Çocuklarda kanser tehlikesi

19.02.2023
936
Çocuklarda kanser tehlikesi

Türkiye’de çocukların da kanser riski altında olduğu açıklandı… Özel Ege Lisesi’nde, Ege Lösemili Çocuklar ve Onkoloji Derneği işbirliği ile tertip edilen “Çocukluk Çağı Lösemi ve Kanserleri” …

Türkiye’de çocukların da kanser riski altında olduğu açıklandı…

Özel Ege Lisesi’nde, Ege Lösemili Çocuklar ve Onkoloji Derneği işbirliği ile tertip edilen “Çocukluk Çağı Lösemi ve Kanserleri” mevzulu bilgilendirme buluşması asıllaştırıldı. Buluşmada her sene 18 yaş altında 3 bin 700 kanser beklendiği belirtildi.

Talebe velilerini bilgilendirmek emeliyle, “1. sınıflar Cemiyet Hizmetleri Projesi” çerçevesinde yapılan buluşmada konuşan Ege Üniversitesi E.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Çocuk Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Mehmet Kantar, kanserin genetik bir hastalık olduğunu belirterek, Türkiye’de 18 yaş altındaki çocuklarda her sene 3 bin 700 kanser beklendiğini kaydoldu.

Kansere tutulmamak için özellikle yüksek gerilim hattına sahip yerlerden ve elektro manyetik alanlardan uzakta durulmasını nasihat eden Doç. Dr. Kantar, “Cep telefonlarını bugün gönül rahatlığı ile kullanabiliyoruz. Bugünün bilimsel bilgilerinde, cep telefonunun kansere yol açtığına dair kesin bir delil yok. Fakat unutmayalım ki, bugünün bilimsel doğruları, yarının yanlışları olabilir” dedi.

YAŞ İLERLEDİKÇE TEHLİKE ARTIYOR
Yaş ilerledikçe kansere tutulma tehlikesinin çoğaldığını söyleyen Doç. Dr. Kantar, “Dört kilonun üstünde doğan bebeklerde, böcek ilaçları temasları, kumpassız beslenme, hamilelikte kahve, sigara, içki kullanımı kansere tutulma riskini çoğaldırıyor. Ayrıca sıhhatli beslenerek gelecek senelere yatırım yapmış oluyorsunuz. İnsanın en ehemmiyetli varlığı sıhhatidir” biçiminde konuştu.

Büyümekte olan ülkelerde popülasyonun yarıya yakınının bulaşıcı hastalıklardan can verdiğini dile getiren E.Ü. Tıp Fakültesi Işınım Onkolojisi Kısmı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Yavuz Anacak, Batı Avrupa ve Amerika’da kanserden can verenlerin oranının, enfeksiyon suratından can verenlerin oranından daha fazla olduğunu ayrıca kanserli çocuk rakamında da gelişmiş ülkelerden, az gelişmiş ülkelere doğru oranın çoğaldığını belirtti. ABD’de yüzde 1 oranında kanserli çocuk vefatına tesadüfülüyorsa, Darıda bu oran yüzde 6 olduğunu vurguladı.

Kanserin rehabilitasyon edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Anacak, “Zengin ülkelerde çocuk vefatları fukara olan ülkerlerdeki vefatlardan daha az görülmektedir. Fark rehabilitasyonun zafersizliğinden ve ekonomik noksanlıklardan dolayı giderek açılmaktadır” diye konuştu.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=50468&cat=220&dt=2008/01/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.