Genetik testler kanser rehabilitasyonuna rehber

23.12.2022
1.057
Genetik testler kanser rehabilitasyonuna rehber

Doç. Dr. Gürbüz Görümlü, günümüzde kanser hücresinin genetik haritasının çıkarılabildiğini, bunun da rehabilitasyonda galibiyeti artırdığını söyledi. Görümlü, “Moleküler genetik testler sayesinde de hangi kemoterapi ilacının hangi hastaya daha yararlı olabileceği tespit etilebiliyor, hangi hastanın hangi amaca müteveccih rehabilitasyondan fayda göreceğinin ortaya çıkarılması muhtemel olabiliyor” dedi.

Kent Onkoloji Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Görümlü, kanser rehabilitasyonundaki ehemmiyetli ve umut verici büyümelere dikkat çekti. Kanserin bireyin kendi sağlıklı hücrelerinden büyüdüğünü, o hücrelerin bireye özel genetik parolalar taşıdığını belirten Doç. Dr. Görümlü, “Bu nedenle her kanserde cinsi aynı da olsa rehabilitasyondan elde edilen neticeler her birey için değişik olabilmektedir. Bu vaziyet kanser rehabilitasyonunda bireye özel yaklaşımın ehemmiyetini ortaya koymaktadır” diye konuştu.
Görümlü şu bilgileri verdi:
“Çağımızın en ehemmiyetli sağlık problemlerinin başında gelen kanser, günümüzde bireye özel rehabilitasyon ile korkulacak bir hastalık olmaktan giderek uzaklaşmaktadır. Rehabilitasyona müteveccih her geçen gün yeni büyümeler ve özel rehabilitasyonlar ön tasarıya çıkmaktadır. Son senelerde ‘yeni nesil dizileme’ NGS -Next Generation Sequencing olarak adlandırılan usulle kanser hücresinin genetik haritasının çıkarılması muhtemel olabilmektedir. Bu özel moleküler genetik analiz usulü kanserli dokudan alınan bir parça biyopsi veya bazen kolay bir kan misali ile yapılabilmektedir. NGS tahlili neticesinde elde edilen kanserin genetik haritasında muhtelif moleküler genetik bozukluklar, değişinimler, kanser hücrelerinin artma yolları tespit edilebilmektedir. Son senelerde bu artma yollarını keserek ur hücrelerinin vefatına yol açan son derece tesirli ‘uslu ilaç’ ya da ‘amaca müteveccih ilaç’ olarak da adlandırılan rehabilitasyonların keşfedilmesi kanser rehabilitasyonunda yeni bir çığır açmıştır.”
Test için kan ya da biyopsi misali yetiyor
Amerika’nın en ehemmiyetli kanser merkezlerinden Houston Methodist Hospital işbirliği ile hizmet veren Kent Onkoloji Merkezi’nde isteyen hastaların kendileri aracılığıyla bu testleri yaptırabildiğini kaydolan Doç. Dr. Görümlü, laflarını şöyle sürdürdü:
“Moleküler genetik testler için Amerika ve Avrupa’daki bazı merkezlerden hizmet alıyoruz. İsteyen hastaların kan ya da biyopsi misallerini bu laboratuvarlara yollayıp aldığımız neticelere göre tedavilerini tasarlıyoruz. Bu genetik testler başta akciğer, meme, kalın barsak, böbrek ve melanom ismi verilen cilt kanserlerinin özel bir cinsinde olmak üzere hemen hemen tüm kanser cinslerinde yavaş yavaş pratiğimize girdi. Bu sayede hastalarımızın uygun uslu ilaçları kullanılabilmesi muhtemel hale kazançken, rehabilitasyon zaferlerinde bariz çoğalışlar sağlandı. Yeniden bu moleküler genetik testler ile hangi kemoterapi ilacının hangi hastaya daha yararlı olabileceği tespit etilebiliyor, hangi hastanın hangi amaca müteveccih rehabilitasyondan fayda göreceğinin ortaya çıkarılması muhtemel olabiliyor. Bu genetik haritalama usulü ile aynı zamanda immünoterapi rehabilitasyonlarının da ne derece tesirli olabileceği tespit edilebiliyor.”
Gen bozuklukları da tespit etiliyor
Doç. Dr. Görümlü, bu alıngan moleküler gen tahlil usulleri ile urun kaynaklandığı uzva bakılmaksızın kanserleşme sürecinde ana rol alan bazı özel gen bozukluklarının da tespit etilebildiğini söyledi. Görümlü, “Bu spesifik genetik bozuklukların tespiti gidişatında hemen her kanser cinsinde, rehabilitasyona mukavemetli ilerlemiş hastalığı olan kanser hastalarında bile, uslu ilaç ya da immunoterapi rehabilitasyonları ile ehemmiyetli zaferler elde edilebilmektedir. Netice olarak bireye özel onkolojik rehabilitasyon yaklaşımları süratle gelişim göstermekte ve birliktesi kanserin seyrinin süratle değişmesine imkân sağlamaktadır” dedi.PARTNERMesleğini vazgeçip bu işe girdi! Şimdi resmen para basıyorVertigoya karşı temkininizi alınKimliksiz estetik malzeme yaşamını karartabilir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.