Diş çürümesine karşı peynir

04.05.2023
653
Diş çürümesine karşı peynir

Şekerin ardından yenilen bir parça peynir, diş çürüklerini önlüyor Şekerli yiyecek alındıktan sonra yenilecek bir parça peynirin, şekerin dişleri çürütme tesirini giderme açısından son derece ehemmiyetli …

peynir
Şekerin ardından yenilen bir parça peynir, diş çürüklerini önlüyor

Şekerli yiyecek alındıktan sonra yenilecek bir parça peynirin, şekerin dişleri çürütme tesirini giderme açısından son derece ehemmiyetli olduğu bildirildi.

Türk Diş Doktorları Birliği Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Murat Akkaya, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay arınılamayan maddelerin diş sıhhati için mahzurlu olduğunu belirtti.

Bunları tamamen kesmek yerine muhakkak bir kumpas içinde harcamanın daha doğru olacağına dikkati sürükleyen Akkaya, şekerli, yapışık ya da asitli besinlerin 3 ana öğün içinde harcanmasını önerdi.

Öğün aralarında elma, havuç gibi sert, dişleri arınacak, ancak dişlere hasar vermeyecek gıdalar yenilmesi gerektiğini vurgulayan Akkaya, şöyle konuştu:

”Şekerli, yapışık yiyecek yendikten sonra dişlerin fırçalanması olası değilse, ağız suyla çalkalanmalı ya da bir kadeh su içilmelidir. Yeniden şekerli yiyecek yenildikten sonra ağza atılacak bir parça peynir, şekerin dişi çürütme tesirini gidermesi açısından son derece ehemmiyetlidir. Diş sıhhatindeki ehemmiyeti açısından peynir, özellikle şekerli yiyecek tüketimi sonrası şiddetle öneri edilen bir gıdadır. Yer fıstığı da içeriğindeki fosfat sebebiyle çerez cinsi besinler arasında diş arkadaşı olarak nitelendirilen bir gıdadır. Arıtılmış edilmemiş tahıl beyaz undan yapılmış ekmek yerine kepekli esmer ekmek diş sıhhati açısından seçim edilmelidir.”

ÜLKEMİZDE DİŞ ÇÜRÜĞÜ ORANI YÜKSEK
Diş çürüğünün Türkiye’de gelişmiş ülkelere oranla daha fazla görüldüğüne işaret eden Akkaya, şu bilgileri verdi:

”Özellikle Türkiye gibi gözetici ağız diş sıhhati programı olmayan ülkelerde diş çürüğü ve çürüğe bağlı diş kayıplarının çok fazladır. Bunun sebebi, hem ufak yaşlardan itibaren başlaması gereken gözetici programlarının uygulanmaması hem de günümüzde hazır yiyecek sanayisinin büyümesiyle beraber çürük oluşturacak besin ve meşrubatların tüketiminin çoğalması, beslenme alışkanlıklarının değişmesidir. Daha Önceki insanlar sert yiyeceklerle beslendikleri için natürel yollarla dişlerde bir paklik sağlanırdı. Bisküvi, şeker, çikolata, gazlı meşrubat gibi her an elimizin altında olan bu yiyecek maddeleri dişlerin üzerine yapışıp kalan ve asit oluşturan maddeler oldukları için ağız bakımı şuurunun noksanlığıyla beraber günümüzde diş çürüğü çoğalışının başlıca mesulleri olarak kabul ediliyorlar.”

Diş arkadaşı olarak kabul edilen yiyecek maddelerinin başında proteinler ile taze sebze ve meyvelerin geldiğini belirten Akkaya, bedenin temel yapı taşını oluşturan bu maddelerin dişlerin gelişimi sırasında kesinlikle harcanması gereken yiyecek maddeleri olduğunu lafları ilave etti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=91492&cat=220&dt=2008/08/15

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.