Kalbimize Yaptığımız 11 Kötülük

15.04.2023
727
Kalbimize Yaptığımız 11 Kötülük

Yaz ayları yanaşırken herkesi zayıflama telaşı sarmaya başladı. Süratli kilo verdiren birçok perhiz her bahar olduğu gibi yeniden herkesin gündeminde. Uzun süren açlıklar, tek tip besinlerin alındığı perhizler ve tabi ki tüm kış hareketsiz kalan bedenin birden egzersizle tanışması… Süratli kilo vermek şansına yapılan tüm bu tutumlar kalp sıhhatini negatif etkiliyor. İşte kalp sıhhatini negatif etkileyen perhizler ve dikkat edilmesi gerekenler…

Özellikle ince görünme evhamıyla yaza cılız bir bedenle girme isteği zayıflama trendlerinin süratli bir biçimde dağılmasına neden oluyor. Kış aylarında alınan kilolar özellikle bahar yarıyılında süratli bir biçimde verilmeye çalışılıyor. Ancak süratli kilo vermeyi kasteden perhizler, sağlık açısından birçok riski de beraberinde getirebiliyor. Özellikle tek tip beslenmenin uygulandığı ya da uzun süren açlıkların yaşandığı perhizler kalp sıhhati üzerinde negatif tesire sahip. Ayda 10 kilo vermeyi bile vadeden bu beslenme programları metabolizmayı bütün anlamıyla alt üst ediyor, tansiyon düşüklüğüne, kan şekerinde kumpassızlığa, elektrolit sodyum, potasyum balansında bozukluğa, baygınlıklara ve kalp meselelerine neden olabiliyor. Perhizin yanı gizeme kış ayları boyunca hareketsiz kalan şahısların zayıflama şansına süratli bir tempoda egzersize başlamaları da kalbi yorabiliyor. Sıhhati göz arkasını etmeden zayıflamanın en ehemmiyetli kaidelerinden bkocamanın haftada 0,5- 1 kiloyu aşmamak olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Güç, kalp sıhhatini zorlayan perhizler ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında balaka verdi. İşte kalp sıhhatini bozan 5 kusur…

1- Uzun süreli açlıklar tansiyonda ve kan şekerinde dalgalanmalara neden oluyor

Kısa zaman içerisinde fazla kilo vermek isteyenlerin yaptığı en ehemmiyetli yanılgılardan bkocaman da şok perhizler. Bu perhizlerde uzun müddetler aç kalınıyor ve öğünlerdeki yemek ölçüleri çok az oluyor. Öğün sıçrayarak yapılan perhizlerde ilk olarak metabolizma bu gidişattan etkileniyor. Tansiyonda ani düşüşler ve kan şekerinde kumpassızlıklar alana geliyor. Bu gidişatı takiben de fazla halsizlik, baygınlık gibi meseleler yaşanabiliyor.

2- Şok perhizleri bırakınca süratli bir biçimde alınan kilolar, şeker hastalığı tehlikesini artırıyor

Şok perhizlerle verilen kilolar genellikle çok süratli bir biçimde geri alınıyor. Yaza cılız girmek sağlansa da sonbaharda perhizin bırakılmasıyla birlikte kilolar verilenden daha süratli bir biçimde alınıyor. Ani kilo vermek ve ardından süratli bir biçimde almak insülin mukavemetine yol açarak şeker metabolizmasında dalgalanmalara neden olabiliyor. Bu cins dalgalanmalar da şahsın ileride şeker hastalığına tutulma tehlikesini artırıyor.

3- Ani kilo alıp vermek kalp krizi tehlikesini artırıyor

Beslenme kumpasında yapılan ani farklılıklar, kolesterol profilinde de dalgalanmalar yaşanmasına neden oluyor. Kısa zamanda % 10 veya daha fazla kilo çoğalışı olan orta yaşlı bireylerde ilerleyen senelerde kalp krizi tehlikesinin çoğaldığı gözlemleniyor.

