İşiniz sizi nasıl öldürüyor?

22.02.2023
727
İşiniz sizi nasıl öldürüyor?

İşte beş adımlı vefat yolu… Her gün iş çıkışı başınız mı ağrıyor? Haftanın sonunda boynunuz yakalanıyor mu? Beliniz devamlı ağrıyor mu? İşiniz muhtemelen sizi öldürmeye çalışıyor …

İşte beş adımlı vefat yolu…

Her gün iş çıkışı başınız mı ağrıyor? Haftanın sonunda boynunuz yakalanıyor mu? Beliniz devamlı ağrıyor mu? İşiniz muhtemelen sizi öldürmeye çalışıyor ! Natürel sizi bir baltayla kovalamıyor fakat büronuzdaki makûs şartlar bedeninize ölümcül tesirler yapıyor. Ama bu “eziyet kabininize” yenileceksiniz anlamına gelmez. Monster adlı internet sitesi, çalışırken hangi hareketlerin canınızı acıttığını ve bunlardan nasıl sakınmanız gerektiğini anlatıyor:

1. Stres hormonlarınızda büyük zarara yol açıyor
Bugünlerde işlerin çoğu çok talepkar oluyor. İşverenin “sunum bir saat içinde hazır olsun” diye haykırırken sen çalışmaya dahi başlamadan sekiz saat buluşma katılıyorsun. Vaziyetin savaş bölgesindeki stresli askerler gibi; fakat sen bununla her gün uğraşmak zorundasın. Haliyle, sen bu kadar stresli olduğunda beden hayatta kalma “mod”una girer.Bu mod-genelde “tartışma ya da uçma tepkisi” olarak adlandırılır – bizi tartışmaya ya da koşmaya hazırlar gibi adrenalin ve stres hormonları salgılar.Fakat çağdaş dünyada basmakalıp koşullarda işveren yumruklayamayız veya işveren vurduktan sonra kovulmaktan kaçamayız. Bunları yapamadığınızdan, hormonlarımız ve bağışıklık sistemlerinizde problemlere neden olabilir,baş ağrılarına,yüksek tansiyona veya bağırsak belirtisine yol açabilir.

Son Verin!: Stresin hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Kendinizi stresli sezdiğiniz zaman, soluk alıp verin. Masanızın başında yapabileceğiniz birkaç kolay yoga hareketi bilin. Kendi kendinize yinelemek için “Ehemmiyetli değil” gibi bir hayat felsefesi bulun.Stres yapmanızı yasaklayacak rastgele bir şey dayanakçı olur.

2. Tam gün oturmak sırtınızı mahveder
Popondaki bu ağrı zorba işvereninden kaynaklanmayabilir. Masanın başında günde sekiz saat oturmak bedenimiz için ideal koşul değildir. Uzun sure bilgisayar ekranına bakmak da öyle. Bizim devamlı bu vaziyette olmamız iskelet sistemimizde, gözlerimizde ve bedenimizin kalanında kalıcı zararlara neden olabilir. Ortopedistlere göre, bedenlerimiz günün çoğunu oturarak geçirmek için uygun değil.Bu vaziyet sırtımızda büyük ağrılara ve hatta omurgamızda bozukluklara neden olabilir.Tüm gün fare kullanmak ve yazı yazmak bileklerimizde operasyonla düzenlenen karpal tünel belirtisine neden olabilir.Ve tüm gün ekrana bakmak gözlere kalıcı hasar vermeyen ama gözlerde ciddi zorlanmaya neden olan belirtilere neden olabilir.

Son Verin!: Muhtemel olduğunca kumpaslı soluk alın.Banyoya gidin. Daha ufak bir su kabı kullanın böylece daha sık doldurmak zorunda kalırsınız. Büronun çevresinde bir tur atın. Pak hava almak için bir dakikalığına dışarı çıkın. Koltuğunuzda geri dayanıp bir iki dakika gözlerinizi kapatın. Şayet masanızdan basitçe kalkamıyorsanız, iki ayağınızın yere sağlam bastığı düzgün bir duruş ile oturduğunuza emin olun.

