Bir salkım üzüm iyi gelir

28.02.2023
847
Bir salkım üzüm iyi gelir

Her gün yeni bir bereketi keşfedilen bu olağanüstü meyvenin şifa emelli kullanımı da çok daha öncekilere katlanıyor. Yazın en uzun süreli ve en bereketli meyvesidir üzüm. …

Her gün yeni bir bereketi keşfedilen bu olağanüstü meyvenin şifa emelli kullanımı da çok daha öncekilere katlanıyor.

Yazın en uzun süreli ve en bereketli meyvesidir üzüm. Daha Önceki Mısır kabirlerinde ve kitabelerinde sıklıkla yer alan ve mitolojide Yaradanların yiyeceği diye anılan üzüm, Mısırlılar ve Fenikeliler aracılığıyla M.Ö. 4000′li senelerde deniz yoluyla tüm dünyaya parçalamış.

Her gün yeni bir bereketi keşfedilen bu olağanüstü meyvenin şifa emelli kullanımı da çok daha öncekilere katlanıyor. Üzümşan çekirdeği, kabuğu ve yaprakları tüm dünyada ananesel tıpta bir hayli yarıyılda ilaç olarak kullanılmış. Üzüm çekirdeği ve kabuğu yüksek oranda PCO proantosiyanidin ve resveratrol kapsar ki bu maddeler, öğrenilen en güçlü antioksidanlardır. Bu maddeler, meyvenin, tabiatta kendisini gözetmek için ürettiği şeyler gerçeğinde. Siyah üzümde daha fazla ölçüde bulunuyorlar ve siyah üzüme hafif buruk tadı veren de yeniden bunlar. Bir yarıyıl, şarabın kalp damar hastalıklarına karşı gözetici olduğuna dair ehemmiyetli ölçüde bilimsel çalışma yayınlandı ve şarapla arası iyi olanlar buna hayli coştular.

Ancak şarabın içindeki gözetici maddenin, üzümşan çekirdeğinde ve kabuğunda oldukça fazla oranda bulunan ‘resveratrol’ olduğu kısa zaman sonra ortaya çıktı, başka bir deyişle damarlarınızı gözetmeniz için içki içmenize gerek yok, ufak bir salkım üzümü çekirdeğiyle beraber harcamanız yeterli. Üzüm çekirdeğinin antioksidan özellikleri, çok tanınmış antioksidan vitaminler olan C vitamininden 20 kat ve E vitamininden ise 50 kat daha üstün. Antioksidanlar, oksijenin artık mahsullerinin dokularımıza hasar vermesini önleyen maddeler. Sanki hücre ve dokularımızın paslanmasını yasaklıyorlar.

ÜZÜM Deoksirübo Nükleik Asit’YI ONARIYOR
Bedenimizin bünyesinde de okside olmaya başka bir deyişle paslanmaya meyli olan bir hayli yapısal personel mevcut. Yaşadığımız sürece her soluk alıp verişimizde hücrelerimizdeki proteinler, lipidler, karbonhidratlar ve en ehemmiyetlisi genetik parolamızı kapsayan Deoksirübo Nükleik Asit molekülü okside olur. İhtiyarlamadan kansere kadar pek çok dejeneratif metamorfozun esasında bu oksidatif süreç yer alır.

ZARAR TEHLİKEYİ AZALIYOR
Üzüm çekirdeği, genetik parolamız olan Deoksirübo Nükleik Asit’daki oksidatif zararlanma tehlikesini eksilterek, ihtiyarlamaya da kanser yaradılışına karşı da savaşır. Şayet şahıs yeterince antioksidan madde almazsa, erken ihtiyarlama, kronik dejeneratif hastalıklar ve kanser ortaya çıkma ihtimali çoğalır. Yüksek doz antioksidan kapsayan üzüm çekirdeğinin kullanıldığı hastalıkların başında sedef, egzema, Alzheimer, Parkinson, MS, ALS, bazı felçler, romatizmal hastalıklar ve kanser kazanç. Işınım zararlanmalarının onarımında da tesirlidirler. Üzüm çekirdeği ve kabuğunda bulunan bu PCO’ların antioksidan özellikleri yanısıra bir hayli başka işlevleri de var. Bakteri ve virüs öldürürler, kanser hücrelerine karşı savaşırlar, yangı giderici özellikleri de mevcut. Kan damarlarını genişletirler ve damar duvarlarında hasarlı kolesterolün ve yağların birikimini yasaklarlar, dolayısıyla kan dolaşımına büyük fayda sağlarlar, kan dolaşımının düzelmesi ise hemen hemen tüm uzuv sistemlerinde pozitif farklılıklara yol açar. Varis ve hemoroit gibi toplardamar eksikliklerinde ve kılcal damar zararlanmalarında da bereketlidirler. Kalp krizi ve felç tehlikesini eksiltir.

GÖZÜ GÖZETİYOR
Göz sıhhati için de çok ehemmiyetli verimleri mevcut bu hoş meyvenin. Yaşa bağlı görme kaybını geciktiriyor. Korneayı gözetiyor. Bu sebeple üzüm çekirdeği ve kabuğu, kesintisiz bilgisayarın başında olan bireylerin göz sıhhatinin korunmasında ehemmiyetli yer yakalıyor. Bu olağanüstü meyveden aktif bir biçimde yararlanmanın en pratik yolu, katı meyve sıkacağında karmaşık meyve suyu hazırlarken, bir salkım tanelenmiş çekirdekli siyah-beyaz karmaşık üzümü, çekirdeğini ve kabuğunu presleyerek sıkmak, zira en ehemmiyetli etmen madde olan resveratrol, meyvenin çekirdeğinde ve kabuğunda gizli. Sıhhatiniz ve hoşluğunuz için her gün bir ufak salkım üzüm yeterli, bedenimiz sandığınızdan çok daha idareli.

Takvim

http://www.haberturk.com/saglik/haber/555336-bir-salkim-uzum-iyi-kazanç

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.