Tatarcık Humması (Tatarcık Hastalığı)

13.06.2023
494
Tatarcık Humması (Tatarcık Hastalığı)

Sıklıkla hastanın boyun ve çene adalelerinde kasılmalara sebebiyet veren bir enfeksiyondur. Peki Tetanos bulguları nelerdir?

Tetanos olağanda toprakta yaşayan bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu bakteriler genelde hayvan dışkısı kapsayan toprakta bulunabilirler. Kesik, çizik, sıyrık veya bir şeyin cilde batması neticesinde tetanos mikrobu kana karışabilir. Bağışık olmayan bir insanda diken batması gibi küçük bir yara bile tetanosa neden olabilir. İnsan her yaşta tetanos olabilir.

Bulgular

Önceleri baş sızılı tedirgin bir devre geçirilebilir. Gerçek bulgular sızılı kas kramplarıdır. Bunlar özellikle boyun ve çene adalelerinde görülürler. Daha sonra gövdedeki adaleler sertleşir ve kramplar oluşur. Soluk almada eforluk alana kazanç. Bazen ateş olabilir. Mikrobun alınmasından sonra 5-20 içinde bulgular ortaya çıkar. Bu gidişatı genellikle havale nöbetleri takip eder. Bazı insanlar bu hastalıktan can verebilir. Hali Hazırda yüzde surat tesirli bir rehabilitasyonu yoktur.

Aşı

Bebeklere yapılan karma aşı difteri, tetanos ve boğmacaya karşıdır. Bu aşının yapıldığı çocuklar tetanosa karşı temel bağışıklık kazanırlar. Ancak bu bağışıklık zamanla eksileceğinden tetanos aşısının muhakkak aralıklarla ömür boyu yinelenmesi gerekir. Herkes on senede bir aşı olmalıdır.

Yaralanma ve Isırılmalarda

Özellikle derin, makûs bir biçimde çizilmiş, sıyrılmış veya kirlenmiş yaralanmalarda tetanos aşısı için bir sağlık ünitesine başvuru edilmelidir hayvan ısırıkları, ağır yanıklar veya cadde pisliği – toprak bulaşmış sıyrıklarda.

Alttaki gidişatlardan birisi varsa aşı olmanız gerekir;

Temel aşı programının üzerinden 6 veya daha çok sene geçmişseBağışıklığı tazelemek için yapılan aşının üzerinden 5 veya daha fazla sene geçmişse Yaşamınızda hiç tetanos aşısı olmadıysanız

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.