Sivrisineklerden Kurtulmanın Kolay Yolları

26.11.2022
1.126
Sivrisineklerden Kurtulmanın Kolay Yolları

Beyin çeperlerinin ileri derecede iltihaplanması neticeyi alana gelen bir hastalıktır. Hastalığın etmeni virüsler, bakteriler ve asalaklar olabilir. Bazıları kendiliğinden iyileşebilse de bazıları oldukça ağır izlemektedir.

Bazı menenjit tipleri çok süratli biçimde beyin zararına ya da vefata neden olabilir. Öte yandan bazı virüslerin yol açtığı menenjit hafif izler. Menenjit aşıları özellikle salgınlar sırasında uygulanır ve çocuklara rutin aşılama yapılmaz.

Menenjit, meninksin beyni ve omuriliği örten çeperler iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla bedenin başka bir bölgesindeki enfeksiyondan tipik olarak kan dolaşımı yoluyla meninkse erişen mikroorganizmaların yol açtığı enfeksiyon neticeyi oluşur. Hekiminiz omurilik akışkanından aldığı misali araştırarak menenjit tanısı koyabilir. Bebeklerde ve genç çocuklarda belirtileri tespit etmek güç olabilir.

Menenjit Tipleri

Viral menenjit: Çoğunlukla görece hafif izler ve ABD de bakteriyel menenjitten daha yaygın olarak ve daha çok kış aylarında salgınlarla görülür. Genellikle rehabilitasyon gerekmez ve çoğunlukla 2 hafta içinde iyileşir. 

Bakteriyel menenjit: Hayatı tehdit edici olabilir ve hemen rehabilitasyon edilmesi gerekir. Günümüzde, Streptococcus pneumoniae ve Neisseria meningitidis meningococcus tek tek olaylar ya da salgınlar biçiminde görülen bakteriyel menenjitin önde gelen sebepleridir. Haemophilus influenzae tip b, ABD de 1990’lı senelerden evvel 6 yaşından ufak çocuklarda menenjitin önde gelen sebebiydi. Ancak çocuklara rutin aşılamanın bir parçası olarak uygulanan aşılar, bu tip menenjit insidansını düşürmüştür. Yeni doğanlarda, grup B streptococcus ve E. coli gibi başka bakteriler menenjite yol açabilir.

Belirtiler

Yenidoğan bir bebekte tedirginlik ya da miskinlik olabilir ve beslenemez. Hafifçe içe göçük olan başın yumuşak bvefatı bıngıldak = fontanel gergin ya da dışarı çıkık vaziyete kazanç. Daha büyük bir çocukta şiddetli ve aralıksız baş sızısı ve/ya da ense sertliği, alışılmadık biçimde suskunluk, parlak ışığa karşı duyarlılık, bulantı ya da kusma hissi.Bakteriyel menenjitte belirtiler süratle, bazen birkaç saat içinde büyür. Belirtilerin ortaya çıkmasından sonra miskinlik başlar ve bazen bilinç kaybı olur. Olayların yarısında koyu kırmızı ya da morumsu kirler görülebilir.Viral menenjitte belirtiler daha hafiftir ve gribe benzeyebilir. 

Korunma

Bakteriyel menenjitin belirli suşları için aşılar mevcuttur ve bunlar salgınları hakimiyet altına almaya ya da belirli bölgelere seyahat edenlere destekçi olabilir. Enfekte şahısla yakın temasta bulunanlar aile azaları enfeksiyondan korunmak için antibiyotik kullanabilir. Enfekte bireyin ağız salgısından uzak durulması öksürükten ve öpüşmekten sakınmak ve ellerin dikkatle ve sık yıkanması da alabileceğiniz öteki önlemlerdir.

JAMA – Cilt 281 No:16, 1999
 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.