Kalori hesabı yapmak yanlıştır

03.10.2023
271
Kalori hesabı yapmak yanlıştır

Beslenme uzmanları bede­ne yakıt sağlayan besine “ka­lori” adını vermişlerdir. Beden aldığı gıdayı sindirerek yakıta, yani kaloriye çevirir. Bu kaloriler daha sonra vü­cut tarafından enerji olarak kullanılır. …

Beslenme uzmanları bede­ne yakıt sağlayan besine “ka­lori” adını vermişlerdir. Beden aldığı gıdayı sindirerek yakıta, yani kaloriye çevirir.

Bu kaloriler daha sonra vü­cut tarafından enerji olarak kullanılır. Alınan gıdalar be­denin ihtiyacından fazla ise, doğal olarak bunlar depola­nacak, yani yağa çevrile­cektir. Bu sebeple, çoğun­lukla kilo almaya engel ol­mak için kalori hesabı tut­ma yoluna gidilmektedir. Ancak kalori hesabı çoğun­lukla tutmaz. Çünkü, vücut bazı gıdalardaki (özellikle doğal olmayanlardaki) kalo­rileri kolaylıkla kullanamaz ve yakamaz. Bu durumu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz: Bir an için bedenimizi bir soba, aldığımız besinleri de yakıt düşünelim. Sobaya atılan ya­kıt iyi cinstense, yakıt tükendiğinde hiç artık kalmaz. Ancak iyi cins­ten değilse, soba yakıtın tümünü tüketemez ve artık kalır. Vücudu­muz için de durum böyledir.

Bedenimizin kullanamadığı yapay besinlerin bazıları şunlardır:
Beyaz un, şeker, dondurulmuş yağlar ve bunlardan yapılanlar, her türlü konserve, kimyasal mayalı besin maddeleri, her türlü al­kollü içki ve rafine edilmiş gıdalar.

Şişmanlık basit bir sebep-sonuç ilişkisi değildir. İnsan vücu­du ne basit bir soba, ne de kalorifer kazanıdır. Bedenimiz mükemmel ve karmaşık bir organizmadır. Eğer onun dilinden anlamaya çalışırsak hem sağlıklı hem de güzel kalabiliriz.

Kaloriyi azalttığı halde kilo veremeyenler, kalori hesabının yetersizli­ğini gösteren durumlardan biridir. Kişi aldığı kaloriyi azaltır, bünyesi de buna karşılık harcadığı enerjiyi azaltarak kilonun sabit kalmasını sağlar. Yani aslında şişmanlar, sadece fazla yedikleri için değil yanlış gıdalar al­dıkları için de kiloludurlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.