Gripken kalp krizi tehlikeyi 6 kat daha fazla

04.01.2023
1.088
Gripken kalp krizi tehlikeyi 6 kat daha fazla

Güzün gelmesiyle beraber grip sezonu da başlıyor. Grip virüsünün kalp krizi tehlikesini 6 kat çoğaldırdığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Güç, “Grip olanlar hastalığın ilk haftasında 6 kat fazla kalp krizi tehlikeyi taşırken, virüsün bedene…

Kanada Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan çalışmaya göre ilk kez influenza enfeksiyonu ile kalp krizi oranlarındaki çoğalış arasında doğrudan bir ilişki olduğu ortaya kondu. The New England Journal of Medicine isimli tıbbi araştırma mecmuasında yayımlanan bilimsel bir araştırmanın neticelerine göre grip, kalp krizi tehlikesini artırıyor. “İnfluenza enfeksiyonlarının zirve yaptığı mevsimlerde, kalp krizi oranlarının ve kalp krizine bağlı vefatların çoğalış gösterdiği, daha evvel yapılan pek çok epidemiyolojik çalışmayla da ortaya konduğunu dile getiren Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Güç, grip ve kalp krizi arasındaki ilişkiye dair ehemmiyetli bilgiler paylaştı.

 

Grip görülme oranı her sene çoğalıyor

 

 

Senelik influenza oranlarının her sene çoğalış gösterdiğini, özellikle küresel ısınmaya bağlı mevsimsel farklılıklar sebebiyle salgınlarla daha uzun vakit karşılaşılabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Elif Hakko ve Dr. Ayşegül Karahan Güç, “Gribin tesirleri mevsime veya yıla göre de farklılık gösteriyor. Hangi virüsün yaygın olduğu, ne kadar aşı yapıldığı, aşının ne zaman yapıldığı, aşının virüsle ne kadar geçim sağladığı gribin tesirinde rol oynuyor” dedi.

 

 

Çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar daha ağır geçiriyor

 

 

Bazı şahısların grip olduklarında daha ağır hastalık geçirirken; bu grupta özellikle çocuklar, yaşlılar, hamileler ve kronik hastalığı olan şahısların yer aldığının altını çizen Doç. Dr. Hakko ve Dr. Güç, “Grip enfeksiyonu zatürre, kulak enfeksiyonları, sinüzit ve kronik hastalıkların makûslaşmasına da yol açabilir. Özellikle 65 yaş üstü, diyabetik ve kronik solunum yolu hastalığı olan fertler tehlike altında. Gripten korunmak için tehlike altında olan fertlerin aşılanması ve sık el devireme gibi hijyen temkinlerine uymaları oldukça ehemmiyetli” ihtarında bulundu.

 

 

Grip hastalığın dününden 7 güne kadar bulaşabiliyor

 

 

Gribin bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve hastaların öksürürken, burnuna sürüklerken veya konuşurken oluşan damlacıklarla hastalığı bulaştırabildiğini belirten Doç. Dr. Elif Hakko ve Dr. Ayşegül Karahan Güç, “Grip virüsü, hastalanan şahsın solunum akışkanlarıyla kirlenmiş yüzey ya da objelere değdikten sonra ellerini ağzına, burnuna, gözlerine götüren şahıslara da bulaşabiliyor. Hastalığın 1 gün evvelinden 5-7 güne kadar bulaşıcılığının devam ettiğini unutmayın” ihtarında bulundu.

 

 

Grip enfeksiyonundan korunma usulleri

 

 

• Kalabalık civarlardan uzak durun.
• Hastalandığı öğrenilen bireylerle yakın temasta bulunmayın.
• Ellerinizi sık sık yıkayın.
• Hastayken kullanılan mendillerin ortada vazgeçilmediğinden emin olun.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.