Erken kellikte prostat riski!

28.02.2023
869
Erken kellikte prostat riski!

Araştırmada 388 prostat kanserli hasta ve 281 sıhhatli şahsın saçlarının ne zaman dökülmeye başladığı denetlendi. FRANSIZ ve Kanadalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, 20 yaşından itibaren kellik …

Araştırmada 388 prostat kanserli hasta ve 281 sıhhatli şahsın saçlarının ne zaman dökülmeye başladığı denetlendi.

FRANSIZ ve Kanadalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, 20 yaşından itibaren kellik meseleyi yaşayan bireylerde “prostat kanseri”ne tutulma tehlikesinin iki kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada 388 prostat kanserli hasta ve 281 sıhhatli şahsın saçlarının ne zaman dökülmeye başladığı denetlendi. Sıhhatli şahısların yüzde 5’inde erken kellik görülürken, kanserli hastalarının yüzde 9’unun erken kellik yaşadığı tespit edildi. Prostat kanseri, erkekler arasında en yaygın görülen kanser cinslerinden.

Türk Bevliye Derneği’nin bilgilerine göre ise Türkiye’de her 12 erkekten biri prostat kanserini tutuluyor. Uzmanlar, 50 yaşını geçen erkeklerin senede bir kere PSA sınan usulle tetkik olmaları ihtarında bulunuyor. Aile geçmişinde prostat kanseri bulunan şahısların ise 40 yaşından sonra her sene tetkik olmaları isteniyor.

GAZETE HABERTURK

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/601824-erken-kellikte-prostat-tehlikeyi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.