Hangi Aşıyı Tercih Etmeliyiz?

15.06.2023
678
Hangi Aşıyı Tercih Etmeliyiz?

Boğazda ağrı hissi, muhtelif sağlık problemleri sebebiyle ortaya çıkan ve sık karşılaşılan bir şikayettir. Her yıl takribî olarak her 10 insandan 1’i sağlık kuruluşlarına boğaz ağrısı problemi ile müracaat etir.

Boğaz Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Boğaz ağrısının en sık tespit edilen sebepleri arasında enfeksiyon hastalıkları ve hava kuruluğu gibi etrafsal etmenler yer alır. Oldukça rahatsız edici bir hal alabilen bu gidişat genellikle kendiliğinden gerileme meylindedir.

Boğaz ağrıdene neden olan enfeksiyonlar bu bölgedeki hangi yapının etkilendiğine bağlı olarak değişik biçimde adlandırılırlar. Ağızın hemen arttaki bölüm farenks olarak adlandırılır ve bu bölgenin enfeksiyonuna farenjit ismi verilir. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademciklerin iltihaplanması tonsillit olarak ifade edilirken, ses tellerinin bulunduğu bölgenin iltihaplanmasına ise larenjit denir.

Enfeksiyona bağlı oluşan boğaz ağrısında en sık tespit edilen patojenler virüslerdir ve hadiselerin büyük çoğunluğundan grip ve nezle virüsleri mesul tutulur.

Bakteriler de bu bölgelerde hastalığa neden olarak boğazda ağrı şikayetinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle çocuklarda ve minik yaş gruplarında streptococcus ismi verilen bakteri bademcikleri etkileyerek boğaz acısı ve halsizlik ile izleyen ateşli bir hastalık tablosu oluşmasına neden olabilir.

Enfeksiyon hastalıkları dışında alerjiler, travma, kanser, reflü hastalığı ve muhtelif hasarlı kimyevilere maruziyet sonrasında da boğaz ağrısı şikayeti alana gelebilir.

Boğaz Ağrıdene Eşlik Eden Bulgular Neler Olabilir?

Boğaz ağrıdene eşlik eden bulgular bu şikayetin hangi bölgeden kaynaklandığına ve altta uyuyan sebebin ne olduğuna göre değişkenlik gösterebilir.

Boğaz ağrısı ile beraber görülebilen bir hayli bulgu mevcuttur:

Boğazda kuruluk, batma, yanma ve hassasiyetKonuşma ve yutkunma sırasında ortaya çıkan boğazda acı hissiBurun tıkanıklığı ve burun akıntısıHapşırmaÖksürükAteş, üşüme ve titremeBademcik şişmesiSes kısıklığıHalsizlik ve adale eklem ağrılarıBaş ağrısıİştah kaybı

Bazen boğaz ağrısı şikayeti bulunan bireyler bademcikleri üzerinde minik, beyaz iltihabi farklılıkların eşlik ettiğini görebilirler. Bu gidişat alana gelen enfeksiyonun virüslerdense bakterilere bağlı olarak oluştuğuna işaret eden bulgular arasında değerlendirilir.

Boğaz Ağrısı İçin Teklifler Nelerdir?

Boğaz ağrısının dindirilmesi için doktorların bilgisi ve teklifi dahilinde yapılabilecek muhtelif uygulamalar mevcuttur. Tuzlu su ile gargara yapmak, pastil kullanmak, ballı çay içmek, boğaz spreyi sıkmak ve kuruluğa bağlı oluşan boğaz ağrısında civarı ıslatıcı makinelerin kullanımı, ağrılı boğaz için ağrı kesici tesir gösterebilir.

Boğaz ağrısının en sık sebebinin virüslere bağlı oluşan enfeksiyonlar olması sebebiyle muhtelif nebatsal yardım mahsulleri bu sualin gelişimi ve hakimiyetinde bayağı beden işlevlerine katkı sağlayabilir. Bakterilere bağlı oluşan rahatsızlıklarda ise boğaz enfeksiyonuna kesin çözüm için antibiyotik ilaçların kullanımı gerekebilir.

Ginseng, ananesel Çin tıbbında suratlarca yıldır kullanılan antioksidan ve antiinflamatuvar tesirli bir nebattır. Ginseng aynı zamanda bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesine katkı sağlar.

Arı sütü, bal arıları tarafından üretilen ve kraliçe arı ile yavru arıların beslenmesini sağlayan maddedir. Arı sütünün içerisinde yer alan protein ve yağ asidi yapısındaki kimyeviler bağışıklık sisteminin bayağı işlevlerine katkı sağlayarak bakteriler gibi yabancı mikroorganizmalara karşı verilen gayreti kuvvetlendirici tesir yapabilir.

Arılar bal ve arı sütü dışında propolis ismi verilen bir madde daha üreterek peteklerinin inşasında kullanırlar. Propolis, antik mısır ve yunan uygarlıklarından beri enfeksiyon hastalıklarına karşı antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuvar tesirleri sebebiyle kullanılmaya devam edilen bir üründür.

Ginseng, arı sütü, arı poleni, propolis ve C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin bayağı işlevlerine katkı sağlayarak bulaşıcı hastalıklar sebebiyle alana gelen boğaz ağrısı şikayetine karşı gözetici tesir gösterebilir.

Geçmeyen boğaz ağrısı şikayetiniz varsa ya da eşlik eden bulgularınızın bulunması halinde en yakın sağlık kuruluşlarına müracaat eterek bu sualin çözümü için uzmanlardan dayanak almayı bakımsızlık etmeyin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.