İyi kolestrolu artıran gen bulundu

09.05.2023
491
İyi kolestrolu artıran gen bulundu

Bilim adamları insanların üçte birinde kalp hastalığıyla gayret eden genleri ortaya çıkardı. İngiliz ve Hollandalı bilimadamları tarafından binlerce şahıs üzerinde yapılan araştırmada, insanların üçte birinde kalp …

kolestrol
Bilim adamları insanların üçte birinde kalp hastalığıyla gayret eden genleri ortaya çıkardı.

İngiliz ve Hollandalı bilimadamları tarafından binlerce şahıs üzerinde yapılan araştırmada, insanların üçte birinde kalp hastalığıyla gayret eden genlerin bulunduğu ortaya çıktı.

Dünyada 147 bin şahıs üzerinde yapılan ve Amerikan Kalp Vakfı’nın bilimsel mecmuasında yayımlanan araştırmaya göre, CETP geninin bazı cinslerinin “iyi” kolesterol seviyesini artırabildiği ve bu genlere sahip olanların kalp krizi geçirme tehlikesinin yüzde 5 daha az olduğu tanımlandı.

İngiltere’nin Cambridge ve Newcastle ile Hollanda’nın Groningen üniversitelerinden genetik bilimcilerin bu alanda yapılmış 100’den fazla araştırmayı derleyerek elde ettiği belirtilerin, yeni ilaçlar geliştirilmesine destekçi olabileceği düşünülüyor.

Araştırmalarında CETP geninin altı farklı varyasyonundan birine sahip olanları araştıran bilimadamları, bu genin en çok görülen üç versiyonuna sahip şahıslarda “iyi” kolesterol denilen HDL kolesterol seviyesinin yüzde 3 ila yüzde 5 oranında yüksek olduğunu ve bu şahısların daha az kalp krizi geçirdiklerini tanımladılar.

Bilimadamları, kandaki “makûs” kolesterol seviyesini düşürmenin kalbi gözettiğini ve statin gibi ilaçların bunu başardığını öğreniyorlardı. Ancak HDL kolesterol seviyesiyle kalp sıhhati arasındaki ilişki, bazı ispatlar bulunsa da henüz netleşmiş değildi.

Araştırmanın başındaki Prof. John Danesh, belirtilerin, HDL seviyesini, iyi geni ortaya çıkaran ilaçlarla yükselterek kalp krizinin önlenebileceği fikriye yeni destek sağladığını söyledi.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=81145&cat=220&dt=2008/06/19

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.