3. Sağlıksız yemek alternatifleri size kilo aldırıyor
Masanızda otururken tüm meyve ve sebzelerinizi kumpaslı yiyor musunuz? Bizce hayır. Bürodaki yemek alternatifleriniz “dışarıdan hazır yemek” ve “çikolata otomatları” ile hudutlu olduğu için,büyük olasılıkla sağlıklı bir beden için zorunlu olan vitamin ve yiyecekleri almıyorsunuz. Bedeniniz her gün harcadığınız kola, patates kızarması, cips ve hamburgerlerin değerini ödüyor. Obezite rakamsız hastalığa neden olmakta ve sigaranın arttan gelen 2. vefat sebebi. İlk görüşmeye koştururken ağzına attığın çöreklerin bedenine neler yaptığını bir düşünsene…

Son Verin!: Evet, daha evvel dinlemiştiniz, fakat öğle yemeğinizi kendinizin getirmesi gerçekten dayanakçı olur. Sandviç yapabilmek için büronun buzdolabında bir ekmek ve azıcık peynir bulundurun. Aynı zamanda bir torba havuç, bir kap elma, portakal veya muzu bakımsızlık etmeyin. Meyve ve sebzeler hoş aperatiflerdir ve açlığınızı bastırmanıza dayanakçı olur aynı zamanda gidip bir torba cips almamış olursunuz. Büronuzun çevresindeki yemek alternatiflerinin çoğu sağlıksız, bu sebeple muhtemel oldukça gıdalarınızı konuttan getirmeyi deneyin.

4. Eksik uyku uzun sureli meselelere neden olabilir
Hafta süresince yeterince yatamadınız mı? Erişkinlerin gecede vasati sekiz yatması gerekir. Siz bu kadar uyuyor musunuz? İşinizin güç olması ve dışarıdaki hayatınızın günü doldurmasından dolayı sizin için bu güç olabilir,ama yeterli ölçüde yatmadan bütün kapasiteyle çalışamazsınız.Uzun sureli uyku beceriksizliği ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Ek olarak, stres de uykusuzluğa neden olabilir.Stresli bir gün bedeninizi adrenalinle doldurur ve yatmanızı zorlaştırır.Devamlı kafein tüketimi de bu gidişatı negatif tesirler.Kafeinin bedenden atılma süresi vasati 12 saattir, başka bir deyişle şayet sen öğlen 2’de bir fincan kahve kapsasan gece 2de o kahve hala kanını geziyor olur.

Son Verin!: Uyumadan evvel rahatlayın ve kafanızı boşaltın. Muhtemel olduğunca ışıkları kapatın; ışık güneş gibi idrak edilir ve bedeninizin gündüz olduğunu düşünmesine neden olur.Bedeninizi hafifletmek için hafif yoga hareketleri okuyun yada yapın. Şayet uyanabilmek için kahve içmek zorundaysanız, kendinizi bir fincanla sınırlayın, böylece siz uyuyana kadar o bedeninizi terk etmiş olacak.

5. Büronuz mikroplar için bir faize alanıdır
Büroda bir şeyler oluyor ve bunu “tutmanız” an sorunu: Mikroplar. Büro gibi dar bir alanda, mikroplar çalışandan çalışana kısa zamanda dağılabilir. Büroda değişik çalışanlarla paylaştığın alanları düşün: banyo, mutfak, asansörler. Hiçbir yer tehlikesiz değil. Yapılan bir araştırmaya göre, hastalıkların %30’u işyerlerinde başlıyor. Bu oran konutlar için %18. Bunun sebebi; emin sıcaklıkta olan ve güneş görmeyen kapalı alanlardaki havanın mikropların üremesi için daha uygun olmasıdır, çoğu pak hava ve güneş ışığına can verir.

Son Verin!: Her zaman ellerinizi yıkayın. Şayet sıkıldınızsa ve araya gereksiniminiz varsa, gidip ellerinizi yıkayın. Şayet hastaysanız, konutta kalın. Eminim iki eliniz kandayken dahi işe gelseniz kendinizi özverili bir emekçi arı gibi görüyorsunuz, fakat herkes konutta senin bulaştırdığın grip suratından uyurken hiçbiri seni takdir etmeyecek. Genelde, her akşam bürodan şiddetli bir baş ağrısı ile bölüyorsan, büroda tutumlarını değiştirmen gerekebilir. Kendine işinden nefret etmek için bir neden daha verme,özellikle bunu değiştirmek için adımlar atabilecekken…

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/609156-isiniz-sizi-nasil-olduruyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.