FSA, tavuğun yıkanmasıyla çevreye atlayan sular aracılığıyla ellere, mutfak tezgâhına, pişirme kaplarına kampilobakter bakterisi bulaştığını söylüyor.

Ölüm Tehlikeyi Var

Besin zehirlenmesi olaylarının çoğu tavuklardaki mikroplardan kaynaklanıyor.

Zehirlenmenin bulguları, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, ateş ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor.

Çoğu hastanın rahatsızlığı sadece birkaç gün sürüyor fakat besin zehirlenmesi uzun vadede, bağırsak belirtiyi ve asap sistemini etkileyen Guillain-Barre belirtiyi gibi sağlık meselelerine de yol açabiliyor.

Tavuğu Deviremeden Pişirin

Bu tip rahatsızlıkların vefata da neden olabileceği belirtiliyor. En büyük tehlike grubu beş yaş altı çocuklar ve ileri yaştaki erişkinler.

İngiltere Besin Standartları Dairesi FSA Başkanı Catherine Brown, “Ham tavuğa değdikten sonra ellerin yıkanması ve iyi pişirilmesi gibi bazı nasihatler dikkate alınsa da araştırmamız tavuğun pişirilmeden evvel yıkanmasının yaygın bir uygulama olduğunu gösteriyor” dedi.

Brown şöyle devam etti: “Bu sebeple millete, ham tavuk etini devirememeleri çağrısında bulunuyor ve ham tavuğun yıkanmasının çapraz kontaminasyon neticeyi kampilobakter enfeksiyonuna tutulma tehlikesini çoğaldırdığı mevzusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.”

Bunu Bilen Çok Az

İngiltere’de her sene takribî 280 bin bireyin kampilobakter enfeksiyonuna tutulduğu fakat ankete katılanlarınsa sadece yüzde 28’inin bu enfeksiyondan haberdar olduğu belirtildi. Bakteri hakkında bilgi sahibi olanların da yalnızca üçte biri enfeksiyon kaynağının kümes hayvanları olduğunun bilincinde.

Ankete katılanların yüzde 90’ı, ‘salmonella bakterisi ve E. coli olarak da öğrenilen paket basilini dinlediklerini’ söylüyor. Tavukları pişirmeden evvel yıkayanlar bunu daha çok ‘pislikleri ve mikropları arınmak için’ veya alışkanlık olarak yaptıklarını ifade ediyor. Kampilobakter, İngiltere’de besin zehirlenmesine neden olan bakterilerin başında geliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.