Egzersiz kanser riskini azaltmada çok güçlü bir yöntemdir

16.03.2023
746
Egzersiz kanser riskini azaltmada çok güçlü bir yöntemdir

Norveç’teki Troms Üniversitesi’ndeki tahlilciler, kumpaslı olarak egzersiz yapan kadınların göğüs kanseri olma tehlikelerini ehemmiyetli miktarda eksilttiklerini bulmuşlardır. Bu araştırmayı yirmi-ellidört yaşları arasındaki 25,000 kadın üzerinde …

Norveç’teki Troms Üniversitesi’ndeki tahlilciler, kumpaslı olarak egzersiz yapan kadınların göğüs kanseri olma tehlikelerini ehemmiyetli miktarda eksilttiklerini bulmuşlardır. Bu araştırmayı yirmi-ellidört yaşları arasındaki 25,000 kadın üzerinde asıl­leştirmişlerdir. Kumpaslı egzersiz yapan menopoz evveli dö­nemdeki daha genç kadınların kırk beş yaş altı, hareketsiz kadınlara göre tehlikelerini yüzde 62 eksilttiklerini bulmuşlardır. Azami tehlike eksilmesi, haftada dört saatten fazla egzersiz yapan ince kadınlarda görülmüştür; bu kadınlarda görülen tehlike eksilmesi yüzde 72′dir.

Kanseri önlemede perhiz ve egzersizin rolü, mamogram ve öbür teşhis usullerinden daha ehemmiyetlidir. Mamogramların kanseri yalnızca teşhis ettiğini ama önlemediğini unutmayın; hastalığı kanserli hücrelerin artmaya başlamasından ancak seneler sonra göstermektedirler.’ O zamana kadar kanserlerin çoğu yerel bölgelerinden çevreye dağılmış olurlar ve operasyonla uru almak rehabilitasyon edici olmaz. Göğüs kanseri mamogramla teşhis edilmiş kadınların çok az bir kısmı erken teşhis saye­sinde yaşamda kalma oranlarının artırırlar.” Çoğunluk için ise, erken ya da geç teşhisin bir farkı yoktur. 50-65 yaşlarındaki kadınları mamogram sürükletmemeleri mevzusunda teşvik ediyor değilim, yalnızca bunun tek başına eksik olduğunu söylüyo­rum. Göğüs kanserini önlemede hiçbir tesiri olmayan mamog-ramlar hakkında çok fazla reklam yapılırken, kadınlara baştan göğüs kanserinden nasıl korunacakları hakkında hiçbir bilgi verilmemektedir.
Seneler süresince kendimize verdiğimiz hasarı onarmada ve yok etmede düzgün bir perhizin tesirini hafife almayın. Geç­mişteki kusurlarınızdan dolayı tehlikenizi sıfıra indiremeyeceğiniz için cesaretiniz kırılmasın. Aynı şey sigara içenler için de söy­lenebilir. Vazgeçtiklerinde akciğer kanseri olma tehlikeleri sıfıra inmeyeceği için sigaradan hiçbir zaman bırakmamalılar mı? Gerçeğine bakarsanız, sebze tüketimi yüksek olan ülkelerde çılgın gibi sigara içilse dahi akciğer kanseri oranları oldukça düşük­cins takribî ellide bir. Ham sebze ve meyveler güçlü bir korunma sağlarlar; yapraklı yeşillikler en gözetici olan­larıdır.”

Hakikat belirtmek istediğim nokta, cemiyetimizin yaşamları­mızı en aktif biçimde gözetebilecek müdahalelerden kaçındı­ğıdır. Daha çok yanıt arıyoruz, zira bulduklarımız güzeli­muza gitmiyor. Göğüs kanseri ve genel olarak tam kanser çeşitlerine karşı savaşımızdaki en güçlü silahımız bu kitapta verilen tam nasihatlere uymak ve buna olası oldukça erken bir yaşta başlamaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.