4- Protein perhizleri kolesterolü balansını bozabiliyor

Son zamanlarda sıklıkla seçim edilen tek tip beslenmenin uygulandığı perhizler ilk etapta süratli kilo vermeyi sağlıyor. Ancak uzun zaman yapıldığında bedende pek çok balansın alt üst olmasına neden olabiliyor. Yalnızca proteinden zengin yiyeceklerin alınması kolesterol profilini negatif etkileyebiliyor. Hayvansal yiyeceklerin sık olarak harcanması kolesterol ve doymuş yağ oranını artırıyor. Bu perhizlerle kilo kaybı yaşansa da şahısların makûs kolesterol seviyeleri çoğalıp, iyi mizaçlı kolesterol seviyelerinde düşüş yaşanıyor. Ayrıca fazla protein alımının diyabet tehlikesini artırdığı yakın zamanda açıklanan çalışmalar ile gösteriliyor.

5- Spora aniden yüklenmek kalp krizi tehlikesini artırıyor

Bütün bir kış boyunca hareketsiz kalanların bahar aylarında zayıflamak için spora başlaması ve bedene süratli bir biçimde yüklenmesi kalp krizine bile neden olabiliyor. Özellikle 40 yaşın üzerindeki bireylerde tansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi meseleler de yaşanıyorsa spora başlamadan evvel kesinlikle bir kardiyoloji doktoruna tetkik olmaları öneriliyor.

Kalp Sıhhatini Gözeterek Zayıflamak İçin Bu Teklifleri Dikkate Alın!

1- Şok perhizlerden kaçının: Ani kilo alıp vermeler kolesterol ve şeker metabolizmasında dalgalanmalara neden olabiliyor. Bu vaziyet de şeker hastalığı ve kalp krizi gibi tehlikelerini beraberinde getirebiliyor.

2- Gayeniz uzun vadede kilo vermek olsun: Sağlıklı perhizin en ehemmiyetli kaidelerinden bkocaman süratli kilo vermemek. Emeliniz haftada en fazla 1 kilo vermek olsun. Ayda 4 kilo ve üzerinde kilo vermeyi vadeden perhizlerden uzak durun. Unutmayın ki süratli verilen kilolar kısa zamanda aşırısıyla geri alınıyor.

3- Beslenme alışkanlıklarınızda kalıcı farklılıklar yapın: Yediğiniz yemek ölçülerini eksiltmek yerine kalori balansı yapın. Öğünlerinizdeki karbonhidrat ve protein kıymetlerini balansta tutun. Bu vaziyeti de hayat boyu devam ettirmeyi kastedin.

4- Akdeniz perhizini uygulayın: Sağlıklı hayatı desteklediği gösterilen tek perhiz Akdeniz perhizidir. Sebze, meyve, kuru baklagil, balık ve zeytinyağının bolca yenildiği, kırmızı et tüketiminin ise az olduğu bu perhiz, hem lezzet hem de sürdürülebilirlik açısından etkili.

5- Egzersizi hayatınızda sürekli kılın: Egzersiz yapmak denildiğinde usunuza çok karmaşık egzersiz programları gelmesin. Günde 30- 45 dakika tempolu bir yürüyüşü haftada 4-5 kere tekerrür faktörüz sıhhatinizi gözetmek veya iyileştirmek için yeterli. Daha yüksek tempoda yapılan sporun kalp ve damar sıhhati açısından aşırıdan bir bereketi olduğu bilimsel olarak gösterilmiyor.

6- Spora başlamadan evvel hekim hakimiyetinden geçin: Spora başlamadan evvel kesinlikle hekim hakimiyetinden geçmek gerekiyor. Özellikle 40 yaşından sonra sporun yüksek tempoda yapılmaması gerekiyor. Yakın zamana kadar egzersiz geçmişiniz yoksa ve kolesterol, tansiyon, sigara kullanımı, diyabet gibi meseleleriniz varsa spora başlamadan evvel kesinlikle hekim hakimiyetinden geçin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.