Ayakkabı Alırken Topuğuna Dikkat Edin

26.08.2023
329
Ayakkabı Alırken Topuğuna Dikkat Edin

Ayak sıhhatinin korunması için kısa ve geniş topuklu kunduraların seçim edilmesi gerektiği belirtiliyor. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. …

Ayak sıhhatinin korunması için kısa ve geniş topuklu kunduraların seçim edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Baktır, kunduraların yeri daha iyi anlaması için muhtemel olduğu kadar geniş topuklu olması gerektiğini kaydoldu.

Erkek kunduralarında topuğun boyunun 2-3 santimetreyi, bayanlarda da 3-4 santimetreyi geçmemesi gerektiğini belirten Baktır, şu bilgileri verdi: Topuk ne kadar geniş olursa birim alana düşen yük, o kadar eksilir. Bu da ayak sıhhatinin korunmasında ehemmiyetli rol oynar. 7-8 santimetre uzunluğunda topuğu bulunan pabuç, birim alana düşen yükü artırır ve yükü ayak uçlarına bindirir. Bu da hallux valgus denilen çıkıntılı başparmak sakatlanmasına neden olur. Ayrıca, biyomekanik beden balansının bozulmasına bağlı olarak ayakta kalıcı ağrı ve işlev bozukluklarına yol açar. Topuksuz kunduralar ise düztabanlığa neden olur. Baktır, kunduraların ayak tarak kemiğini sıkmaması gerektiğine işaret ederek, kundurada ayağın yerleştiği kısmın, burun sivri dahi olsa geniş olması gerektiğini bildirdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.